"İstanbul'da yapı stoku acilen güçlendirilmeli"

İzmir depreminden sonra büyük İstanbul depremine karşı hazırlıklar hızlandı.

08 November 2020
"İstanbul'da yapı stoku acilen güçlendirilmeli" İzmir'de geçtiğimiz hafta meydana gelen deprem sonrasında Türkiye'nin deprem ülkesi olduğu gerçeği bir kez daha akıllara gelirken deprem riski taşıyan şehirlerde hazırlık çalışmaları hız kazandı.

Sözcü'de yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir'deki deprem bölgesinde incelemelerde bulundu. İncelemeleri sonrası açıklamalarda bulunan İmamoğlu, Türkiye'nin esas meselesinin deprem olması gerektiğini ifade etti.

"İSTANBUL'UN EN BÜYÜK SORUNU DEPREM"

İstanbul'un en önemli sorunun deprem olduğunu belirten İBB Başkanı İmamoğlu, "İstanbul'un en önemli sorunu nedir denildiğinde kayıtsız şartsız bir gerçek var ki deprem… Dolayısıyla biz depremi konuşmalı, çözüm bulmalı, sorgulamalı ve bilmeliyiz ki deprem doğanın bir gerçeği. Ama insanı öldüren şey deprem değil, ne yazık ki insanın kendi eliyle yaptığı yapılardır. Bu iki kere iki eşittir dört anlamında net bir tanımdır. O bakımdan bizim afet öncesi ve sonrası diye konuştuğumuz iki aşama var. Şu an afet sonrasını yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

İstanbul'da yaşanacak büyük depremin Türkiye ekonomisini derinden yaralayabileceğini belirten İmamoğlu, "O bakımdan yapı stokunun güçlendirilmesi önemli bir konudur. Ben hiçbir kurumun tek başına sorumluluk almaması gerektiğine inananlardanım. Alamaz da zaten. Bu işi büyükşehir belediye başkanı da, ilçe belediye başkanı da çözemez. Bu işi bir bakanda çözemez, Cumhurbaşkanı da çözemez. Bu işi hep beraber çözebiliriz. Vatandaşın karşısına tek bir akılla çıkmalıyız" diye konuştu.

"SİSTEMLİ ÇALIŞMAK GEREKİR"

Depreme hazırlık konusunda yerel yönetimle iş birliği yapılması gerektiğine dikkat çeken İmamoğlu, "Gerçekten yerelde sıkı bir sistem oluşturulmalı. Yerel derken illaki işin başına oradaki belediye başkanı tümüyle gezsin anlamında bir iddiayı söylemiyoruz. Bütünlükçü bir kavramla depremin bir konsey şeklinde ele alındığı bir sistem oturtulmalı. İçinde herkes olmalı. Çünkü siz depremden önce yapılaşma sorununu çözecekseniz, çürük binaları kuvvetleştirecekseniz, bir dönüşümü ortaya koyacaksanız bütün bunları yapmanız için finansmana ihtiyacınız var" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum