İstanbul’da Konut Fiyatları Yüzde 20 Zamlandı

İstanbul'da konut fiyatlarında ortalama artış, mayıs sonu itibarı ile bir yılda yüzde 20’yi aştı.

05 Ağustos 2014
İstanbul’da Konut Fiyatları Yüzde 20 Zamlandı

İstanbul'da konut fiyatlarında ortalama artış, mayıs sonu itibarı ile bir yılda yüzde 20’yi aştı.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

İstanbul bu artış hızı ile İzmir ve Ankara’yı geride bıraktı. Merkez Bankası’nın ‘Üç Büyük İlin Konut Fiyat Endeksi’ verilerine göre, mayıs ayında bir önceki aya göre konut fiyatları İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 1.76, yüzde 1.20 ve yüzde 0.76 yükseldi. Bu artışlar ile birlikte, İstanbul’daki yıllık artış yüzde 20.49’u buldu. Yıllık artışlar Ankara’da yüzde 10.6 ve İzmir’de de yüzde 12.42 düzeylerinde kaldı.

SURİYE SINIRINDA BÜYÜK ARTIŞ YAŞANDI

Türkiye Konut Fiyatları Endeksi (TKFE) kapsamında en yüksek yıllık değişim yüzde 21.70 ile Kilis, Adıyaman, Gaziantep’te gerçekleşti. Konut fiyatlarının en düşük yıllık değişimin ise yüzde 0.95 ile Çankırı, Kastamonu ve Sinop’ta ve yüzde 2.23 ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’da yaşandı.

MALİYET ARTIŞI FİYATLARA YANSIMAYA BAŞLADI

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, “İnşaat şirketleri maliyet artışını yavaş yavaş fiyatlarına yansıtıyor. Ancak bu yansıma henüz yüzde 20 seviyesinde. Kademeli olarak yüzde 10’u aşan fiyat artışı bekliyoruz. Düşük ve orta gelir grubuna göre olan konutlarda yüzde 20’lik artış yok” dedi.


Konut fiyatları ile ilgili başka bir açıklama da geçtiğimiz günlerde GYDOER Başkanı Aziz Torun'dan gelmişti.

YENİ KONUT FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 12 ARTTI

GYODER Başkanı Aziz Torun, yeni konut fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 12 arttığını açıkladı.

Yeni konut fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 12 oranında arttığı belirlendi. GYODER Başkanı Aziz Torun, haziranda satışların yüzde 16’sının yabancıya yapıldığını söyledi.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Reidin’in ‘Yeni konut Fiyat Endeksi’ raporuna göre, yeni konut fiyatları haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.34 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yıllık bazda yüzde 12.05 yükseldi.

İkinci el ve yeni konutlara yönelik çalışma, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de gerçekleştirildi.

Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde ise, bir önceki aya göre yüzde 1.24, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.07 oranında artış oldu.

EN DÜŞÜK ARTIŞ ANTALYA’DA

Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık satılık fiyatlarındaki değişimlere bakıldığında, yüzde 21.99 oranıyla en yüksek artış İstanbul ilinde, yüzde 6.03 ile en düşük artış ise Antalya’da gerçekleşti.

EN BÜYÜK ARTIŞ İSTANBUL’DA

Bir önceki aya göre bakıldığında İstanbul, metrekare başına yüzde 1.54 değer artışıyla, haziran ayında konut satış fiyatlarının en fazla arttığı il oldu. Aynı dönemde metrekare başına konut satış fiyatları, Ankara’da yüzde 1.16, Adana’da yüzde 1.13, Antalya’da yüzde 1.11, İzmir’de yüzde 0.84, Kocaeli’nde yüzde 0.76 ve Bursa’da yüzde 0.27 oranında yükseldi.

GYODER Başkanı Aziz Torun, Haziran ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 16.7’sinin yabancı yatırımcılara yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

BANKA KREDİSİ KULLANIM ORANI YÜZDE 20 OLDU

Geçen ay satışı gerçekleştirilen markalı konutlarda, peşinat kullanım oranı yüzde 29.2, senet kullanım oranı yüzde 50.7 ve banka kredisi kullanım oranı yüzde 20.1 olarak gerçekleşti. Haziran ayındaki yüzde 0.34’lük fiyat artış oranının, yüzde 0.31 olarak gerçekleşen TÜFE ile oldukça yakın olduğu gözlemleniyor. Bu enflasyondan kaynaklanan maliyetlerdeki artışın halen fiyatlara yansımadığını gösteriyor

3 ODA 1 SALON DAİRELERDE 0.41 ORANINDA ARTIŞ

Rapora göre, geçen ay yeni konut satış fiyatları bir önceki aya göre 1+1 dairelerde yüzde 0.13, 2+1 dairelerde yüzde 0.39, 3+1 dairelerde yüzde 0.41 oranında artarken, 4+1 dairelerde yüzde 0.07 oranında azaldı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kira Gelir Vergisi’nin son taksitini ödemek için son tarih 31 Temmuz

Kira Gelir Vergisi’nin son taksitini ödemek için son tarih 31 Temmuz

İş yeri ve konutlarından kira geliri elde eden vatandaşlar, “Kira Geliri Vergisi” ikinci taksitini 3

17 Temmuz 2017


Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

2018 yılının Emlak Vergisi Rayiç değerleri tüm iller için yeniden belirlendi.

14 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat