The Mandarins
İletişim Formu

GÖNDER Gönderiliyor...

Talebiniz ulaştı.

Reklamı Göster

İstanbul’da Kira Bedelleri İkiye Katlandı

İstanbul Esenyurt'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

11 Ağustos 2015
İstanbul’da Kira Bedelleri İkiye Katlandı

Kentsel dönüşüm ve İstanbul'u tercih eden öğrencilerin artmasıyla birlikte İstanbul'da kira fiyatları neredeyse ikiye katlandı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, üniversitelerin bulunduğu ve kentsel dönüşümün yoğun olduğu semtlerde kira fiyatlarının yüzde yüz arttığını söyledi. Buna ek olarak kentsel dönüşüm sebebiyle evinden çıkmak zorunda kalan ev sahipleri de kiralık ev stoğunu eritti.

ÖSYS sonuçlarının açıklanmasının ardından, İstanbul'da üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerden bazılarının devlet ya da özel yurtları tercih etmesi bekleniyor. İstanbul'daki yurt kapasiteleri de göz önünde bulundurulduğunda öğrencilerin büyük bir bölümünün ev kiralaması öngörülüyor. Bu da İstanbul'da özellikle üniversitelerin bulunduğu semtlerdeki kiralık ev stoğunu eritecek başka bir etken...

Evde kalmak isteyen öğrenciler, eğitim sezonunun başlamasına sayılı günler kala üniversitelerine yakın bölgelerde kiralık ev aramaya başladı. Bu durum üniversitelerin bulunduğu semtlerde kiralık evlerin azalmasına dolayısıyla da kira fiyatlarının artmasına neden oldu.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, Ocak ayından bu yana kiralık evlerde talep ve fiyat artışı gözlemlediklerini açıkladı.

Nisan-Mayıs ayına kadar fiyatların yüzde 30-40 civarında arttığını, geçen yıl 1000 lira olan bir evin şu anda 2000 liraya kadar çıktığını belirten Aşa, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu :

"Haziran ve Temmuz ayları da atamaların ve tayinlerin yapıldığı aylar. Bu da kiralık ev hareketliliğine neden oldu. En büyük etken ise üniversite öğrencileri. İstanbul'da onlarca üniversite var. Sadece Beşiktaş ilçesinin 9 üniversitesi bulunuyor. Yıllık öğrenci hareketliliği tahmini olarak 150-200 bin kişi. İstanbul'daki kiralık evlerin yüzde 20'si öğrenci hareketliliğinden etkileniyor"

Üniversitelerin 2'inci kayıt döneminde yurtlara yerleşmekten ümidini kesecek öğrenciler bulunduğu ve öğrencilerin yurtlarda kalmak istemediğini dile getiren Aşa, "Öğrenciler sosyal hayatın içinde olmak istiyor. Bu nedenle tercih edilen semtlerde fiyatların yükseliyor. Bunların başında da Beşiktaş geliyor. Levent, Etiler gibi yerler de durumu daha iyi olan öğrencilerin tercih ettiği yerler. Üniversitelerin olduğu semtlerde kira fiyatları yüzde yüz arttı. Hatta bazı bölgelerde yüzde yüzün üzerine çıktı" diye konuştu.

Aşa, Avcılar, Bahçelievler ve Küçükçekmece semtlerinin de öğrencilerin kiralık ev aradığı bölgelerin başında geldiğini belirtti.

Bu bölgelerde yakın zamanda 700 ile 800 lira arasında değişen fiyatlarla ev kiralanabilirken şimdilerde 1200 ile 1300 lira arasında değişen bedellerle ev bulunamadığını söyleyen Aşa, "Kadıköy merkez de Marmara Üniversitesinin burada olması nedeniyle rağbet görüyor. Üsküdar hem Beşiktaş'a hem de Kadıköy'e yakın olması nedeniyle tercih edilen yerler arasında. Bu yıl 200 bin kişilik öğrenci hareketliliği bekliyoruz" diye konuştu.

Aşa, kentsel dönüşümün de kiraları yükselttiğini ifade etti. Talep artışının nedenlerine değinen Aşa, şu bilgileri verdi:

"Bir talep oluştu, fiyatlar bir anda tavan yaptı. Bunun sebepleri arasında kentsel dönüşümün hızlanmasıyla evi yıkılacak vatandaşların kiraya çıkması da var. Bu bir taleptir. İkincisi yoğun bir şekilde Suriyeliler geldi, alternatif semtler dediğimiz Bağcılar, Güngören, esenler, Avcılar, Esenyurt gibi yerlerde fiyat patlamasına sebep oldu. Suriyeliler Fatih'te tutunamadılar çünkü Fatih'e gelen yabancılar genelde turistik amaçla gelenler. Suriyelilerin İstanbul'un batısına doğru kaymasıyla mesela Bağcılar'da 400 lira olan bir ev 900 liralara çıkmaya başladı"

EV FİYATLARININ YÜKSELMESİ KİRA TALEBİNİ ARTTIRDI

Aşa, satılık ev fiyatlarının yükselmesinin de kiralık evlere olan talebi arttırdığını vurguladı. İnsanların ev satın alma düşüncelerini ertelediğini aktaran Aşa, "Eskiden, 'Kira ödeyeceğime, üstüne para koyayım ev alayım' diyordu insanlar ama şimdi faiz yüksek, evin fiyatı yüksek dolayısıyla bu tip talepler de ertelendi" dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Cubes Ankara Satışa Çıktı!

Cubes Ankara Satışa Çıktı!

Bir Nuhoğlu inşaat - Dalgıç GY ortaklığı projesi olarak hayata geçen Cubes Ankara, Ankara Çankaya'da

28 Nisan 2017


Başyazıcı Grup'tan 70 Milyon TL'lik Yeni Proje

Başyazıcı Grup'tan 70 Milyon TL'lik Yeni Proje

Kayseri'de gıda sektörünün öncü firmalarından biri olan Başyazıcı Grup, İstanbul'a gayrimenkul yatır

28 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Bilgili Holding
  • Dumankaya inşaat
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Ağaoğlu inşaat
  • Sur Yapı
  • Polat inşaat
  • Mandarins Gayrimenkul İnşaat