İstanbul'a 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi Kuruluyor

09 Ağustos 2016
PAYLAŞ
İstanbul'a 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi Kuruluyor
İstanbul'da 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi için çalışmalara start verildi...

15 Temmuz darbe girişimini hatırlamak ve şehir olanların hatıralarını yaşatmak için İstanbul'a 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi kuruluyor. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla çalışmalara start verildi.

Bu kapsamda müze için Kültür A.Ş. İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, siyasi parti başkanlıkları, 1. Ordu Komutanlığı ve Atatürk Havalimanı ile işbirliği yapacak.

Müzede şehit yakınları ve gazilerle yapılan röportajlar, 15 Temmuz gecesi tankları durdurmak için ezilen araçlar, basın mensuplarının zarar gören kamera ve fotoğraf makineleri gibi darbe girişimden zarar gören ve izler taşıyan tüm materyaller toplanarak sergilenecek. Ayrıca Şerife Boz’un kullandığı kırmızı kamyonun da müzede yer alması için Boz ile görüşüldü.

Müzenin yanı sıra "15 Temmuz Şehitler Kitabı" da hazırlanıyor. Kitapta ise darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 240 şehidin hayat hikayeleri bulunacak. Onun yanır sıra darbe girişiminde Türk halkının birlik ve beraberliğini dile getiren yazılarda yer alacak.

"İstanbul'a 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi Kuruluyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap