İstanbul'da fahiş kira artışları devam edecek mi?

Geçtiğimiz aylarda görülen kira artışları magakentte ciddi seviyelere ulaştı.

27 October 2021
İstanbul'da fahiş kira artışları devam edecek mi? İstanbul'da özellikle Eylül ayı başında üniversitelerin yeniden açılışa hazırlanması, evliliklerin artması, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla kiralık konuta olan talebin artması gibi birçok nedene bağlı olarak konut kiralarında ciddi artışlar yaşanmıştı.

NTV'de yer alan habere göre, kiralık konutta arz-talep dengesinin bozulmasıyla İstanbul'un bazı semtlerinde son bir yılda artış oranı yüzde 100'ün üzerine çıktı.

Kira artışları üzerine değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri, son bir yılda fiyatların ortalama yüzde 55 arttığına dikkat çekerek bu sürecin iki sene daha sürmesinin beklendiğini dile getirdi.

EN YÜKSEK ARTIŞLAR HANGİ İLÇELERDE?

İstanbul'daki kira artışlarının enflasyon, pandeminin etkileri ve arzın talebi karşılamaması nedeniyle artışın devam edeceğini belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, en yüksek kira artışının Beykoz, Sarıyer, Beşiktaş'ta olduğuna dikkat çekerek, "Merkeze yakın yerlerde kiralar daha çok arttı. Şişli'de geçen sene 6 bin liraya oturan bir kiracı şu an 9 bin lira ev kirası ödemek durumunda. En uygun semtlerde bile yüzde 50 oranında bir artış söz konusu. İnşaat sektörünün döviz kurlarından durma noktasında gelmesi ve yeni üretimin olmaması da önemli etkenlerden" ifadelerini kullandı.

"İNSANLARDA DIŞARIDA KALMA KORKUSU BAŞLADI"

Vatandaşın yüksek kiralardan hem ekonomik hem de psikolojik olarak etkilendiğini belirten Akdoğan, "İnsanlarda ev bulamama ve dışarda kalma korkusu oldu. Artık bir evi aynı anda 5-10 kişi tutmak istiyor ama maalesef öyle olmuyor. Bu da bütçelerine uymayan ve beklentilerini karşılamayan evleri mecburen tutmalarına sebep oluyor. 'Yeter ki ev bulayım, fiyatı ve rahatlığı önemli değil' düşüncelerine girdiler" şeklinde konuştu.

SATILIK EVLERE İLGİ ARTTI

Kiralık konut fiyatlarındaki fahiş artışlardan sonra insanların ev almaya yöneldiğine dikkat çeken TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, "Satılık evlerde de ciddi bir artış var. Konut kredi kampanyası insanlardan çok talep gördü, kiraya verecekleri parayı ev alıp ödemek istiyorlar. Bu tabii ki daha mantıklı" diye konuştu.

ÇÖZÜM NASIL OLACAK?

Kiralık konutlarda yaşanan fiyat artışlarının 2 yıl daha devam edeceği görüşünü paylaşan Emlak Uzmanı Hakan Özelmacıklı, yeni konutlar yapılmaya başlayınca fiyatların düşeceğini belirterek, "Burada TOKİ ve Emlak Konut'a çok iş düşüyor. Şehir merkezlerine yakın yerlerde doğaya zarar vermeden yeni konutlar yapılırsa dar gelirli aileler için büyük fırsat olur" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum