• Emlak Haberleri
  • İşte İstanbul'da konut amortisman süresi en kısa olan ilçeler

İşte İstanbul'da konut amortisman süresi en kısa olan ilçeler

İstanbul'un birçok ilçesinde yeni konut proje çalışmaları devam ederken gayrimenkul yatırımcılarının gözü amortisman süresinin kısa olduğu ilçelere çevrildi.

05 Temmuz 2017
İşte İstanbul'da konut amortisman süresi en kısa olan ilçeler İstanbul'un birçok ilçesinde yeni konut proje çalışmaları devam ederken gayrimenkul yatırımcılarının gözü amortisman süresinin kısa olduğu ilçelere çevrildi.

Konutta amortisman süresi, satın alınan bir konutun kira geliriyle kaç yıl içerisinde satın alma parasını karşılayabileceğini gösteren süreye denir. Son yıllarda İstanbul'un birçok bölgesindeki konut projelerinin artışıyla amortisman süresi daha da önemli bir hale geldi. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Türkiye Veri İşleme Merkezinin (TUVİMER) tarafından İstanbul'daki konut amortisman süresinin en kısa ve en uzun olduğu ilçeler belirlendi.

YATIRIMCININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK İLÇELER BELLİ OLDU

Yapılan araştırmada İstanbul'un genelinde amortisman süresinin uzadığı belirlenirken İstanbul ortalamasının 22 yıl olduğu açıklandı. TUVİMER araştırmasına göre İstanbul ilçelerinde amortisman süresi en kısa olan ilçeler; Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Sultanbeyli ve Sultangazi olarak belirlendi. Bu beş ilçenin ortalaması 19 yıl olarak tespit edildi. Esenyurt 202 ay ile listenin başını çekerken Beylikdüzü 205 ay ile ikinci sırada yer aldı. Bu ilçeleri sırasıyla; Avcılar 229 ay, Sultanbeyli 254 ay ve Sultangazi 269 ay olarak takip etti. Araştırmaya göre İstanbul'da yatırımcının yüzünü güldürecek ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü ve Avcılar olarak belirlendi.

AMORTİSMAN SÜRESİ EN UZUN İLÇELER DE BELİRLENDİ

İstanbul'da gayrimenkul yatırımcısını sevindirecek en cazip ilçelerin belirlendiği araştırmada amortisman süresinin en uzun olduğu ilçeler de belirlendi. Buna göre, Beykoz 450 ay ile bu alanda ilk sırada yer alırken onu, 389 ay ile Sarıyer ve 386 ay ile Bakırköy takip etti. Ayrıca listede 382 ay ile Beşiktaş ilçesi de yer aldı.

DÜŞÜK FİYATLI BÖLGELER YATIRIMCININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

Araştırma ile ilgili açıklamalarda bulunan TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, İstanbul ilçelerinde konut fiyatlarının arttığı bölgelerde amortisman süresinin de aynı oranda arttığını belirtti. Türkoğlu, ''İstanbul'da konut metrekare fiyatlarında artış yaşandıkça kira geri dönüş sürelerinde de yükseliş gerçekleşiyor. Düşük metrekare değerine sahip olan konutlarda kira geri dönüş süresi kısalıyor.'' şeklinde konuştu.

İstanbul'un genelinde amortisman süresinin arttığını belirten Ömer Türkoğlu, artık İstanbul'da 10-15 yıl içerisinde geri dönüş alınacak yerleri görmenin imkansız olduğunu söyledi. Türkoğlu, ''Metrekaresi 3 bin TL ve altında dahi geri dönüş süreleri güncel değerler üzerinden ortalama 19 yıl civarında. Bu seviye genele bakıldığında 22 seneye çıkıyor. Bu durumda yatırım odaklı işlemlerde konutları metrekare segmenti ve kira geri dönüş süresine göre incelemek yetersiz olacaktır.'' dedi.

Ömer Türkoğlu, işini hakkıyla yerine getiren inşaat firmalarının hakkının yenilmemesi gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti:

''Değer değişimleri, temel faktörler ve farklılaşan segmentlere göre orta/uzun vadeli takipler bizi yatırımda data ve know-how kullanımı ile hata riskinden uzaklaştıracaktır. Çok kısa süre içerisinde yayınlanacak Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık sistemimiz bu konuda yatırımcılara hizmet geliştirmeyi amaçlamaktadır.''

Amortisman süresinin uzun olduğu ilçeleri de değerlendiren Türkoğlu, bu ilçelerin orta-üst ve üst değer segmentindeki konutların kira getirisi yerine değer artışı trendi açısından tercih edildiğini belirtti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Çatalca Belediyesi’nden satılık 2 arsa

Çatalca Belediyesi’nden satılık 2 arsa

Çatalca Belediye Başkanlığı, mülkiyetleri arasında bulunan 2 arsasını 5 Aralık’ta satışa sunuyor.

24 Kasım 2017


Butiq Yaşam Kartal’da yüzde 30 peşin 36 ay vade fırsatı

Butiq Yaşam Kartal’da yüzde 30 peşin 36 ay vade fırsatı

Hemen avantajı bulunan Butiq Yaşam Kartal projesi yüzde 30 peşin kalanı şirket bünyesinde 36 ay vade

24 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.