• Emlak Haberleri
  • İstanbul'da Kiralık Ev Sayısı Arttı Fiyatlar Düştü

İstanbul'da Kiralık Ev Sayısı Arttı Fiyatlar Düştü

İstanbul'da kiralık ev sayısı geçen yıla göre ciddi artış gösterdi. Dairelerin boş kalmasıyla beraber kiralık daire fiyatlarında da yüzde 10 oranında düşüş yaşandı...

05 Eylül 2016
İstanbul'da Kiralık Ev Sayısı Arttı Fiyatlar Düştü İstanbul'da kiralık ev sayısı geçen yıla göre ciddi artış gösterdi. Dairelerin boş kalmasıyla beraber kiralık daire fiyatlarında da yüzde 10 oranında düşüş yaşandı...

Satılamayan evler kiralığa döndü, İstanbul'da kiralık ev sayısı arttı. Kiralık evlerin sayısının artmasıyla fiyatlarda düşüşler görülmeye başlandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "İstanbul'da geçen yıllara göre kiralık konut sayısı arttı. Önümüzdeki dönemde kiralık ev adedi artmaya devam edecek. Fiyatlarda şu anda yüzde 10 civarında bir düşüş var. Kiraların biraz daha gevşeyeceğini düşüyorum" dedi.

Eskiye kıyasla kiralık ev bulmamın artık daha kolay olduğunu söyleyen Aşa bunun nedenlerini ise şu şekilde açıkladı; "Öncelikle geçen yıl fiyatlar çok yüksekti. Diğer yandan çok fazla inşaat yapılıyor ve bu inşaatlar artık kısmen kiralığa dönmeye başladı. Yatırım için ev alan kişiler satamayınca kiraya veriyor, hatta bazı müteahhitler bile satamadığı daireleri kiraya vermeye başladı. İstanbul'daki bazı ev fiyatlarını alım gücüne endekslediğiniz zaman, alım gücü ile satılık evler buluşamıyor. Çünkü şu anda alıcı kesimin ödeme gücünü aşan bir arz var"

Geçen yıllarda merkezi bölgelerde kiralık daire bulunmazken durumun değiştiğine dikkat çeken Aşa, "Ana gözlemimiz genelde merkezlerle ilgili. Beşiktaş'ta eskiden kiralık yer bulamazdınız. Şimdi her sokakta 2-3 tane kiralık afişi var. Mecidiyeköy-Şişli yine aynı şekilde" dedi.

Kentsel dönüşümünde kiralık daireler üzerinde etkisi olduğunu söyleyen Aşa, vatandaşların evlerine dönmesiyle birkaç yıl içinde boş kiralık daire sayısında artış olacağını belirtti. Aşa, bununla beraber kiralarda da ciddi düşüşlerin yaşanacağını açıkladı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bakan Ağbal: Hazine taşınmazları vatandaşa satılabilecek

Bakan Ağbal: Hazine taşınmazları vatandaşa satılabilecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, fahiş tutarlarda belirlenen ve vatandaşların tepki gösterdiği emlak vergis

23 Ekim 2017


Ayşe Fügen Arda: Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

Ayşe Fügen Arda: Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

Lüks konut uzmanı Ayşe Fügen Arda, “Türkiye’de lüks konuta olan talep her geçen gün artıyor ancak lü

23 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.