İstanbul'daki Mega Projeler Konut Fiyatlarını Uçurdu

İstanbul'da kentsel dönüşümle birlikte dev kamu yatırımları konut ve arsa fiyatlarına doping etkisi yarattı. Projelerin geçtiği bölgelerde fiyatlar uçtu...

17 Eylül 2016
İstanbul'daki Mega Projeler Konut Fiyatlarını Uçurdu İstanbul'da kentsel dönüşümle birlikte dev kamu yatırımları konut ve arsa fiyatlarına doping etkisi yarattı. Projelerin geçtiği bölgelerde fiyatlar uçtu...

Devletin İstanbul'daki mega yatırımları geçtiği bölgelerde konut ve arsa fiyatlarını uçuyor. 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, yeni metro hatları ve meydan projelerine kentsel dönüşümde eklenince İstanbul’daki gayrimenkulerin değerinin son 3 yılda ikiye katlanarak 1.5 trilyon TL'ye ulaştığı hesaplandı.

Kentsel Dönüşüm Dopingi
Remax Türkiye Operasyon Direktörü Gökhan Karahan ilçelerdeki fiyat artışını ve artışının sebeplerini açıkladı. Buna göre Kadıköy'de son 3 yılda yüzde 92 artış yaşandı. Bu artışın sebebi ise ilçede yoğun olarak gerçekleşen kentsel dönüşüm.

Kanal İstanbul Uçurdu
Silivri de emlak fiyatlarının son 3 yılda en çok arttığı ilçeler arasında geliyor. Kanal İstanbul'un Silivri'ye yaın bir bölgede yapılacak olması ilçedeki emlak fiyatlarını yüzde 91 oranında arttırdı.

En Çok Primi Ataşehir Yaptı
Son 3 yılda en çok prim yapan ilçe Ataşehir oldu. Yüzde 102 oranında artış yaşanan Ataşehir'de bu artışın sebebi markalı konutların bu ilçede yoğunlaşması olarak gösteriliyor.

3. Köprü İhya Etti
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün güzergahında yer alan Sultangazi ilçesinde konut fiyatları son 3 yılda yüzde 73, köprüye yakın olan Başakşehir ilçesinde yüzde 88 ve köprünün bağlantı yolunun olduğu Büyükçekmece’de yüzde 85 artış gösterdi.

Meydanlar Uçurdu
Denizin doldurularak hayata geçirildiği Maltepe Meydan projesi Maltepe’de 3 yılda konut fiyatlarına yüzde 96 artış yaşattı. Yine aynı şekilde Fatih ilçesinde yaşama geçirilen Yenikapı Meydanı projesi de Fatih’te emlak fiyatlarını son 3 yılda yüzde 97 arttırdı.

Arsa Fiyatları 4 Katına Çıktı
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün güzergahında bulunan Eyüp, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer ve Beykoz’daki arsa fiyatları 3-4 katına çıktı. 2009'da dönümü 500 TL olan arsaların fiyatları 2013’te 10 bin TL’ye, bugün 50-60 bin TL'ye ulaştı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Zorlu Center’a Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi'nden Onur Ödülü

Zorlu Center’a Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi'nden Onur Ödülü

Zorlu Center, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi (ICSC) tarafından düzenlenen The VIVA Best-o

26 Mayıs 2017


Nurus Levent, 'Deneyim Merkezi'ne Dönüştü!

Nurus Levent, 'Deneyim Merkezi'ne Dönüştü!

Nurus'un İstanbul Levent'teki binası bir deneyim merkezi olarak çalışacak ve ‘insan sağlığını önemse

26 Mayıs 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat