İstanbul konut piyasasında son durum ne?

İstanbul emlak piyasası yıla durgun başladı. İşte İstanbul'daki emlak piyasasına dair son bilgiler…

19 March 2021
İstanbul konut piyasasında son durum ne? Ocak ayından sonra Şubat ayında da Türkiye genelinde konut satışları, geçen yıla göre gerileme gösterdi. En fazla konut satılan şehir olan İstanbul'da da satışlar düşüş gösterdi.

Sözcü'de yer alan habere göre, İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, İstanbul konut piyasasına dair açıklamalarda bulundu.

Geçen yıl kampanya dönemlerinde konuta yoğun talep olduğunu anımsatan Aşa, "Faizlerin düşmesi, 15 yıl vadeyle satış yapılması gibi bazı kampanyalar neticesinde yoğun talep olmuştu ve bu talepte kasıma kadar devam etti. Bunu o dönemde yaşadığımız hızın yavaşlaması diye de düşünebiliriz. Bir yangındı söndü, fiyatlar, satışlar düşmeye başladı. Genel ekonomiye yansıması çok olumlu olmaz. Çünkü emlak, inşaat piyasası Türkiye'nin en önemli sektöründen bir tanesi. 250 alt ve yan sanayiye istihdam sağlıyor. Bu sebepten dolayı da konut piyasasının düşüş yaşaması tüm ekonominin birçok dalına etkileyen bir sebep olur" şeklinde konuştu.

FİYATLARDA DÜŞÜŞLER BAŞLADI

Salgın süreci ve deprem tehlikesi nedeniyle bazı gayrimenkul türlerinde fiyatların artığından bahseden İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aş, "Müstakil, bahçeli evler, dubleks evler şu anda revaçta. Daha az katlı olan ve daha sağlam zeminde olan villa tipi, müstakil tipi evler revaçta. Birkaç gün önce Moda'da, Göztepe'de 0-10 yaş arasında genç yaşta olan evler hemen hemen bitmiş, satılmış. Olanların da fiyatı şu an oldukça yüksek" diye konuştu.

Satışlardaki düşüşe etken olarak konut kredisi faizlerini gösteren Aşa, "Geçen yıl faiz 0.98-0.99 iken şu an en düşük 1.5'e yakın. Bu büyük bir etken, özellikle ipotekli satışlarda en büyük etken faizin kendisi. Faizin 0,5 puan artması demek vatandaşın ödeyeceği paranın yüzde 50 artması demek. Bu yüzden cazibe yok şu anda. Talep olduğu anda mal sahibi, inşaatçı fiyatı yükseltti. Biz buna ‘balon sönecek' dedik. Kısmen de sönmeye başladı" şeklinde konuştu.

Satışlardaki düşüşün konut fiyatlarında da düşüşe yol açabileceği düşüncesini paylaşan Aşa, "Satışlardaki düşüşü gördükten sonra fiyatların daha da düşeceğini var sayıyorum ama 0-10 yaş arası yapılan inşaatlarda bu düşüş olmayacak. Yüksek fiyatlı olanlar zaten satılamıyor, ikinci el konutların fiyatı daha fazla. Bunun da iki nedeni var; birincisi pandemiye bağlı. 80'li 90'lı yıllarda yapılan evlerin hemen hemen hepsinde balkon var. Çoğu da kapatmıştı o balkonları ama şimdi o balkonlar yeniden açılıyor. Bahçe katlarını kimse tercih etmezdi şimdi bahçe katları talep ediliyor. İkinci neden ise fiyat" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredisi faizleri güncellendi! İşte banka banka faiz oranları...

Konut kredisi faizleri güncellendi! İşte banka banka faiz oranları...

Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bank ihtiyaç, araç, konut kredisi faizleri nasıl?

29 January 2022


Konut sitelerinde aidatlar kiralarla yarışıyor!

Konut sitelerinde aidatlar kiralarla yarışıyor!

Dev konut sitelerinin aidatları kiralarla yarışır duruma geldi. Kira fiyatlarına yaklaşan aidatlar,

12 January 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum