İşte İstanbul'da yeni metro hatlarıyla değerlenecek bölgeler

İstanbul'da yeni metro hattı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İBB ekipleri İstanbul'da 9 yeni metro hattının inşaat çalışmalarını başlattı.

06 Ağustos 2017
İşte İstanbul'da yeni metro hatlarıyla değerlenecek bölgeler İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hali hazırda çalışmaların devam ettiği 7 metro hattının yanı sıra 9 metro hattının yapımına da başladı.

İstanbul gibi büyük şehirlerde metro gibi kolay ulaşım sağlayan ulaşım ağlarının konuta yakınlığı, o konutun değerine değer katmaktadır. Özellikle gayrimenkul yatırımcıları, yatırımda bulunmadan önce proje bölgesinin gelişmekte olup olmadığına dikkat ederler. Proje bölgesine metro gibi ulaşım ağlarının gelmesi, yatırımcıların yatırımlarında prim yapmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra İstanbul trafiğinden uzak bir hayat sürme şansı da metro hattına kavuşacak bölgeleri değerli kılacaktır.

İşte İstanbul'da yapımına başlanan 9 metro hattı ve bu metro hatları ile gayrimenkulün değerleneceği bölgeler:

İSTANBUL ANADOLU YAKASI YENİ METRO HATLARI

İstanbul'un Anadolu yakası, nispeten diğer yakaya göre metro hattı zayıf olan bölge olarak görülmektedir. Ancak son yıllarda Anadolu yakasındaki metro ağının yeni çalışmalarla gelişmekte olduğu görülüyor. Şimdi Anadolu yakasında inşaat çalışmalarının başladığı metro hatları ve değerlenecek bölgelere yakından bakalım:

1- Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı

İstanbul Anadolu yakası için büyük önem taşıyan üç bölgeyi kapsayan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattında inşaat çalışmaları başladı. 11 durağın olacağı metro hattı özellikle Ümraniye ilçesine büyük değer katması bekleniyor. Metro hattının durakları şu şekilde:

60. Yıl Parkı İstasyonu
Göztepe İstasyonu
Sahrayıcedit İstasyonu
Yenisahra
Ataşehir
Finans Merkezi
Soyak
Yenişehir
Atakent
Ümraniye Çarşı
Hastane
Kazım Karabekir

2- Hastane-Sarıgazi-Çekmeköy Taşdelen Metro Hattı

Geçtiğimiz Mayıs ayında sözleşmelerin imzalandığı Hastane-Sarıgazi- Çekmeköy Taşdelen metro hattında inşaat çalışmalarının başlandığı bildirildi. 6.98 kilometrelik metro hattı, Hastane durağından başlayarak entegrasyon durağı olan Sarıgazi, Aydınlar, Güngören ve Taşdelen duraklarından geçip Yenidoğan'a ulaşacak. Projenin özellikle Sarıgazi ve Yenidoğan arasındaki bölgeye değer katması bekleniyor.

3- Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı

İnşaat çalışmalarının başladığı Çekmeköy –Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattı 10.9 kilometrelik uzunlukta. Daha önceden çalışmalara başlanan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattının kuyruk tüneli sonundan başlayacak hat; Meclis Mahallesi, Sarıgazi, Şehir Hastanesi, Abdurrahmangazi, Samandıra, Veysel Karani, Hasanpaşa ve Sultanbeyli duraklarından geçecek. Projenin özellikle Çekmeköy ve Sancaktepe'deki konutlara etki etmesi bekleniyor.

4- Kaynarca Merkez-Pendik Merkez Metro Hattı

İhale işlemi geçtiğimiz Mart ayında yapılan ve inşaat çalışmalarının başladığı Kaynarca Merkez-Pendik Merkez metro hattının, Anadolu yakasında gelişmekte olan Pendik ilçesine değer katması bekleniyor. Kaynarca bölgesinde de son yıllarda birçok konut projesinin yer alması ve bölgeye gelecek yeni metro hattının çalışmalarına başlanması ile Kaynarca'daki taşınmazların da değerine değer katması bekleniyor.

5- Tavşantepe-Tuzla Metro Hattı

Kaynarca Merkez-Pendik Merkez metro hattının diğer bir güzergah hattı olan Tavşantepe-Tuzla metro hattında da çalışmaların başlandığı bildirildi.

İSTANBUL AVRUPA YAKASI YENİ METRO HATLARI

İstanbul'un Avrupa yakasının metro ağına 4 yeni proje daha ekleniyor. Özellikle son yıllarda gelişmekte olan Başakşehir, Kayaşehir, Bağcılar Kirazlı ve Küçükçekmece bölgelerine yapılan yeni metro projeleri dikkat çekiyor. İşte Avrupa yakasındaki yeni metro hatları ve değerlenmesi beklenen bölgeler:

1- Bağcılar Kirazlı-Küçükçekmece Halkalı Metro Hattı

1 milyar 185 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek Bağcılar Kirazlı-Küçükçekmece Halkalı metro hattı ile birçok konut bölgesinin değerlenmesi bekleniyor. Çalışmaların yeni başladığı proje 10 duraktan oluşuyor. Metro hattının durak listesi şu şekilde:

Kirazlı
Barbaros
Malazgirt
Mimar Sinan Fatih
Halkalı Merkez Hastane
Hastane
Toplu Konut
Yarımburgaz
Halkalı

2- Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı

İstanbul'un son yıllarda en çok gelişim gösteren bölgeleri arasında yer alan Başakşehir ve Kayaşehir arasında yapımına başlanan metro hattı, birçok markalı konut projesinin yer aldığı bölgeye artı değer katması bekleniyor. Kayaşehir ile Başakşehir arasını 4 dakikaya indirecek hatta 4 durak yer alıyor. İşte o duraklar:

Metrokent
Onurkent
Sağlık Kent
Kayaşehir Merkez

3- Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı

Doğuş İnşaat tarafından inşaatı sürdürülen Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının daha çok bölge trafiğini rahatlatması beklenirken güzergah üzerindeki bölgelere değer katması da öngörülüyor. 14 duraktan oluşan hat Eminönü Meydanı'ndan başlayarak Ayvansaray, Eyüp gibi bölgeleri geçerek Alibeyköy'e uzanacak.

4- Rumeli Hisarı-Aşiyan Füniküler Hattı

114 milyon TL yatırım ile çalışmaların başladığı Rumeli Hisarı-Aşiyan füniküler hattının bölgeyi rahatlatması bekleniyor. İstanbul'un değerli yerleri arasında bulunan bu iki bölgenin değerine değer katabileceği düşünülüyor.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur?

DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Dünyada her yıl yüz binlerce insanı etkileyen Depreme karşı alınmış en önemli tedbirlerden biri olan

11 Haziran 2018


Binalarda su yalıtımı zorunlu mu?

Binalarda su yalıtımı zorunlu mu?

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Peki, binalarda su yalıtımı zorunlu mu? Detaylar

02 Haziran 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum