• Emlak Haberleri
  • İstanbul'da kiracıların yüzde 40'ı kira ödemekte zorlanıyor

İstanbul'da kiracıların yüzde 40'ı kira ödemekte zorlanıyor

İstanbul'da satılık konut fiyatlarının yanı sıra kiralarda da ciddi artışlar yaşanıyor.

08 December 2021
İstanbul'da kiracıların yüzde 40'ı kira ödemekte zorlanıyor İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) şirketlerinden olan İstanbul Planlama Ajansı (İPA) ile İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı iş birliğiyle, 'İstanbul Konut Zirvesi' düzenlendi.

Düzenlenen zirvede İstanbul'daki konut fiyat ve kira değerleri konuşuldu. Megakent İstanbul'da konut fiyatlarında artışların hız kesmeden devam ettiği görüldü.

Pandemi sürecinde konut problemiyle ilgili gerçekleştirilen çalışmanın saha araştırmasına değinen İPA Başkanı Emrah Şahan, son bir senede ortalama kiralar yüzde 65 oranında yükseldiğini, kiracıların yüzde 40'ının kira ödemekte zorluk çektiğini ifade etti.

"KONUT MESELESİNE KALICI ÇÖZÜMLERİN ÜRETİLMESİ GEREKLİ"

Düzenlenen zirvede bir konuşma gerçekleştiren İPA Başkanı Emrah Şahan, "Koronavirüs salgınının getirdiği güvencesiz koşullar ve ekonomik krizle birlikte konut politikalarının yetersizliği daha belirgin hale geldi. Küresel ve yerel ölçekte konut sorununun boyutlarının anlaşılması, konut meselesinin barınma hakkı çerçevesinde değerlendirilmesi, konut politikalarına ilişkin kapsayıcı stratejilerin belirlenmesi ve kalıcı çözümlerin üretilmesi önemli gereklilikler olarak karşımıza çıkıyor" ifadelerini kullandı.

"ÜRETİLEN KONUTLAR ÜST GELİR GRUBUNA YÖNELİK"

İstanbul'da konut üretimi olsa da bu konutların kim için üretildiğine bakılması gerektiğine dikkat çeken İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, "Gördüğümüz noktada meseleye sadece bir gayrimenkul üzerinden bakıldığında dünyada ve Türkiye'de konut meselesinin finansallaşması olarak bakılmasıyla konutun gerçek ihtiyaç sahibine ulaşmadığını görüyoruz. Bu aynı zamanda bir şehircilik krizine yol açtığını görüyoruz. Ayrıca üretim açısından incelersek konutun özel sektör tarafından üretilmekte olduğu, kooperatifçiliğin artık bittiği (yüzde 1), kamunun ise yüzde 4-5 oranında konut üretimine dahil olduğu, İstanbul'a baktığımızda özellikle kamunun en çok konut yatırımı yapan TOKİ'nin, 135 projesinden sadece ikisinin alt gelir grubuna yönelik olduğu, 25'inin ise kentsel dönüşüm projelerine yönelik olduğu diğerlerinin ise gelir paylaşımı projesi olduğu aktarılmıştır. Bu konunun şehircilik anlamında konut ve barınma sorunlarında kamunun rolü açısından değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum