İstanbul’da Kiralık Ev Kalmadı

İstanbul Maltepe'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

29 Haziran 2014
İstanbul’da Kiralık Ev Kalmadı

Emlak ofisleri bugünlerde müşterilerine sıklıkla 'kiralık evimiz kalmadı' yanıtını veriyor.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

2013-2014 Eğitim ve Öğretim sezonunun sona ermesi ve evlilik sezonunun başlamasına bir de kentsel dönüşüm eklenince İstanbul’un her iki yakasında da kiralık ev bulmak daha zor hale geldi. Özellikle Avrupa Yakasında Avcılar ve Beylikdüzü bölgesinin büyük bir çoğunluğu Suriye ve Irak'taki karışıklıktan kaçan Suriyeli, Iraklı ve Arap sığınmacıları tarafından kiralık olarak tutuldu. Bu nedenle bu bölgelerde Türkiye uyruklu yeni evlenen ya da evini değiştirmek isteyen vatandaşlar emlak ofislerinden 'kiralık ev kalmadı' denilenerek geri çeviriliyor. Suriyeli, Iraklı ve Arap sığınmacıların yoğun talebi üzerine bu bölgelerde kiralık evler neredeyse tükenme noktasına geldi.

KİRALIK EV ARZINDA AZALMA

Okulların kapanmasıyla yeni evlenenler ve ev değiştirme kararını hayata geçirenler emlak ofislerinin kapısını daha sıklıkla çalmaya başladı. Ancak İstanbul genelinde kiralık ev bulmak geçtiğimiz yıllara kıyasla oldukça zorlaştı. Nedeni ise, son bir senede çoğalan kentsel dönüşüm projeleri şehir genelindeki kiralık ev arzında azalmaya yol açtı. Evi yenilenen mülk sahiplerinin ve kiracıların sayısı artınca merkezi ilçelerdeki boş evler kısa sürede doldu.

YÜZDE 40!A YÜKSELDİ

Kiralık evlere artan talep fiyatları da yukarı çekti. İstanbul genelindeki kiralık dairelerde son bir yılda yüzde 10’luk değer artışı yaşansa da kentsel dönüşüm projelerinin en fazla görüldüğü ilçelerde bu oran yüzde 40’a kadar yükseliyor. Eva Gayrimenkul Değerleme’den Lisanslı Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya, kiraların en yüksek olduğu ilk 5 ilçenin Beşiktaş, Sarıyer, Şişli, Kadıköy ve Ataşehir olarak sıraladı. Şahinkaya, göre son bir yılda Bağdat Caddesi’ndeki kiralama fiyatları yüzde 28, Kartal’da yüzde 20, Maltepe’de yüzde 13, Gaziosmanpaşa’da yüzde 30, Basın Ekspres Ve Güneşli’de yüzde 19, Esenler, E-5 Merter ve Havaalanı aksında yüzde 42, Beşiktaş bölgesinde yüzde 10 oranında arttığını söyledi.

KİRA DEĞERLERİNDE BÜYÜK ARTIŞ

Kentsel dönüşüm bölgelerindeki yaşayanların kiralık evler için komşu ilçeleri seçtiklerini söyleyen REIDIN CEO’su Ahmet Kayhan, ''Kentsel dönüşüme uğrayan bölgelerden dışarıya doğru olan göç; hem kiralık konut arzında hem de kiralık konut değerleri üzerinde etkili oluyor. Bireyler, yeni ikamet lokasyonları için kendilerine ve doğal olarak alışmış oldukları düzene yakın bölgeleri tercih ediyor. Buna bağlı olarak bireylerin tercih ettikleri yeni bölgelerde olağan dinamikler dışında yarattıkları talep fazlası da kiralarda artış yaşanmasında etkili oluyor. Kentsel dönüşüm bölgelerinde dönüşümün tamamlanması ve nitelikli konutların pazara kazandırılması ile birlikte kira değerlerinde hızlı bir artış olacağı öngörülebilir'' dedi.

KADIKÖY VE MALTEPE'DE YOĞUN TALEP

Kentsel dönüşüm sürecindeki büyük projeler ve bina bazında yenileme çalışmaları ağırlıklı olarak Anadolu yakasında yapıldığı için kiralık konut arzında daralma da en çok bu yakada yaşanıyor. Yerel emlak ofisleri özellikle Kadıköy ve Maltepe bölgelerinde kiralık dairelere talebin fazla olduğuna dikkat çekiyor. Ev arayanların emlakçılara isim yazdırıp haber beklediklerini söyleyen emlak şirketi yöneticileri, “Müşterilerin çoğu binamız yenilendiği için 1-2 yıllık ev arıyoruz diyorlar. Kiralık evler bize dahi düşmeden tutuluyor. Eskiden biz müşteriyi ikna etmeye çalışırdık, şimdi müşteri seçeneği olmadığı için bulduğuyla yetiniyor” dedi. Evi yenilenen hak sahiplerinin müteahhit firmalardan kira yardımı aldığını hatırlatan emlakçılar, ekonomik durumu yeterli olan kesimin ilçelerin merkezinde kaldığını, sınırlı bütçeye sahip olanların ise şehrin gelişim çeperlerine yöneldiğini dile getirdi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.