İstanbul'da Konut Satışları Sert Düştü

İstanbul'da konut satışları yüzde 4 oranında düştü. Aynı tarihte İzmir'de de düşüş yaşanırken, Ankara'da hızlı bir yükseliş gerçekleşti...

10 Ağustos 2016
İstanbul'da Konut Satışları Sert Düştü İstanbul'da konut satışları yüzde 4 oranında düştü. Aynı tarihte İzmir'de de düşüş yaşanırken, Ankara'da hızlı bir yükseliş gerçekleşti...

Eva Gayrimenkul Değerleme Periskop Analiz'in 2016 Temmuz ayı raporunu açıkladı. 2016 sonu itibariyle konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,67 oranında düştü. Satışlar İstanbul ve İzmir'de azalırken, Ankara'da ciddi bir ivme kazandı.

Verileri değerlendiren Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2015 Haziran'da geçen yıla göre yüzde 21 artış gösteren konut satışlarının bu aynı dönemde yüzde 0,67 oranında düştüğünü söyledi.

İzmir ve İstanbul Düşüşte
2015 yılının aynı dönemine göre konut satışlarının İstanbul'da yaklaşık yüzde 4, İzmir'de yüzde 0,4 oranında azaldığını belirten Yazıcı, Ankara'da ise yüzde 27 oranında artış gösterdiğini kaydetti. Yazıcı, 2016 Temmuz verilerine göre konut satışlarının biraz daha azalması ya da aynı seviyelerde seyretmesinin beklendiğini açıkladı.

Konut Kredisi Maliyetleri Yüzde 1,08'den Başlıyor
İpotekli konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında azaldı. Rapora göre konut kredisindeki maliyetler ise Temmuz ayında 10 yıllık vadede aylık yüzde 1,08 ila yüzde 1,25 arasında değişiyor. Bankalar arasında büyük bir farklılık olmazken, 100 bin TL'lik bir kredi için aylık ödemeler 10 yıl vadede bin 491 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 273 TL civarında seyrediyor.

Takipteki krediler incelendiğinde ise Haziran 2016'da konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının yüzde 0,49 düzeyinde. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam yüzde 0,46 seviyelerindeydi. Takipteki kredi miktarının büyümesi Türkiye ekonomisi için olumlu olarak değerlendiriliyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Satya Evliya Çelebi Tuzla ile İstanbul'da uygun fiyata lüks daire

Satya Evliya Çelebi Tuzla ile İstanbul'da uygun fiyata lüks daire

Satya Yapı imzası taşıyan Satya Evliya Çelebi Tuzla projesi, İstanbul'da cazip fiyatlarla konut sahi

23 Temmuz 2017


İşte İstanbul'da en çok ofis kiralanan ilçeler

İşte İstanbul'da en çok ofis kiralanan ilçeler

ABD merkezli gayrimenkul danışmanlık firması Cushman & Wakefield bir rapor yayınlayarak İstanbul'da

23 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat