İstanbul’da Konuta Zam Üstüne Zam

'REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ağustos Ayı Raporu' yayınlandı. Rapora göre; İstanbul, konutta en çok zam yapılan şehir oldu.

15 Eylül 2014
İstanbul’da Konuta Zam Üstüne Zam

'REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ağustos Ayı Raporu' yayınlandı. Rapora göre; İstanbul, konutta en çok zam yapılan şehir oldu.

Ağustos ayı itibariyle ikinci el konutlardaki amortisman süreleri (Geri Dönüş Süresi) incelendiğinde Türkiye genelinde bir apartman dairesinin fiyatı 17.6 yıllık (212 ay) kiraya eşit iken, İstanbul'da bu süre 17.6 yıl (211 ay) olarak ölçüldü.
Diğer taraftan, bir apartman dairesinin fiyatı İzmir'de 18.4 yılda (221 ay); Ankara'da ise 17.7 yılda (213 ay) geri dönmekte.

Ağustos ayı itibariyle ikinci el konutlardaki yıllık brüt kira getirileri ele alındığında, Türkiye geneli ortalamasının yüzde 5.82; Ankara ortalamasının  yüzde 5.79; İstanbul ortalamasının yüzde 5.82; İzmir ortalamasının ise yüzde 5.58 olduğu görülmekte.

Ağustos ayında İstanbul'da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 1.81 oranında arttı. İstanbul, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatları Adana'da yüzde 0.88 oranında; Ankara'da yüzde 0.57 oranında; Antalya'da yüzde 1.28 oranında; Bursa'da yüzde 1.35 oranında; İzmir'de yüzde 0.89 oranında ve Kocaeli'nde yüzde 0.75 oranında arttı.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.07 oranında; İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.82 oranında arttı.

YÜZDE 22'Sİ YABANCILARA

Ağustos ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 22'si (son 6 aylık ortalama yüzde 18) yabancı yatırımcılara yapılırken, tercih noktasında ağırlıklı olarak 2+1 konut tipi (Ağustos 2014: yüzde 44) ile ortalama 105 metrekare büyüklüğe sahip konutların öne çıktığı gözlemlendi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 27 proje geliştiricisinin sunduğu toplam 70 proje ve aylık ortalama 22.500 konut stoku uzerinden hesaplandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İstanbul Turizm Merkezi Projesine ÇED Raporu İstendi!

İstanbul Turizm Merkezi Projesine ÇED Raporu İstendi!

Ataköy’deki mega yat limanının da yer aldığı İstanbul Turizm Merkezi projesine bilirkişi olumsuz rap

26 Mayıs 2017


Palmaris Botanica Fiyat Listesi!

Palmaris Botanica Fiyat Listesi!

Siyal İnşaat ve Md Group tarafından hayata geçirilen Palmaris Botanica Konya'da yükseliyor...

26 Mayıs 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat