İstanbul Ofis Pazarı Hızla Büyüyor

İstanbul Maltepe'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

24 Aralık 2014
İstanbul Ofis Pazarı Hızla Büyüyor

İstanbul'da ofislerin 3 milyon 800 bin metrekare olan kiralanabilir alan büyüklüğünün 3 yıl içerisinde 6 milyon 500 bini bulması bekleniyor.

Ofis projeleri İstanbul'un Avrupa yakasında Levent, Maslak, Şişli, Kağıthane, Anadolu yakasında ise Ümraniye, Ataşehir ve Kartal’da yoğunlaşıyor.

Ofis pazarında önümüzdeki 3 yıl içinde önemli oranda büyüyecek. İnşaat halindeki gayrimenkul projelerinin tamamlanası ile toplam kiralanabilir ofis alanının 3.8 milyon metrekareden 6.5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Ofis pazarı Avrupa yakasında Levent-Maslak hattı, Mecidiyeköy ve Seyrantepe-Kağıthane bölgelerinde ağırlık kazanıyor. Anadolu yakasında ise İstanbul Finans Merkezine ev sahipliği yapan Ataşehir ilçesi öne çıkarken, Ümraniye, Maltepe ve Kartal’da gelişimini sürdürüyor.

A SINIFI OFİS ARZININ YÜZDE 80'İ İSTANBUL'DA

Türkiye’nin en gelişmiş ofis pazarı olan İstanbul’un ülke çapındaki yüksek kalitede ofis arzının yaklaşık yüzde 80’ini sağladığını belirten gayrimenkul danışmanlık şirketi JLL Türkiye’nin Başkanı Avi Alkaş, “İstanbul’daki A sınıfı ofis pazarı son 5 yıllık süreçte yaklaşık yüzde 78’lik bir artış gösterdi. Pazarın 2017 yılı itibariyle yaklaşık yüzde 70’lik ek bir büyüme ile 6.5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Şu an inşaat halinde olan ofis arzı alt bölge bazında değerlendirildiğinde, Merkezi İş Alanı’nda (MİA) yüzde 38’lik, MİA dışı Avrupa’da yüzde 49’luk, Asya yakasında Finans Merkezi’nin etkisiyle yaklaşık yüzde 130’luk artış yaşanacak” dedi.

TEK KAT DAHA ÇOK TALEP EDİLİYOR

Son yıllarda kurumsal firmalar tarafından en çok, tek katta bin metrekareden büyük kiralanabilir alan sunan ofis binalarının tercih edildiğini söyleyen Alkaş, “Ayrıca gelişen verimlilik ve yüksek konfor standartlarına yönelik talebin, gerçekleşen ofis kiralama işlemlerini şekillendirdiği görülüyor. Bu kapsamda, dikey olarak tasarlanmış ofislerle kıyaslandığında, aynı orandaki kiralanabilir alanda daha fazla çalışanın yerleştirilmesine olanak tanıyan ve böylece ofis alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan yatay-açık ofislerin, 2015 yılında da tercih edilmeye devam etmesi bekleniyor” dedi.

YABANCI YATIRIMIN ÖNÜNÜ KESEN ETKEN

Yabancı yatırımcıların Türkiye’deki ofis pazarına ilgisinin uzun zamandır ilgilendiğini belirten Alkaş, yatırımların önündeki en büyük engelin, uluslararası yatırımcıların taleplerini karşılayacak yapılar konusunda sorun yaşandığını söyledi. Ruhsat ve yapı kullanma izin belgesi ile uyumlu, tek mal sahipli, A sınıfı ofis binalarının sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Alkaş, “Pazardaki yerel oyuncular değerlendirildiğinde, ofis geliştiricilerinin konut satış uygulamalarına benzer bir yöntemle, inşaat süreci devam ederken, ek finansman yaratmak için ofis alanlarını birim bazında sattıkları görülüyor. Bu yöntem geliştiriciler açısından avantajlı gibi görünse de, uzun vadede çoklu mal sahipliği yaratması nedeniyle yabancı yatırımların önünü kesen en önemli etken olarak değerlendiriliyor” dedi.

METROYA YAKIN OFİSLER TERCİH SEBEBİ

OFİS taleplerin metroya yakın noktalarda yoğunlaşıyor. Metro duraklarına yakın ofisler yüzde 30 daha hızlı dolarken, kiralama bedelleri de yüzde 40 ile yüzde 150 oranında artıyor. Türkiye’deki ofis kullanıcılarının, dünyadaki değişen eğilimlerle uyumlu bir şekilde, çalışma alanı stratejilerini oluştururken çalışanlarını odak olarak kabul ettiklerini belirten Avi Alkaş, “Yer seçimi konusunda metro duraklarına yakınlık, çalışan verimliliği ve ofis alanlarının verimli kullanımı birlikte değerlendirilerek karar veriliyor. Ofislerde çalışanların kullandığı özel alanlar azalırken; kullanıcı dostu, yüksek teknoloji ile desteklenmiş toplantı odaları ve kafeteryalarla, çalışanların bir araya gelerek iletişim ve işbirlikleri geliştirebilecekleri ya da konsantrasyon isteyen işlerde yalnız kalabilecekleri alanların oranında artış olduğu gözlemleniyor” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Piri Reis Konutları 243 bin TL’den satışa çıkıyor

Piri Reis Konutları 243 bin TL’den satışa çıkıyor

Piri Reis Konutları Vefakar Yapı tecrübesiyle 243 bin TL’den başlayan fiyatlarla 2+1 zengin sosyal a

22 Ocak 2018


Armakent Kırıkkale konutları 280 bin TL’den başlıyor

Armakent Kırıkkale konutları 280 bin TL’den başlıyor

Fatih Emre İnşaat imzalı Armakent Kırıkkale projesi 3+1 ve 4+1 konutlarını 47 ay 0 faiz olanağıyla s

22 Ocak 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum