İstanbul’a Dev Şehir Parkı

İstanbul Beykoz'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

26 Aralık 2014
İstanbul’a Dev Şehir Parkı

İstanbul, dünyanın en büyükleri arasına girecek olan bir şehir parkına kavuşuyor: Elmalı Şehir Ormanı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, ülkemizde başka bir örneği bulunmayan ve dünyanın en büyük şehir parkları arasına girecek olan Elmalı Şehir Ormanı İstanbul’da kuruluyor.

Asya (Elmalı) Şehir Ormanı, Elmalı Gölü çevresinde bulunan 8 bin 780 dekar alan üzerine kuruluyor. Proje ile meşe, kızılçam, sahil çamı ve fıstıkçamı ağırlıklı olan mevcut orman dokusu geliştirilip zenginleştirilerek peyzaj değeri yükseltilecek. Şehir ormanının kapladığı alanın bir bölümü mesire alanı olarak vatandaşların kullanımına uygun hale getirilecek, bir bölümü de yaban hayatına daha müsait hale dönüştürülecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yürütülen proje ile insanların modern şehir hayatının yoğun stresinden arındırılması, çevre bilincinin ve tabiat sevgisinin canlandırılması hedefleniyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞEHİR ORMANLARINDAN BİRİ OLACAK

Dünyanın sayılı parkları arasında bulunan New York-Central Park, S. Francisco-Golden Gate Park, Viyana-Wiener Prater, Paris-Bois de Boulogne Parklarından daha büyük bir alana kurulacak Elmalı Şehir Ormanı dünyanın en büyük şehir ormanlarından biri olacak.

DSİ SUNİ GÖLET YAPIYOR

Şehir ormanına yedi kapıdan girilecek oradan da her biri çiçek isimlerinden oluşan yedi mesire alanına ulaşılacak. Parkın ortada kalan büyük alan ise yaban hayatı için düzenleniyor. Çalışmaları devam eden parka ayrıca Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve yüzde 80’i tamamlanan sun’i bir gölet yapılıyor.

AKÜLÜ ARAÇLAR KULLANILACAK

elmali-sehir-ormani-akulu-arac

Elmalı Şehir Ormanı'nda, ses ve hava kirliliğini önleyerek huzurlu ve dingin bir ortam sağlayabilmek için fosil yakıtlı araçlar yerine akülü araçlar kullanılacak. Şehir ormanının içinde 81 ilimize özgü üretilen mahsul ve mamullerin sergilendiği ve satıldığı bir yöresel pazar da inşa edilecek. Şehir ormanında her türlü şölen ve kutlamaların yapılacağı şölen alanının yanında ayrıca atlarla gezinti yapılabilecek binicilik alanı ile panoramik göl manzarasına sahip seyir köşkü de yer alacak.

7 MESİRE ALANI

Adlarını çiçek isimlerinden alan, her biri farklı temaları barındıracak ve ziyaretçilere eşsiz güzellikler sunacak yedi mesire alanı, Gülistan, Lalezâr, Karanfil, Sümbül, Gelincik, Menekşe ve Çiğdem isimlerinden oluşuyor.

HER YIL FESTİVAL DÜZENLENECEK

Çiçek isimlerinden oluşan bu mesire yerlerinde meraklı ziyaretçilere, yenilebilen tıbbi ve boya bitkileri özel bahçelerinde takdim edilecek, ayrıca belirli günlerde bu bitkilerle ilgili olarak seminerler düzenlenecek. Diğer yandan isimlerini aldıkları çiçeklerin tanıtılıp satılabileceği bu mesire yerlerinde her yıl o çiçekle alakalı festivaller düzenlenecek.

KUŞ GÖÇLERİNİ İZLEYEBİLME İMKANI

Şehir ormanındaki yüksek noktalara inşa edilecek olan kuş gözlem kulelerinden, göç sırasında kuşları ve akşamları ise mehtabı izlemek mümkün olacak. Ayrıca Elmalı gölünün bir bölümü, yurt içi ve yurt dışı müsabakalara açık bir Kano Merkezi olarak hazırlanacak.

2013'TE YAPIMINA BAŞLANDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun üzerinde hassasiyetle durduğu ve yakından takip ettiği Elmalı Şehir Ormanı çalışmaları 2013 yılında başladı. Çalışmaların son hızla devam ettiği şehir ormanı tamamlandığında vatandaşların nefes aldığı ve hoşça vakit geçirebildikleri, dünyadaki sayılı mekanlardan biri olacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


ABD’de ikinci el konut satışında düşüş

ABD’de ikinci el konut satışında düşüş

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanan rapora göre haziran ayından ülkede ikinci el konut satışı

25 Temmuz 2017


İstanbul’da enerji santrali kurulacak

İstanbul’da enerji santrali kurulacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kemerburgaz’da 70 dönümlük araziye 5MW’lık enerji tarlası kuracağını

25 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat