İstanbul’daki Ofislerin Metrekare Kira Bedelleri

İstanbul Kartal'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

15 Mayıs 2015
İstanbul’daki Ofislerin Metrekare Kira Bedelleri

Gayrimenkul danışmanlığı hizmeti sunan JLL Türkiye firması, İstanbul'da bulunan ofislerin bölgelere göre metrekare kira bedellerini açıkladı.

İstanbul’da ofis pazarı metro yatırımlarına göre şekilleniyor. Trafikten bunalan ofis kiracıları önce ‘metroya ne kadar yakın’ sorusunu soruyor. Ofislerin metrekare kira bedellerinin artışları da metroya yakınlığına göre yüzde 150'yi bulabiliyor.

İşte İstanbul'da ofislerin bölgelere göre metrekare kira bedelleri :

- Levent : 25-47 dolar
- Maslak : 20-37 dolar
- Seyrantepe - Kağıthane : 15-30 dolar
- Basın ekspres Yolu : 8-15 dolar
- Kavacık : 18-22 dolar
- Ümraniye : 18-25 dolar
- Kozyatağı - İçerenköy : 22-30 dolar
- Küçükyalı - Maltepe : 16-20 dolar
- Kartal : 10-12 dolar

METRO OLAN BÖLGELERE YATIRIM YAPILIYOR

İstanbullu çalışanların en büyük sorunu trafik. Özellikle işe gidiş ve çıkış saatleri çalışanlar için korkulu saatler haline geldi. 2012 ve 2013 yılları arasında yapılan araştırmaya göre gündüz trafiği yüzde 17, gece trafiği yüzde 12 arttı. 2014 yılında bu artış adeta katlandı. Artan bu trafik yükü karşısında ofis talepleri de değişti ve ulaşımı kolay bölgeler öne çıktı. Ofis kiralama talebinde bulunanlar için ilk soru metroya yakınlık olurken, yatırımcılar da artık ofis projelerini metro olan ya da planlanan bölgelerde yapıyor.

METROYA YAKIN OFİS KİRALARI YÜZDE 150 ARTTI

Gayrimenkul danışmanlık şirketi JLL Türkiye tarafından hazırlanan ‘Ofisler Metro ile Doluyor’ araştırmasına göre İstanbul Avrupa yakasında Maslak, Levent, Seyrantepe-Kağıthane bölgeleri, Anadolu yakasında ise Kavacık, Ümraniye, Kozyatağı-İçerenköy ve Küçükyalı-Maltepe-Kartal hattı öne çıkıyor. Metro hattına yakın ofisler ortalama yüzde 30 daha hızlı dolarken, binanın metroya çok yakın olması durumunda bu oran yüzde 45’e kadar çıkıyor. Metroya yakın ofis binalarında kiralama bedeli ise yüzde 40 ila yüzde 150 arasında artıyor.

AVRUPA’NIN GÖZDESİ MASLAK

2014 3. çeyrek itibariyle İstanbul’da 3.8 milyon metrekare kiralanabilir alana sahip A sınıfı ofis alanı bulunuyor ve bu ofislerde 191 bin çalışan yer alıyor. 2017 sonunda ise ofis alanının 6.4 milyon metrekareye, çalışan sayısını ise 325 bine ulaşması bekleniyor. JLL Türkiye’nin raporuna göre metro etkisi kendini en çok Maslak’ta gösterdi. Metro hattı öncesi bölgeden çıkmak isteyen çok sayıda firma metro ile kararını değiştirdi. Bölgede 2009 yılında hizmete giren metro hattı ile talep hızla yükseldi. 2005 yılında kira seviyesi 100 kabul edilerek yapılan kira endeksi 2013 yılında 290’a ulaştı. Levent’in kaderi ise 2000 yılından sonra değişti. 2000’de hizmete giren Taksim-4. Levent metro hattı ve yeni hayata geçen ofis projeleri bölgeye talebi arttırdı.

SERVİS YERİNE METRO

Ofis çalışanları üzerinde yapılan araştırmaya göre, çalışanlar trafik yoğunluğu nedeniyle servis kullanmayı tercih etmiyor. Bu nedenle ilerleyen yıllarda çalışanlara farklı teşvikler sağlanarak metro kullanımının arttırılması ve servislerin azaltılması bekleniyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.