İstanbul'un Prim Yapacak Bölgeleri

İstanbul’da yeni ulaşım projelerine pararel olarak yeni çekim merkezleri de doğdu. İşte İstanbul’un prim potansiyeli yüksek semtleri...

06 Haziran 2016
İstanbul'un Prim Yapacak Bölgeleri İstanbul’da yeni ulaşım projelerine pararel olarak yeni çekim merkezleri de doğdu. İşte İstanbul’un prim potansiyeli yüksek semtleri...

İstanbul’da yeni ulaşım projeleri ile birlikte yeni çekim merkezleri de oluştu. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasındaki yeni çekim merkezlerini şöyle değerlendiriyor;
Büyük İstanbul Tüneli’nin bağlantı noktası olacak İncirli, Havaalanı metrosu ve metrobüs hattının da tam ortasında kalıyor. Bakırköy’ün en nezih ve işlek noktası olan İncirli, E-5’e açılan lokasyonuyla da önümüzdeki dönemin köklü merkezler arasında en çok pirim yapacak noktalar arasında yer alıyor.

KAYAŞEHİR’DE TİCARİ ALANLAR KAZANDIRIYOR
20 bin konutluk kapasitesiyle Başakşehir’in hemen arkasında yer alan Kayaşehir, emlak hareketlerinin borsa hızıyla gerçekleştiği noktaların başında geliyor. Kayaşehir’in ticari alanları konuttan çok daha değerli. Çünkü ticari alan sayısı çok az. Öyle ki 17. Bölgede yapılacak olan Arnavutköy bağlantı yolu kavşağı noktasında henüz bir ticari alan inşası bile başlamadı. İnşa edilecek ticari bölgede yer alan dükkan sayısı da oldukça sınırlı. Bu nedenle Kayaşehir giriş dükkanları ve projelerin ön cephedeki ticari alanları büyük ilgi görüyor.

Üçüncü köprü güzergahında konumlanan Zekeriyaköy, Boyacıköy ve Uskumruköy artık bakir ve şehirden uzak görüntüsünü tamamen terk ederek şehrin yeni nabız noktalarından birini oluşturuyor. Bölgenin en önemli özelliği de toplu konut değil villa imarlı olması. Bölgede küçük metrekarede villa bulabilmek oldukça zor. Çünkü villalar ortalama 280 metrekare büyüklüğünde. Özellikle Zekeriyaköy çıkışının Maslak ve Sarıyer’e çok yakın olması nedeniyle arsa satış fiyatları bölgenin konumu ve doğal güzellikleri söz konusu.

BAHÇEŞEHİR VE ISPARTAKULE’DE FİYATLAR KATLANACAK
İstanbul’un en gözde ve A Plus nitelikli toplu konut bölgesi olan Bahçeşehir’de Ispartakule mevkii büyük önem taşıyor. Bahçeşehir, asıl büyük evrimi 2017 ve 2018’de geçirecek. Çünkü Bahçeşehir girişindeki ana yol, gişe çıkışındaki Ispartakule ile birleştirildi. Arada kalan geniş araziye birbiri ardına proje inşa edilecek. Bu ara bölgede birbiri ardına projelerin hayata geçirilmesi ile iki bölge tamamen tek, büyük bir bölge olacak. 2017 yılında bölgeye gelecek olan metro da fiyatları tam anlamıyla katlayacak.

Büyük İstanbul Tüneli’nin Avrupa Yakası’ndaki ana hatlarından biri olan Edirnekapı ve Topkapı ise hem ticari emlakta hem de konutta oldukça değer kazanıyor. TEM Otoyolu ve E-5 kesişiminin ana güzergahı olan bu iki köklü merkezde başlayan kentsel dönüşüm hareketleri de bölgenin değerine değer katıyor.

YENİ ÇEKİM MERKEZİ
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Anadolu Yakası’nda yer alan yeni çekim merkezlerini ise şöyle sıralıyor: “Anadolu Yakası’nın en değerli toplu konut bölgelerinden biri olan Çekmeköy’de proje yapılabilecek arsa – arazi üretimi yok denecek kadar az durumda. Özellikle metro durağının bulunduğu ana güzergahta olan ve merkeze göre çok daha ferah bir yapılaşma düzenine sahip olan Madenler bölgesinde ikinci el konut fiyatları da büyük artış gösteriyor. Örneğin Madenlerde, 6 ay öncesinde 230 bin TL’ye satılan 100 metrekare büyüklüğünde bir konut, bugün 290 bin TL’den alıcı buluyor. Bölgenin en önemli sıkıntısı yapılaşmaya uygun arsa bulunamaması.

ANADOLU'NUN YILDIZLARI
Gerek ticari gerekse konut anlamında yeni projelerin Anadolu Yakası’ndaki çekim merkezi Samandıra. Bir yönüyle Kartal’a, Sabiha Gökçen Havaalanı’na ve Yakacık’a diğer yönüyle de Sancaktepe üzerinden Şile Yolu’na ve Çekmeköy’e bağlantılı olması nedeniyle büyük değer kazanan Samandıra, imara elverişli bakir noktalarına sahip. Öyle ki 1+1’lerde 350 bin TL’ye çıkan daire fiyatları satış rakamı anlamında rekora koşuyor.
Göztepe, Ünalan Mahallesi, Büyük İstanbul Tüneli’nin geçiş güzergahında olması nedeniyle büyük önem kazanacak. Ayrıca Göztepe, Üsküdar ve Kadıköy’ün orta noktası olan bölgede metrekare birim fiyatları bir yılda yüzde 28 oranında arttı ve 3 bin 778 TL’ye çıktı.

Bu bölgede artık konutların yanı sıra büyük iş merkezleri inşaatları da yoğunlaşmaya başlıyor. Ümraniye’nin gözde lokasyonlarından biri olan Küçüksu da Büyük İstanbul Tüneli’nin ana noktalarından biri olacak. Bu bölgede konut fiyatlarının metrekaresi 5 bin 500 TL. Son 6 aydaki artış oranı yüzde 7. Bölge, yapılaşmaya uygun alanlarının yanı sıra kentsel dönüşüm ya da parsel birleştirme yoluyla da alan kazanımının mümkün olabildiği noktalardan biri. Bu bölgede tünel sonrasında fiyatların en az yüzde 25 değerleneceği çok açık.

İSTANBUL'UN PRİM YAPACAK BÖLGELERİ

HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Şekerbank’ın 604 gayrimenkulü açık artırma ile satılacak

Şekerbank’ın 604 gayrimenkulü açık artırma ile satılacak

Şekerbank’ın farklı illerde konumlanan 604 gayrimenkulü Eskidji tarafından düzenlenecek müzayede ile

17 Ağustos 2017


Bornova Green projesiyle 355 bin TL’ye yeni bir yaşam alanı

Bornova Green projesiyle 355 bin TL’ye yeni bir yaşam alanı

HCP Yapı imzası taşıyan, İzmir’in en gözde lokasyonlarından birinde yükselen Bornova Green projesind

17 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat