İstanbul'da Kiralık Ev Sayısı Arttı Fiyatlar Düştü

İstanbul'da kiralık ev sayısı geçen yıla göre ciddi artış gösterdi. Dairelerin boş kalmasıyla beraber kiralık daire fiyatlarında da yüzde 10 oranında düşüş yaşandı...

05 Eylül 2016
İstanbul'da Kiralık Ev Sayısı Arttı Fiyatlar Düştü İstanbul'da kiralık ev sayısı geçen yıla göre ciddi artış gösterdi. Dairelerin boş kalmasıyla beraber kiralık daire fiyatlarında da yüzde 10 oranında düşüş yaşandı...

Satılamayan evler kiralığa döndü, İstanbul'da kiralık ev sayısı arttı. Kiralık evlerin sayısının artmasıyla fiyatlarda düşüşler görülmeye başlandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "İstanbul'da geçen yıllara göre kiralık konut sayısı arttı. Önümüzdeki dönemde kiralık ev adedi artmaya devam edecek. Fiyatlarda şu anda yüzde 10 civarında bir düşüş var. Kiraların biraz daha gevşeyeceğini düşüyorum" dedi.

Eskiye kıyasla kiralık ev bulmamın artık daha kolay olduğunu söyleyen Aşa bunun nedenlerini ise şu şekilde açıkladı; "Öncelikle geçen yıl fiyatlar çok yüksekti. Diğer yandan çok fazla inşaat yapılıyor ve bu inşaatlar artık kısmen kiralığa dönmeye başladı. Yatırım için ev alan kişiler satamayınca kiraya veriyor, hatta bazı müteahhitler bile satamadığı daireleri kiraya vermeye başladı. İstanbul'daki bazı ev fiyatlarını alım gücüne endekslediğiniz zaman, alım gücü ile satılık evler buluşamıyor. Çünkü şu anda alıcı kesimin ödeme gücünü aşan bir arz var"

Geçen yıllarda merkezi bölgelerde kiralık daire bulunmazken durumun değiştiğine dikkat çeken Aşa, "Ana gözlemimiz genelde merkezlerle ilgili. Beşiktaş'ta eskiden kiralık yer bulamazdınız. Şimdi her sokakta 2-3 tane kiralık afişi var. Mecidiyeköy-Şişli yine aynı şekilde" dedi.

Kentsel dönüşümünde kiralık daireler üzerinde etkisi olduğunu söyleyen Aşa, vatandaşların evlerine dönmesiyle birkaç yıl içinde boş kiralık daire sayısında artış olacağını belirtti. Aşa, bununla beraber kiralarda da ciddi düşüşlerin yaşanacağını açıkladı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Zeray Güneşi Konutları Satışa Çıkıyor

Zeray Güneşi Konutları Satışa Çıkıyor

Zeray İnşaat tarafından hayata geçirilen Zeray Güneşi projesi konutları satışa çıkıyor...

23 Haziran 2017


Loca 222 Eskişehir Projesinde Konutlar Hemen Teslim!

Loca 222 Eskişehir Projesinde Konutlar Hemen Teslim!

Eskişehir Ihlamurkent'te Han Oğuzhan İnşaat tarafından hayata geçirilen ve 128 konuttan oluşan Loca

23 Haziran 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat