İstanbul’da 25 Bin Ev Tek Gecelik Kiralanıyor

Yıllardır turizm bölgelerinde kullanılan 'tek gecelik kiralama' sistemi İstanbul'da 25 bin eve ulaştı.

24 Haziran 2014
İstanbul’da 25 Bin Ev Tek Gecelik Kiralanıyor

Yıllardır turizm bölgelerinde kullanılan 'tek gecelik kiralama' sistemi İstanbul'da 25 bin eve ulaştı.

25 bine yakın evin günlük kiralama sisteminde kulanıldığı İstanbul, bu alanda turizm bölgelerinin önüne geçerek pazarda lider konuma geldi.

Türkiye’de 1990’lı yılların başında turizm sektörünün de büyümesiyle hayatımıza giren 'günlük ev kiralama' sistemi hızla yayılıyor. Özellikle yaz turizminin etkisiyle Ege ve Akdeniz bölgelerinde başlayan günlük ev kiralama modasında İstanbul’un da önemli bir merkez haline dönüştüğü dikkat çekiyor.

GÜNLÜK KİRALIK ÜCRETLERİ 70 İLE 1000 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

2008 yılında ise günlük daire kiralama, turizm ve yurtdışından gelen değişim öğrencilerinin yanı sıra doğum günü gibi özel günleri başka mekanlarda kutlama isteğiyle artışın daha da hızlandığı bir sektör haline dönüştü. Bugün İstanbul’da evlerin günlük kiralık ücretleri ortalama olarak 70 TL ile 1000 TL arasında değişirken, sadece İstanbul’daki günlük kiralık ev sayısının 25 bini bulduğu ortaya çıktı.

EN ÇOK İSTANBUL'DA TERCİH EDİLİYOR

İstanbul’un turistik bir şehir olması, akademik nedenlerle yoğun olarak ziyaretçi alması ve iş hayatının İstanbul’da yoğunlaşması nedeniyle önde gittiği görülürken, Ankara’da da iş seyahatleri nedeniyle trendin artan bir ivmeyle geliştiği gözleniyor.

YÜZDE 200 ARTTI

Dünyanın pek çok yerinde, özellikle de Amerika, Kuzey ve Batı Avrupa’da yaygın olan günlük kiralama sistemi, Türkiye’de hızla yayılmış durumda ve giderek artmaya devam ediyor. Turizm ve emlak sektörünü buluşturan günlük kiralamada son bir yılda gerçekleşen artış yüzde 200’leri bulmuş durumda. 2013 yılında sadece ülke içinde yapılan seyahatlerde dahi, konaklamaların yaklaşık yüzde 5’i günlük kiralık dairelerde gerçekleşiyor. Türkiye’de uzun dönemli kiralamanın dörtte biri kadar günlük kiralama olduğu düşünülüyor.

DOĞU'DA VE KARADENİZ BÖLGESİNDE TALEP AZ

İstanbul ve Ankara’dan sonra kiralık ev konaklamasının en yoğun olarak yaşandığı diğer iller ise sırasıyla Antalya, Muğla, İzmir, Aydın olarak dikkat çekiyor. Tatil bölgeleri olan Antalya’da Kemer, Konyaaltı, Manavgat, Kaş önde giderken; Muğla’da Fethiye, Marmaris, Bodrum; İzmir’de Çeşme, Urla, Foça ve Dikili; Aydın’da ise Kuşadası ve Didim günlük kiralıkta yoğun ilgi gören yerler arasında yer alıyor. Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde ise günlük kiralama sisteminin arz ve talebinin çok düşük olduğu gözlemleniyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.