İstanbul Ofis Kiralarında Düşüş Yaşadı

İstanbul Beşiktaş'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

11 Ağustos 2015
İstanbul Ofis Kiralarında Düşüş Yaşadı

Türkiye'nin ofis cenneti olan İstanbul'da ofis kiraları 2015 yılının 2'inci çeyreğine göre düşüş yaşadı.

REIDIN'in Ofis Kira Endeksi 2015 ikinci çeyrek sonuçlarına göre İstanbul'da ofis kiraları bir önceki çeyrek döneme göre üst segmentte yüzde 1.11, alt segmentte ise yüzde 2.23 oranında azaldı.

Emlak ve gayrimenku piyasasının nabzını tutan araştırma firması REIDIN, Ofis Kira Endeksi 2015 Yılı İkinci Çeyrek Sonuçları raporunu yayınladı. Toplamda 22 ofis bölgesi baz alınarak yapılan araştırmaya göre, İstanbul'un genelinde ofis kira değerlerinde bir önceki 3 aylık döneme göre üst sınıfta yüzde 1.11, alt sınıfta ise yüzde 2.23 oranında düşüş gerçekleşti.

ESENTEPE BİRİNCİ

İlçe ve mahalle resmi sınırları içerisinde yer alan bölgeleri kapsayarak hesaplanan Ofis Kira Endeksi 2015 endeks raporuna göre, metrekare fiyatları baz alındığında en yüksek kira gelirine sahip bölge Esentepe oldu. Esentepe, Üst Fiyat Segmenti'nde metrekare fiyatlarına göre 41.87 dolar, Alt Fiyat Segmenti'nde ise 26.20 dolar ile en yüksek kira gelirine sahip bölge oldu.

ist1

EN DÜŞÜK 2 BÖLGE

En düşük ofis kira gelirine sahip bölgeler ise Kavacık ile Pendik oldu. Kavacık, Üst Fiyat Segmenti'nde 14.56 dolar ile, Pendik ise Alt Fiyat Segmenti'nde 6.87 dolar ile raporda göze çarpan bölgeler oldu.

ist3 kopyala

METREKARE ORTALAMA FİYATI 6 BİN LİRA

Diğer bir araştırmaya göre; İstanbul genelinde ofis kiralarının metrekareye göre ortalaması 6 bin liraya kadar yükseldi.

İstanbul’da ticari gayrimenkul fiyatları son bir yılda yüzde 13 oranında artarak 6 bin lira/metrekare ortalamasına ulaştı. Ofis kiralarında ise metrekare ortalama fiyatı 26 lirayı gördü. İstanbul genelinde en pahalı bölge ise Beşiktaş...

Peki, satılık ofislerin metrekare ortalama fiyatları ne durumda? İşte İstanbul'un önemli lokasyonlarının satılık ofis metrekare ortalama fiyatları :

- Son bir yılda tam yüzde 26 oranında fiyat artışı yaşanan Beşiktaş bölgesinde satılık ofislerin metrekare ortalaması tam 14 bin 539 lira…

- Beyoğlu'nda metrekare ortalama fiyatları bir yılda yüzde 36 artarak 12 bin 273 liraya ulaştı.

- Fatih'te metrekare ortalama fiyatı 10 bin 751 lira...

- Şişli’de ortalama fiyat 9 bin 294 lira Yıllık artış ise yüzde 34 civarında…

- Bakırköy’de artış yüzde 36, ortalama fiyat ise 8 bin 182 lira olarak belirlendi.

- Başakşehir’de 7 bin 55 lira...

- Kadıköy’de 6 bin 764 lira...HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat