İstanbul'da Kiralık Ev Sayısı Arttı Fiyatlar Düştü

05 Eylül 2016
PAYLAŞ
İstanbul'da Kiralık Ev Sayısı Arttı Fiyatlar Düştü
İstanbul'da kiralık ev sayısı geçen yıla göre ciddi artış gösterdi. Dairelerin boş kalmasıyla beraber kiralık daire fiyatlarında da yüzde 10 oranında düşüş yaşandı...

Satılamayan evler kiralığa döndü, İstanbul'da kiralık ev sayısı arttı. Kiralık evlerin sayısının artmasıyla fiyatlarda düşüşler görülmeye başlandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "İstanbul'da geçen yıllara göre kiralık konut sayısı arttı. Önümüzdeki dönemde kiralık ev adedi artmaya devam edecek. Fiyatlarda şu anda yüzde 10 civarında bir düşüş var. Kiraların biraz daha gevşeyeceğini düşüyorum" dedi.

Eskiye kıyasla kiralık ev bulmamın artık daha kolay olduğunu söyleyen Aşa bunun nedenlerini ise şu şekilde açıkladı; "Öncelikle geçen yıl fiyatlar çok yüksekti. Diğer yandan çok fazla inşaat yapılıyor ve bu inşaatlar artık kısmen kiralığa dönmeye başladı. Yatırım için ev alan kişiler satamayınca kiraya veriyor, hatta bazı müteahhitler bile satamadığı daireleri kiraya vermeye başladı. İstanbul'daki bazı ev fiyatlarını alım gücüne endekslediğiniz zaman, alım gücü ile satılık evler buluşamıyor. Çünkü şu anda alıcı kesimin ödeme gücünü aşan bir arz var"

Geçen yıllarda merkezi bölgelerde kiralık daire bulunmazken durumun değiştiğine dikkat çeken Aşa, "Ana gözlemimiz genelde merkezlerle ilgili. Beşiktaş'ta eskiden kiralık yer bulamazdınız. Şimdi her sokakta 2-3 tane kiralık afişi var. Mecidiyeköy-Şişli yine aynı şekilde" dedi.

Kentsel dönüşümünde kiralık daireler üzerinde etkisi olduğunu söyleyen Aşa, vatandaşların evlerine dönmesiyle birkaç yıl içinde boş kiralık daire sayısında artış olacağını belirtti. Aşa, bununla beraber kiralarda da ciddi düşüşlerin yaşanacağını açıkladı.

"İstanbul'da Kiralık Ev Sayısı Arttı Fiyatlar Düştü" haberine ait yorum yok

Yorum Yap