The Mandarins
İletişim Formu

GÖNDER Gönderiliyor...

Talebiniz ulaştı.

Reklamı Göster

İstanbul'da Konut Satışları Sert Düştü

İstanbul'da konut satışları yüzde 4 oranında düştü. Aynı tarihte İzmir'de de düşüş yaşanırken, Ankara'da hızlı bir yükseliş gerçekleşti...

10 Ağustos 2016
İstanbul'da Konut Satışları Sert Düştü İstanbul'da konut satışları yüzde 4 oranında düştü. Aynı tarihte İzmir'de de düşüş yaşanırken, Ankara'da hızlı bir yükseliş gerçekleşti...

Eva Gayrimenkul Değerleme Periskop Analiz'in 2016 Temmuz ayı raporunu açıkladı. 2016 sonu itibariyle konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,67 oranında düştü. Satışlar İstanbul ve İzmir'de azalırken, Ankara'da ciddi bir ivme kazandı.

Verileri değerlendiren Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2015 Haziran'da geçen yıla göre yüzde 21 artış gösteren konut satışlarının bu aynı dönemde yüzde 0,67 oranında düştüğünü söyledi.

İzmir ve İstanbul Düşüşte
2015 yılının aynı dönemine göre konut satışlarının İstanbul'da yaklaşık yüzde 4, İzmir'de yüzde 0,4 oranında azaldığını belirten Yazıcı, Ankara'da ise yüzde 27 oranında artış gösterdiğini kaydetti. Yazıcı, 2016 Temmuz verilerine göre konut satışlarının biraz daha azalması ya da aynı seviyelerde seyretmesinin beklendiğini açıkladı.

Konut Kredisi Maliyetleri Yüzde 1,08'den Başlıyor
İpotekli konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında azaldı. Rapora göre konut kredisindeki maliyetler ise Temmuz ayında 10 yıllık vadede aylık yüzde 1,08 ila yüzde 1,25 arasında değişiyor. Bankalar arasında büyük bir farklılık olmazken, 100 bin TL'lik bir kredi için aylık ödemeler 10 yıl vadede bin 491 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 273 TL civarında seyrediyor.

Takipteki krediler incelendiğinde ise Haziran 2016'da konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının yüzde 0,49 düzeyinde. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam yüzde 0,46 seviyelerindeydi. Takipteki kredi miktarının büyümesi Türkiye ekonomisi için olumlu olarak değerlendiriliyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bodrum Emlak Müdürlüğünden Satılık Avlulu Ev!

Bodrum Emlak Müdürlüğünden Satılık Avlulu Ev!

Muğla Bodrum Milli Emlak Müdürlüğü, hazine adına kayıtlı olan bahçeli evi satışa çıkartıyor...

22 Nisan 2017


Sur Yapı Semt Bahçekent Satışa Çıktı!

Sur Yapı Semt Bahçekent Satışa Çıktı!

Bir Sur Yapı projesi olarak hayata geçen Sur Yapı Semt Bahçekent, İstanbul Avrupa yakası Esenyurt'ta

21 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.