• Emlak Haberleri
  • İstanbul'daki konut sorunu boş ofisler ile çözülebilir

İstanbul'daki konut sorunu boş ofisler ile çözülebilir

İstanbul'da boş ofislerin dönüştürülmesiyle 200 bin konut arzı elde edilebileceği belirtildi.

27 December 2021
İstanbul'daki konut sorunu boş ofisler ile çözülebilir Uluslararası ticari gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman ve Wakefield tarafından yapılan araştırmaya göre, İstanbul'da halihazırda A sınıfı ofis arzı 6,5 milyon metrekare seviyesine ulaştı. Bu ofislerdeki boşluk oranının yüzde 21 düzeyinde olması dikkat çekiyor.

Yapılan araştırmaya göre, İstanbul'da ofis stokunun yaklaşık 1,4 milyon metrekaresi boş durumda yer alıyor. İnşaatı süren eden ve kısa süre içerisinde yapımı tamamlanması beklenen ofislerin toplamı ise 2,15 milyon metrekare civarında görülüyor.

AA'nın aktardığı habere göre, sektör temsilcileri, pandemi nedeniyle evden çalışmanın artması, maliyetler sebebiyle paylaşımlı ofislere yönelim olması gibi nedenlerle İstanbul'daki boş ofislerin tamamen dolmayacağı düşüncesini paylaşıyor. Bu boş ofislerin dönüştürülmesiyle İstanbul'daki konut arzı sorununun çözülebileceği belirtiliyor.

Söz konusu ofis dönüşümü ile 200 bin adet konut arzının olabileceği ve bu durumun İstanbul'da hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarını düşürebileceği belirtiliyor.

"İZİN VERİLMELİ"

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul'da satılık ve kiralık ev fiyatlarında ciddi artış meydana geldiğini ve bu konuda acilen harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Daha önce kamuya ait atıl binalara geçici mesken izni verilebileceğine dair çözüm önerisi sunduklarını anımsatan Aşa, "Halihazırda ilginin her geçen gün azaldığı ofislerin konuta dönüşümü için gereken düzenlemelerin yapılması sektöre büyük getirileri olacaktır. Özellikle ofis yoğunluğunun bulunduğu yerlerde fiyatlar kent ortalamasının üzerinde. Dönüşüm izni verilmesi ve düzenleme yapılması fiyatlarda ciddi bir düşüş sağlayacak, bu alandaki ihtiyaca net bir şekilde merhem olacaktır" şeklinde konuştu.

"ALT SEKTÖRLERİ DE ETKİLER"

İstanbul'da konut arzında eski hareketliliğin olmadığını belirten Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, "Ofislerde yüzde 20'nin üzerinde bir boşluk var. Buraların home office'ye dönüşmesi ve metrekarelerinin küçülmesi pazarda ciddi anlamda canlılık oluşturacaktır. Ayrıca, arz azlığı sebebiyle şişen fiyatları da rahatlatacaktır. Yeni arzların oluşmaması sektörde kısmi bir durgunluk oluşturursa bu 200'ün üzerinde alt sektörü de olumsuz etkiler. Dolayısıyla boş kalmış ofis stokunda bu tür bir dönüşümle oluşturulacak canlılık kredi faizlerini indirmek gibi bir katkı sunacaktır sektöre" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum