İstanbul’un Üçüncü Köprüsü Ayaklandı

19 Ağustos 2014
PAYLAŞ
İstanbul’un Üçüncü Köprüsü Ayaklandı

İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayacak üçüncü proje olan Üçüncü Köprü'nün inşaat çalışmaları hız kesmeden sürüyor.

İstanbul Boğazı’nı üçüncü kez birleştirecek olan Yavuz Selim Köprüsü’nün ayakları 320 metre yüksekliğe ulaşacak ve şimdiden 265 metreyi geçti.

Temeli 29 Mayıs 2013’de atılan projede 24 saat mesai esasına göre yüzlerce işçi ve mühendis görev yaparken, köprü ayaklarının 1 haftada 4.5 metre yükseldiği bilgisi veriliyor.

3. köprünün Avrupa Yakası’ndaki bağlantı noktası olan Sarıyer Garipçe ve Beykoz Poyrazköy’de eş zamanlı yükselen köprü ayaklarına ilaveten, Kuzey Marmaray Otoyolu’nda ise toplamda 5 bin 770 işçi görev yapıyor.

DEMİRYOLU GEÇİYOR

Garipçe ile Poyrazköy arasında 1408 metre uzunluğuna sahip olacak 3. köprünün ayakları 20 metre derinlik ile 20 metre çapında bir tabana yerleştirildi.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ İNŞAATINDA SON DURUM NE?

Yapımı hızla süren İstanbul'un üçüncü köprüsü olacak projenin inşaat çalışmaları da havadan görüntlendi.

Üçüncü Köprü Projesinin Son Hali Havadan Çekim Teknolojisi ile Böyle Görüntülendi:

4.5 MİLYAR LİRA MALİYET

Ayaklar her iki yakada da deniz seviyesinden 12 metre derinliğe kadar indirildi. Toplamda 4.5 milyar lira maliyeti bulacak yeni köprünün üzerinden 10 şerit geçecek. 8 şerit karayolu, 2 şerit ise Marmaray ve İstanbul Metrosu’na entegre demiryolundan oluşacak.

Proje sayesinde Atatürk, Sabiha Gökçen ve yeni yapılacak 3. havalimanı birbirine entegre tren yoluna sahip olacak.

İşte Üçüncü Köprü İnşaatında Son Durum:


"İstanbul’un Üçüncü Köprüsü Ayaklandı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap