• Emlak Haberleri
  • İstanbul'da imar planları için şeffaf dönem başladı

İstanbul'da imar planları için şeffaf dönem başladı

İBB, yaptığı imar plan değişikliklerini İstanbullulara SMS ile bildirecek.

25 February 2021
İstanbul'da imar planları için şeffaf dönem başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından imar planlarında şeffaf dönem başlatıldı. Buna göre, megakentte yapılan imar planı değişiklikleri, tüm detaylarıyla İstanbullularla paylaşılacak.

İmar planı değişikliklerinden haberdar olmak isteyen İstanbullular, internet üzerinden 'Askı Plan Uygulaması'nı ziyaret edip burada bulunan 'haberdar ol' sekmesine tıklayarak sisteme kayıt olmaları gerekiyor.

Konut hakkında geçtiğimiz gün sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Artık gizli saklı imar planı değişikliği yok; her şey şeffaf, her şey erişilebilir. Türkiye'de bir ilk olan bu hizmetle İstanbul'da alınan her karardan haberiniz olacak. Askıya çıkarılan tüm imar plan ve değişiklikleri anında SMS ile paylaşılacak" ifadelerini kullanmıştı.

TÜRKİYE'DE İLK OLMA ÖZELLİĞİ

İBB'nin hayata geçirdiği yenilik üzerine bilgilendirmede bulunan İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, "İmar planları İBB Meclisinde karar alındıktan sonra vatandaşlara duyurulması gereken, aleni olması gereken düzenlemelerdir. Biz şu anda yaptığımız ve Türkiye'de ilk olan bu düzenlemeyle birlikte vatandaşa eğer mahallesinde herhangi bir plan değişikliği olduysa bu değişikliği, bu yapılan planın bilgisini duyurmuş olacağız" şeklinde konuştu.

Uygulama sayesinde vatandaşların itiraz haklarının korunacağından bahseden Akgün, "İnsanların çoğu böyle şeylerle karşılaşmışlardır: 'Plan değişti benim evimin yanından yol geçti' veya 'bizim parselimiz şöyle oldu, imarı değişti' gibi. Şimdi bunları bilmediğiniz takdirde ve itiraz süreçlerini, dava süreçlerini kaçırdığınız takdirde hukuki olarak bir mücadele etmenizin de önüne geçilmiş oluyor. Ama bilgi edinir, konu hakkında dava sürecine taşırsanız ve eğer haklıysanız bu süreçlerde de kendi hakkınızı savunabilmenin önü açılmış oluyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum