İstiklal Caddesi’nde Dükkanlar Boşalıyor

03 Ekim 2016
PAYLAŞ
İstiklal Caddesi’nde Dükkanlar Boşalıyor
Ciroların düştüğü İstiklal Caddesi'ni markalar terketmeye başladı. Mal sahiplerinin indirim yapması durumunda caddenin eski günlerine dönebileceği öngörülüyor...

İstanbul’un eğlence ve turizm açısından önemli caddelerinden olan İstiklal Caddesi’nde dükkanlar sıkıntılı günler yaşıyor. İstiklal Caddesi’ni mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme uzmanlarından Emir Sezgin ve Merve Demircan caddenin zor bir dönemden geçtiğini, ciro düşüklüğü nedeniyle markaların dükkanları boşaltmaya başladıklarını söylediler.

CİROLAR DÜŞTÜ
3 yıl öncesine kadar günde yaklaşık 400 bin ziyaretçinin geldiği İstiklal Caddesi’nde ülkede yaşanan olaylardan dolayı ziyaretçi sayısı hafta içi yaklaşık 140 bin, hafta sonu ise yaklaşık 210 bine düştü. Bununla beraber cirolarda da ciddi düşüş yaşandı. Bunun sonucu olarak markalar ya arka sokaklara taşındı ya da caddeyi terketti.

30 DÜKKAN DAHA BOŞALACAK
Halihazırda 12-13 dükkanın yeni kiracı beklediğini belirten uzmanlar yaklaşık 30 dükkanın daha boşalacağını söyledi. Boşalan dükkanlara yeni gelen markalar mevcut kira fiyatlarını yüksek bulduğundan dükkanlar boş kalıyor. Yeni kiralamalar ise mal sahibinin yaklaşık yüzde 20-25 tutarında yaptığı indirimle gerçekleşiyor.

TÜNELE İNİLDİKÇE KİRALAR DÜŞÜYOR
İstiklal Caddesi’ni, Taksim Meydanı ile Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Lisesi ile Tünel arası olmak üzere iki bölgede incelediklerini söyleyen uzmanlar, kiraların Tünel’e doğru inildikçe daha uygun olduğunu belirttiler. Meydan ile Galatasaray Lisesi arasında dükkanların metrekaresi 150-300 dolar iken, Tünel’e kadar olan bölgede ortalama 40 dolar.

Yakın gelecekte caddede çok fazla değişimin olmayacağını belirten Uzmanlar, İstiklal Caddesi’nin canlandırılması için en önemli seçeneğin kiralarda indirime gidilmesi olduğunu söylüyorlar.


"İstiklal Caddesi’nde Dükkanlar Boşalıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap