İstanbul’un Bu Bölgesinde Tapu Şerhleri Kalkıyor!

İstanbul Eyüp'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

14 Haziran 2015
İstanbul’un Bu Bölgesinde Tapu Şerhleri Kalkıyor!

İstanbul'da tapularında şerh olan, yani tapu hakları sınırlandırılan 10 bin kişinin tapu şerhleri kaldırılacak.

Vakıf mülkiyetindeki taşınmazların takas kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi sonucu satışı yapılan taşınmazlardan, peşin satın alıp adlarına tapu çıkanların üzerindeki şerhler Eyüp Belediyesi’nin girişimleri sonucu kalkıyor.

Eyüp genelinde Vakıf mülkiyetindeki taşınmazların takas kapsamında İBB’ye devredilmesi sonucu satışı yapılan taşınmazlardan, peşin satın alıp adlarına tapu çıkanlar üzerinde İstanbul Defterdarlığı tarafından işlenmiş şerh bulunmaktaydı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın konuyla ilgili olarak, “Belediye olarak İstanbul Defterdarlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda peşin satın alanların tapudaki şerhler kaldırılması süreci başladı. Şerhler konusunda vatandaşların şikayetlerini dikkate aldık, bu şerh vatandaşın banka kredisiyle satın almasını veya satmasa bile tapusunun geri alınacağı kaygısı yaratıyordu. Özel girişimlerimiz sonucu oluşturulan komisyon marifetiyle ilk etapta 50 parsele ilişkin şerh kaldırılması ile ilgili çalışmalar başladı. Kaldırılma aşamasına gelindi. Bin 300 parsel olmak üzere yaklaşık 10 bin kişiyi ilgilendiren konunun çözülmesi vatandaş arasında memnuniyet oluşturdu. Şerh nedir bilmeyenler olabilir onlar için söyleyelim. ''Taşınmaz mal sahibinin tapusuna, haklarını kısıtlamak adına tapu kütüğüne yazılan kişisel haklar ve temlik hakları ile ilgili konudur. Belli bir süre ile geçerlidir'' Bu nedenle şerhlerin kaldırılması konusunda tapusunu alan vatandaşlarımızın belediyemize müracaat etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

2014 YILINDA KAÇ TAŞINMAZA AİLE ŞERHİ KONULDU?

Konuyla ilgili bilgi veren Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı Şenol Ercan ise bu sorunun çözümü için Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın şahsi çabalarının büyük olduğunu belirterek, “Vatandaşımızın kafasını karıştıran tedirgin eden bir durumdu. Sayın Başkanımızın çabalarıyla şerhlerin kaldırılması aşamasına gelindi. Eyüp genelinde yaklaşık 10 bin kişiyi ilgilendiren bir sorunu böylece çözmüş olacağız” diye konuştu.

Eyüp BelediyesiHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Greenist'te Kurban Bayramı'na özel yüzde 12 indirim fırsatı başladı

Greenist'te Kurban Bayramı'na özel yüzde 12 indirim fırsatı başladı

Basın Ekspres-Güneşli’de yükselen Greenist projesi, ev sahibi olmak isteyenler için Kurban Bayramı’n

17 Ağustos 2017


Atmaca Grup’tan Bahçeşehir Göleti tartışmalarına açıklama geldi

Atmaca Grup’tan Bahçeşehir Göleti tartışmalarına açıklama geldi

Bahçeşehir Göleti yakınında inşa edilen Bahçeşehir Atmaca projesiyle tartışmaların odağı haline gele

17 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat