İstanbul’da Konut Satışları Azalıyor

Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından hazırlanan Periskop Analizi’nin 2016 Mayıs raporu açıklandı. Rapora göre İstanbul’da konut satışları Nisan ayı itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine kısayla yüzde 5 azaldı...

14 Haziran 2016
İstanbul’da Konut Satışları Azalıyor Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından hazırlanan Periskop Analizi’nin 2016 Mayıs raporu açıklandı. Rapora göre İstanbul’da konut satışları Nisan ayı itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine kısayla yüzde 5 azaldı...

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş., her ay gayrimenkul sektörünün nabzını tuttuğu Periskop Analiz'in 2016 Mayıs ayı raporunu açıkladı. Rapora göre Nisan ve Mart ayı itibariyle son bir yıllık süreçte konut kredisi kümülatif değişimi yüzde 10 artış gösteriyor. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 19 büyüyen konut kredileri bu yıl yüzde 10 büyümeyi başarmış bulunuyor. Raporda kredi miktarının 2016'nın ikinci çeyreğinde durağanlaşacağı, ancak yıl içinde yeniden hareketleneceği öngörülüyor.

SATIŞLAR DÜŞÜYOR
Periskop Analiz'in 2016 Mayıs verilerine göre 2016 Nisan sonu itibariyle Türkiye genelinde toplam konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,61 oranında, ipotekli konut satışlarının ise yaklaşık yüzde 20 oranında azaldı.

İSTANBUL’DA KONUT SATIŞLARI YÜZDE 5 AZALDI
2015 Nisan sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış gösteren konut satışlarının son iki yılın aynı döneminde yaklaşık yüzde 20 artış gösterdi. İstanbul’da ise konut satışlarının 2016 yılı Nisan sonu itibariyle, 2015 senesinin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 5 azaldı. İzmir’de stabil kalırken Ankara’da ise yüzde 9 azaldı. 2016 Mayıs verileri itibariyle konut satışlarının biraz daha azalması ya da aynı seviyelerde seyretmesinin beklendiğini söylüyor.

Rapora göre kullanıcı için konut kredisindeki maliyetlere bakıldığında, Haziran ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1,08 ila yüzde 1,25 arasında değiştiği görülüyor. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede bin 491 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 273 TL dolayında seyrettiği belirleniyor. Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise 2015 Nisan ayında, konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece yüzde 0,47 düzeyinde olduğu, söz konusu oranın 2015 Nisan ayında yüzde 0,48 olduğu kaydediliyor. Periskop Analiz'in verilerine göre takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümemesi Türkiye için olumlu bir gösterge olarak değerlendiriliyor.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.