İstanbul’un Yeni Ofis Merkezleri

İstanbul Kartal'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

14 Temmuz 2014
İstanbul’un Yeni Ofis Merkezleri

Arzın yoğun şekilde yaşandığı A sınıfı ofislerin yeni adresleri belli oldu. İşte İstanbul'un yeni ofis merkezleri...

Artan A sınıfı ofis talebi ile Zincirlikuyu, Levent ve Maslak gibi bölgelerde yükselen kira bedelleri, tasarruf yapmak isteyen ofis kullanıcılarını Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı, Maltepe, Kartal ve Küçükyalı gibi yeni ofis bölgelerine yöneltiyor.

Dünya çapında yaklaşık 278 milyon metrekare büyüklüğünde bir portföy ile gayrimenkul ve kurumsal tesis yönetimi hizmetlerinde sektör lideri konumunda olan JLL, ofis tercihlerinde yeni trendleri analiz etti.

JLL Türkiye, geniş kat planları olan ve açık ofis sistemine uygun A sınıfı ofislere olan arzın giderek arttığını kaydediyor. İstanbul’un gözde ofis bölgeleri olan Zincirlikuyu, Levent ve Maslak arasında yer alan ofislerin, nitelikli arz yetersizliği ve mevcut arzdaki yüksek kira bedelleri nedeniyle Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı, Maltepe, Kartal ve Küçükyalı gibi bölgelere kaydığı belirtiliyor.

METREKARE KİRA BEDELİ 48 DOLARI BULUYOR

Giderek artan bir oranda tercih edilen A sınıfı ofislerin merkez bölgelerdeki metrekare kira bedeli 48 doları bulurken, ikincil bölgelerde 20 dolardan başlayan fiyatlarla kiralamak mümkün oluyor. A sınıfı ofis binası arzının 2014 yılı ilk çeyreğinde 3.4 milyon metrekareye ulaştığını bildiren JLL Türkiye, nitelikli ofis arzının 2014 yılı sonunda 4.3 milyon metrekareyi bulacağını vurguluyor.

A SINIFI OFİSLERİN YENİ ADRESİ

Finansal hizmetler veren firmalar, danışmanlık şirketleri ve hukuk bürolarının en çok tercih ettiği A sınıfı ofisler, ağırlıklı olarak Zincirlikuyu, Levent ve Maslak arasında yer alıyor. İstanbul’un ofis anlamında en çok talep gören ve merkezi iş alanı olarak belirlenen bu bölgelerin yanı sıra Anadolu Yakası’nda Ümraniye ve Ataşehir, Avrupa Yakası’nda ise Kağıthane gibi ikincil bölgelerdeki A sınıfı ofislere de talebin arttığı gözlemleniyor.

3.4 MİLYON METREKAREYE ULAŞTI

2014 yılı birinci çeyreğinde mevcut A sınıfı ofis arzının 3.4 milyon metrekareye ulaştığını ve inşaat halindeki ofis arzının ise yaklaşık 3 milyon metrekare olduğunu bildiren JLL Türkiye, 2014 yılı sonunda ofis arzının 4.3 milyon metrekareyi bulacağının altını çiziyor

ULAŞIM ŞARTLARI FİYATLARI ETKİLİYOR

2008 krizinden sonra maliyet odaklı çalışmaya başlayan firmalar, tasarruf yapmak amacıyla ve çalışanlarının ağırlıklı olarak Anadolu Yakasında yaşıyor olması nedeniyle raylı ulaşım sistemleri ile kolay ulaşılabilen Maltepe, Küçükyalı, Kartal gibi semtleri yükselişe geçirdi. Özellikle uluslararası firmaların, kira bedeli ve ulaşım kolaylığı gibi nedenlerle Kağıthane’ye giderek artan bir oranda talep gösterdiği görülüyor.

DAHA UYGUN FİYATA DAHA KONFORLU OFİSLER

Kira bedeli daha uygun olan ikincil bölgelere taşınan şirketler, ofis konforu ve teknolojisi konusunda çıtayı yükseltiyor. JLL Türkiye’nin verileri, şirketlerin son yıllarda yatay ve geniş kat planları olan ve açık ofis sistemine uygun alanları tercih ettiğini gösteriyor. Kuaför, lostra, kuru temizleme, market ve spor salonu gibi ofis binalarında yer almaya başlayan sosyal alanlar önem taşımaya başlıyor. Ortalama olarak 1300 ile 2500 metrekarelik açık ofisleri tercih eden şirketlerin sayısı artıyor.

ZİNCİRLİKUYU - MASLAK BÖLGESİNDE OFİSLERİN METREKARE KİRASI 35-48 DOLAR

Şirketler tarafından çok tercih edilen konforlu ve yüksek kaliteli A sınıfı ofisler, Kağıthane, Ümraniye, Maltepe ve Kartal gibi semtlerde, Zincirlikuyu ile Maslak arasındaki bölgelere kıyasla daha uygun kira bedeli karşılığında bulunabiliyor. JLL Türkiye, merkezi iş alanındaki kira fiyatlarının metrekare başına 35 ile 48 dolar arasında değişirken, ikincil bölgelerdeki A sınıfı binaların 20 ile 30 dolar arasında kiralanabileceğini söylüyor. Artan talep nedeniyle Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı, Maltepe, Kartal ve Küçükyalı gibi bölgelerde ofis projelerinin yoğunlaştığı vurgulanıyor. Özellikle Ataşehir’deki Rönesans Tower, Maltepe’deki Esas Maltepe, Kağıthane’deki Ofishane, Seyrantepe’deki Vadi İstanbul ve Küçükyalı’daki Rönesans Küçükyalı, ilgi gören projeler arasında başı çekiyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bahçeşehir Hayat projesi lansman dönemine özel indirim sunuyor

Bahçeşehir Hayat projesi lansman dönemine özel indirim sunuyor

İstanbul'un son yıllarda gelişen bölgesi Bahçeşehir'de hayata geçirilecek Bahçeşehir Hayat projesi,

18 Ağustos 2017


Vira İstanbul’da ‘Şimdi Al Taşındıktan Sonra Öde’ kampanyası başladı

Vira İstanbul’da ‘Şimdi Al Taşındıktan Sonra Öde’ kampanyası başladı

Gül İnşaat Beylikdüzü’nde inşa ettiği Vira İstanbul projesinde ‘Şimdi Al Taşındıktan Sonra Öde’ kamp

18 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat