İstanbul’da Kiralık Ev Fiyatlarının Artışı Durdurulamıyor

İstanbul'daki kiralık dairelerin fiyatları önü alınamaz bir şekilde artmaya başladı. Buna sebep olan etkenler ise saymakla bitmiyor...

21 Temmuz 2014
İstanbul’da Kiralık Ev Fiyatlarının Artışı Durdurulamıyor

İstanbul'daki kiralık dairelerin fiyatları önü alınamaz bir şekilde artmaya başladı. Buna sebep olan etkenler ise saymakla bitmiyor...

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Emlak sektörünün en hareketli olduğu ilkbahar ve sonbahar dönemleri saptamasının artık geçerli olmadığı İstanbul’da emlak hareketleri her dönemde çok yoğun geçiyor.

Evlilik sezonunun da etkisiyle Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük illerin kiralık konutlarında büyük artışlar söz konusu…

İstanbul’da kira fiyatlarının son 3 ayda en çok artış gösterdiği bölgelerin Gaziosmanpaşa, Kadıköy ve Beşiktaş olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi:

Kiralıklarda metrekare fiyatı Gaziosmanpaşa’da 19,5 liraya, Beşiktaş’ta 41 liraya, Kadıköy’de ise 39 liraya çıktı. Gaziosmanpaşa’da son bir yılda yüzde 125 değer artışı yaşandı. Bir konutun kira değeri ortalama 17 yılda amorte ettiği ülkemizde bu süreyi inanılmaz kira değer artışıyla o bölgede 11 yıla kadar indirdi

ANKARA VE İZMİR'DE DURUM NE?

Ankara ve İzmir’de de kiralık metrekare fiyatlarında çok büyük artışlar kaydedildiğini belirten Hakan Erilkun, Ankara’da en fazla prim yapan bölgenin Yeni Mahalle olduğunu ve metrekare fiyatlarının 7,5 liraya çıktığı bu bölgenin de son 6 ayda yüzde 8 prim yaptığını belirtti.

YÜZDE 10 KAR

İzmir’de ise son 3 ayda yüzde 10,5 kira artış oranı ile metrekare fiyatı 9,3 lirayı bulan Balçova ile, yüzde 9,6 artış oranıyla Bayraklı’nın başı çektiğini söyleyen Hakan Erilkun; “Emlak gelecek dönemin de en gözde yatırım aracı olmaya devam edecek. Özellikle büyükşehirlerde alım kararlarını hemen hayata geçirenler Ekim 2014 dönemine kadar yüzde 10 kar sağlayacaklar” dedi.

KİRALARIN ARTIŞLARINDAKİ DİĞER ETKENLER

İstanbul‘daki kiralık ev fiyatlarının hızlı ve ani bir şekilde artmasına Suriyeliler ve kentsel dönüşümün sebep olduğu öne sürüldü.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, son 6 ay içinde İstanbul’un bazı semtlerinde kiralık ev fiyatlarının kentsel dönüşüm ve Suriyeliler nedeniyle arttığını belirterek, “Yoğunluğun yaşandığı bu semtlerde daha önce bin liraya kiralayabileceğiniz evi şu an bin 500 liraya kiralayamazsınız” dedi. Son dönemde İstanbul’da kiralık ev fiyatlarında yaşanan artışı değerlendiren Aşa, Suriyeliler başta olmak üzere yabancıların İstanbul’da kiralık evlere yoğun bir ilgi göstermeye başladığını ifade ederek, talebin bu kadar artmasının belli semtlerde fiyatları yukarı çektiğini söyledi.

500-600 LİRADAN 800-900 LİRAYA ÇIKTI

Aşa, daha önce bin liraya kiralanabilecek evin kirasının bu semtlerde bin 500 liraya kadar çıktığını ifade ederek, “Üstelik vasıflı ev de çok fazla kalmadı. Ya orta ve kötü evler ya da lüks olarak tanımlayabileceğiniz evler var. Orta sınıfın tutabileceği bin ile 2 bin lira arasındaki evler kolay bulunmuyor. Tabii bu durum merkezdeki evler için geçerli. Eskiden kiranın 500-600 lira olduğu semtlerde şu an fiyatlar 800-900 liraya kadar çıktı” dedi.

YOĞUN ŞEKİLDE KİRALAR ARTIYOR

Merkeze daha uzak semtlerde de kiraların göreceli olarak arttığına vurgu yapan Aşa, özellikle kentsel dönüşümün yoğun olduğu bazı ilçelerde kira artışlarının yoğun şekilde hissedildiğini dile getirdi.

ÖĞRENCİLER KİRALIK DAİRE FİYATLARINI ARTIRACAK

Aşa, Anadolu yakasında Kartal, Kadıköy ve Maltepe’de kentsel dönüşüm hızla ilerlediği için kiralık evlere talebin oldukça arttığına vurgu yaparak, “Evi kentsel dönüşüme maruz kalan vatandaşlar geçici olarak taşınacak olsalar bile uzağa gitmek istemiyor. Kentsel dönüşümün üzerine bir de eylül, ekim gibi öğrenci sezonu başlayacak. Buna yönelik de bir beklenti söz konusu. Bu da kiraları artırıyor” şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.