İstanbul’un Tarihi İlçesi Bu Projelerle Şahlanacak

25 Mart 2016
PAYLAŞ
İstanbul’un Tarihi İlçesi Bu Projelerle Şahlanacak

Büyük bir değişime sahne alacak olan İstanbul'un tarihi ilçesi Eyüp, ulaşım projeleriyle ciddi sıçrama yaşayacak...

Tarihi dokusu ve maneviyatıyla İstanbul'un en eski ilçelerinden Eyüp kısa zamanda büyük değişim yaşayacak. İlçenin turizm potansiyelini harekete geçiren projelere hız verdiklerini belirten Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, projeleri açıkladı.

Eyüp Sultan Camii Restore Edilecek

Bu projelerin başında Eyüp Sultan Camii'nin restorasyonu geliyor. Güçlendirme ve yenileme çalışmalarına rağmen yeni bir restorasyona ihtiyaç duyan camide çalışmalar başlayacak. Belediye Eyüp stadının yerine kültür sanat ve spor kompleksi yapmayı planlıyor. Özellikle Cuma günleri çok sayıda ziyaretçi ağırlayan ilçede trafiği düzenlemek ve otopark sorunları çözmek için adımlar atılacak.

Türkiye'nin En Büyük Müzesi ve Kütüphanesi

Rami Kışlası'nda gıda toptancılarının taşınmasıyla beraber inşaat ve restorasyon çalışmalarına başlanacak. Ramazan'dan sonra start alması beklenen projenin Türkiye'nin en büyük kütüphanesi ve müzesi olacağı belirtiliyor.

Peyzaj Zorunluluğu

Gecekondu bölgelerinde tapu sorunlarını çözdüklerini belirten Başkan Aydın, dönüşüm yapılan bölgelerde bina cephelerinin mahallenin dokusuna uygun olması için proje hazırladıklarını ve belli bir arsa büyüklüğünü aşanlara peyzaj zorunluluğu getirdiklerini söyledi.

Teleferik Geliyor

Mevcut Eyüp Piyerloti teleferik hattı uzatılıyor. Piyerloti'den Miniatürk'e oradan Vialand'a yeni hat yapılacak. Toplam 3,5 kilometre uzunluğa sahip olan hatta yılda 3 milyon yolcu taşınması hedefleniyor.

Ulaşım Rahatlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Eyüp’ten geçecek Bağcılar Beşiktaş metrosunun 2017’de açılacak. Yine Bayrampaşa-Eyüp tramvay hattı ile Eminönü-Alibeyköy sahil tramvay hatları da devreye girdiğinde Eyüp'e ulaşım kolay olacak. Başkan Aydın, bu projelerle Eyüp'ün 2-4 yıl içinde ciddi bir sıçrama yapacağını söyledi.


"İstanbul’un Tarihi İlçesi Bu Projelerle Şahlanacak" haberine ait yorum yok

Yorum Yap