İstanbul’un En Fazla Kiralama Yapılan 3 Bölgesi

Türkiye'nin en kalabalık şehri İstanbul'un bu 3 bölgesinde 12 ayda 17 bin metrekareden fazla kiralama işlemi gerçekleşti.

12 Mayıs 2015
İstanbul’un En Fazla Kiralama Yapılan 3 Bölgesi

Türkiye'nin en kalabalık şehri İstanbul'un bu 3 bölgesinde 12 ayda 17 bin metrekareden fazla kiralama işlemi gerçekleşti.

İstanbul’un büyük ve ünlü alışveriş caddeleri, sayıları hızla artan AVM’lere karşı direniyor ve ilgiyi artırıyor. Bugün 1000 mağazaya ev sahipliği yapan Nişantaşı, Bağdat Caddesi ve İstiklal Caddesi'ndeki mağaza büyüklükleri 5 AVM’yi bulurken sadece İstiklal Caddesi’nin hafta sonu ziyaretçisi AVM’lerin 5-6 katına ulaşıyor. Bu 3 bölgede 12 ayda 17 bin metrekareden fazla kiralama yapıldı.

İstanbul’un ünlü alışveriş caddeleri, hem yurtdışı alışveriş caddeleri hem de yurtiçindeki alışveriş merkezleriyle (AVM) yarışıyor. Gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield tarafından yapılan araştırma, caddelerin İstanbul perakende pazarındaki payı ve önemini ortaya koyuyor. Raporda İstanbul’un başlıca üç alışveriş caddesi İstiklal, Nişantaşı, Bağdat Caddesi’nin perakende stoku, ulusal/uluslararası markalar ve hazır giyim/lüks segment markalar açısından analiz edildi. Bu üç alışveriş caddesindeki toplam perakende stoku 1000’den fazla mağazada yaklaşık 190 bin metrekare olarak tespit edildi. Bu rakam orta büyüklükte 5 AVM büyüklüğüne karşılık geliyor.

AVM'DEN 5 KAT YÜKSEK

İstanbul caddeler, uluslararası alışveriş caddeleri ile kıyaslandığında; uluslararası markaların varlığı, mağaza sayısı gibi nitelikler açısından 300 mağazanın bulunduğu Londra’daki Oxford Street işe 250 mazağının bulunduğu Berlin’deki Ku’damm gibi uluslararası caddelerle yarıştığını ortaya koyuyor. Yıllık toplam işlem hacmi açısından, son 12 ay içinde gerçekleşen toplam 17 bin 500 metrekare işlem ise neredeyse Abdi İpekçi Caddesi’nin tümüne karşılık geliyor. Ziyaretçi hacmi açısından incelendiğindeyse, özellikle İstiklal Caddesi’nde hafta sonu ziyaretçi sayısı birçok AVM’den 5-6 kat daha yüksek.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE YENİ ALIŞVERİŞ CADDELERİ ORTAYA ÇIKACAK

Yerli ve yabancı mağazalar için alışveriş caddelerinin stratejik öneme sahip olduğunu belirten Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden “Hem yerel hem de uluslararası perakendeciler, varlıklarını arttırmak ve pazar pozisyonlarını güçlendirmek için caddelerdeki fırsatları takip ediyor. Ayrıca, ülkeye henüz giriş yapmamış perakendeciler, Türkiye’nin ana perakende merkezi olan İstanbul’dan pazara ilk adımlarını atmak istiyor. Öte yandan kentsel yenileme faaliyetleri ile birlikte yeni alışveriş caddelerinin ortaya çıkması bekleniyor” dedi.

NİŞANTAŞI

nianta-cadde

Nişantaşı bölgesi; Vali Konağı, Rumeli, Teşvikiye ve çok sayıda lüks ve en üst segment uluslararası moda markalarına ev sahipliği yapan Abdi İpekçi Caddesi’nden oluşuyor. Bölgede son on iki ay içerisinde, 40 mağazada yaklaşık 5 bin 400 metrekare kiralama yapıldı. Yıkılıp yeniden inşa edilen eski apartmanların zemin katlarında yeni perakende alanlarının oluşturulması kiralanabilir boş alanları arttırdı. Boşluk oranı yüzde 2’den yüzde 4’e çıktı. Ayrıca, mevcut binalarda sadece zemin katlarda sınırlı bir alanda perakende alanlarının yer aldığı eski binaların yıkılıp, tek kullanıcı kullanımı için yeniden inşa edilmesi de yeni arz yaratıyor.

Nişantaşı Künye :

- Uzunluk: 2.06 km
- Çevrede yaşayan nüfus: 712 bin 600
- Kiralama alanı: 54 bin 100 metrekare
- Mağaza sayısı: 396
- Uluslararası marka: 75
- Lüks marka: 70
- Ziyaretçi sayısı: hafta içi 42 bin, hafta sonu 50 bin

BAĞDAT CADDESİ

badat-caddesi

En uzun alışveriş caddesi olarak Anadolu yakasının perakende merkezi Bağdat Caddesi’nin Suadiye-Şaşkınbakkal bölümünde lüks markalar yer alırken yaya trafiği görece düşük. Caddenin en işlek bölümü Şaşkınbakkal - Caddebostan arasında uluslararası markalar çoğunlukta, Caddebostan-Erenköy bölümünde hem ulusal hem de uluslararası markalar yer alıyor. Son 12 ayda, 36 mağazada yaklaşık 5 bin 250 metrekare kiralama oldu. Kısa bir süre önce Chanel, Bağdat Caddesi’nde yeni bir bina satın aldı. Diğer markalar da benzer fırsat arayışı içinde. Kentsel dönüşüm ise Bağdat Caddesi’nde yeni perakende alanları yaratmak için fırsatlar sunuyor.

Bağdat Caddesi Künye :

- Uzunluk: 2.52 km
- Çevrede yaşayan nüfus: 538 bin 100
- Kiralama alanı: 74 bin 400 metrekare
- Mağaza sayısı: 375
- Uluslararası marka: 62
- Lüks marka: 35
- Ziyaretçi sayısı: hafta içi 32 bin, hafta sonu 51 bin

İSTİKLAL CADDESİ

istiklal-caddesi

Mağaza sayısı bazında yeni kiralama açısından Nişantaşı ilk sırada yer alırken, metrekare bazında en yüksek kiralama hacmi İstiklal Caddesi’nde oldu. Bağdat ve İstiklal caddelerinde sayıca fazla ancak alan olarak daha düşük kiralama işlemleri her iki cadde de apartmanların zemin katlarının perakende alanı olarak kullanılan görece küçük metrekareli mağazalar olmasına bağlanıyor. İstiklal Caddesi’nde ise birkaç büyük perakendecinin komple bina satın alması veya kiralaması işlem hacmini arttırdı. Hazır giyim markalarının alan gereksinimleri genellikle alışveriş caddelerindeki mevcut binalarda karşılanamadığı için perakendeciler eski binaları satın aldıktan sonra yenileyerek yeni perakende alanları oluşturuyor. Diğer bir eğilim ise çok katlı mağazalar ve lüks markaların tüm binayı tek kullanıcı olarak kullanması ya da bazı markaların tüm konseptlerinin yer aldığı kapsamlı büyük mağazalar oluşturmak için eski binaların yıkılıp yeniden inşa edilmesi. Son on iki ay içerisinde İstiklal Caddesi’nde 17 adet mağazada yaklaşık 6 bin 900 metrekare yeni kiralama gerçekleşti. Boşluk oranının yüzde 6’dan yüzde 11’e yükselmesi ise perakende alanına dönüştürülmek üzere yapılan bina satın alımları ile açıklanabilir.

İstiklal Caddesi Künye :

- Uzunluk: 1.42 km
- Çevrede yaşayan nüfus: 430 bin 500
- Kiralama alanı: 58 bin 700 metrekare
- Mağaza sayısı: 272
- Uluslararası marka: 36
- Lüks marka: yok
- Ziyaretçi sayısı: hafta içi 115 bin, hafta sonu 200 bin


Bunlar da İlginizi Çekebilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


2017 yılında konut satışları rekor kırdı

2017 yılında konut satışları rekor kırdı

2017 yılının Türkiye genelindeki konut satış rakamları açıklandı.

19 Ocak 2018


Kanal İstanbul projesine Katar ilgisi

Kanal İstanbul projesine Katar ilgisi

Geçtiğimiz günlerde kesinleşmiş güzergahı duyurulan Kanal İstanbul projesi, Expo Turkey By Qatar 201

19 Ocak 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum