İstanbul’da 1 Oda 1 Salon Piyasası Büyüyor

İstanbul Bakırköy'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

27 Mayıs 2015
İstanbul’da 1 Oda 1 Salon Piyasası Büyüyor

Modern hayatla beraber kullanımı iyice yaygınlaşan 1 oda 1 salon daireler, İstanbul piyasasında gözle görülür bir büyüme yaşıyor.

İstanbul'da 1 Oda 1 Salon Piyasası Büyüyor

Modern hayatın getirdiği büyük kent yaşamlarında, metropollerde yaşayanların çoğunlukla tercih ettiği 1 oda 1 salon konutlara ilgi global boyutta her geçen yıl artıyor. Özellikle yeni evlilerin, öğrencilerin ve tek başına yaşayanların tercihi olan bu küçük konutlar, hem ev masraflarını azaltması hem de yatırımcılara sağladığı avantajlar nedeniyle rağbet görüyor. Türkiye'nin en büyük e-ticaret platformlarından sahibinden.com, 2014 ve 2015'in ilk dört ayında İstanbul'daki 1 oda 1 salon konutların fiyat ve ilan adedinde yaşanan değişimi gözler önüne seriyor.

sahibinden.com'un 2014 ve 2015 Ocak-Nisan dönem verilerine göre, geçtiğimiz yıla oranla bu sene İstanbul'daki satılık 1 oda 1 salon konut fiyatlarında yüzde 24'lük artış görülüyor. Ortalama fiyat ise 168 bin lira olarak belirlendi. Kiralık konut fiyatları ise geçen yılın ilk dört aylık dönemine göre, yüzde 19 oranında artış ile ortalama 950 lira oldu.

Sarıyer Başı Çekiyor

İstanbul'daki 1 oda 1 salon satılık konutlarda en yüksek fiyat artışının olduğu ilçe ise plaza ve iş merkezlerinin adreslerinden Sarıyer'de gerçekleşti. Sarıyer'deki satılık konutlarda ortalama fiyat geçen yıla göre yüzde 69 oranında artarak, yaklaşık 610 bin liraya ulaştı. Sarıyer'i ortalama yüzde 61 oranındaki fiyat artışıyla Maltepe takip etti. 2015 ilk dört aylık verilere göre, Sarıyer'den sonra İstanbul'da satılık 1 oda 1 salon daire fiyatlarının en yüksek olduğu ilçeler arasında, ortalama 500 bin lira ile Bakırköy, ortalama 315 bin lira ile Kadıköy ve ortalama 225 bin TL ile de Ataşehir yer alıyor.

-

İstanbul'da 1 Oda 1 Salon Piyasası Büyüyor

-

Bağcılar Artışta, Beşiktaş Zirvede

İstanbul'da 1 oda 1 salon kiralık konutlarda ise en yüksek fiyat artışı yüzde 92 ile Bağcılar'da oldu. İstanbul'un hızlı gelişen bölgelerinden Bağcılar'da 2015'in ilk dört aylık verilerine göre ortalama kiralık bedeli 1150 lira olarak belirlendi. 1 oda 1 salon kiralık konut fiyatlarının en yüksek olduğu ilçelerdeki ilk sırayı ortalama 1700 TL ile Beyoğlu alırken, Beyoğlu'nu sırasıyla, ortalama 1600 lira ile Beşiktaş ve ortalama 1500 lira ile Bakırköy takip etti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.