İstanbul'da belediyeler riskli binaları yıkabilecek

Megakentte deprem tehlikesine karşı adımlar atılıyor.

22 February 2020
İstanbul'da belediyeler riskli binaları yıkabilecek Dün düzenlenen 'İstanbul Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı'nda önemli kararlar alındı. İstanbul'da deprem tehlikesine karşı riskli yapıların dönüşüm ile güvenli hale getirilmesi planlanıyor.

Hürriyet'in haberine göre, yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'daki tüm ilçeler için daha radikal kararlar alınmasının şart olduğunu ifade ederek ilçe belediye başkanlarına riskli binaların yıkılması için talimatını verdi.

Bakanlık olarak kentsel dönüşümde strateji belgesinin hazırlanmasını ve afet riski en yüksek olan alanların tespit edilmesini talep ettiklerini anımsatan Kurum, "Strateji belgesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle beraber, Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Esenler, Kadıköy, Kâğıthane ve Tuzla belediyelerimizden geldi. Sizden ricam kentsel dönüşüm seferberliğimizin ilk adımı olan bu belgeleri hızlıca düzenleyerek göndermeniz. Bu belgelerle hem İstanbul'un fotoğrafını görelim hem de yol haritamızı tam anlamıyla netleştirelim" ifadelerini kullandı.

"DEPREM YIKMADAN BİZ YIKALIM"

İstanbul'da kentsel dönüşümün hızlanması için ilçe belediyelere riskli binaları tespit ederek yıkma yetkisi verildiğini belirten Bakan Kurum, "O yetkilendirme herhangi bir siyasi konjonktürle de değişmedi. Yetkiniz hala devam ediyor. Aktif olan ilçelerimiz var, olmayan ilçelerimiz var. Daha aktif olmalıyız, yetkilerimizi kullanmalıyız. Biz bakanlık olarak re'sen uygulama yetkimizi Elazığ'da uyguluyoruz. Siz de kullanın. Tespitleri yapın, yıkımları gerçekleştirin. Bakın İstanbul'da şu ana kadar on binlerce bağımsız bölüm yıkılmış. Çalışmalarımız devam ediyor. Bu bir atılımdı. Biz bir defa daha birlik içerisinde ikinci bir hamle yapalım. Deprem yıkmadan biz yıkalım" şeklinde konuştu.

FİNANSAL DESTEK HAZIR

İstanbul'un dönüşümü için İller Bankası aracılığıyla finansal destek vereceklerini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İstanbul'umuz için tüm maddi imkânları seferber etmeye hazırız. Enkaz altında hayata tutunmak isteyen çığlıkların vicdanlarımıza yükleyeceği vebali unutmamalıyız. Gelin enkaz altında hayat aramak yerine, hayatı kentsel dönüşümde arayalım. Gelin, parti ayrımı gözetmeksizin bunu başaralım, Elazığ'da nasıl yekvücut olduysak, burada da olalım. Bugün bu mesele siyaset üstü bir meseledir" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum