İVA Yapı inşaat faaliyetlerine yeniden başlıyor

Sektörün deneyimli müteahhitlik firmaları arasında yer alan İVA Yapı'nın sahalara geri döndüğü bildirildi.

18 February 2021
İVA Yapı inşaat faaliyetlerine yeniden başlıyor İstanbul'un Kağıthane ilçesinde yaşanan toprak kaymasının ardından birtakım asılsız iddialarla karşı karşıya kalan ve bölgedeki projesi yarıda kalan İVA Yapı'nın yeniden inşaat faaliyetlerine başlayacağı bildirildi. Firma, yarım kalan projelerini tamamlamak ve hak sahipleri ile birlikte göğüslemek zorunda kaldığı mağduriyetin giderilmesi için yeni projelere start verdi.

İva Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnce, başlattıkları hukuki süreçte mahkeme tarafından olayın teknik ve hukuki yönden incelenerek kendilerinin haklı bulunduğunu ve uğradıkları maddi zararın bilirkişi raporuyla tespit edildiğini ifade etti.

"HAK SAHİPLERİNİN YANINDA OLDUK"

İVA Yapı'nın bugüne kadar sektörde çok önemli işlere imza attığını anımsatan İnce, "Mahkeme tarafından projemizin yarım kalmasına neden olan toprak kaymasının sebebinin İSKİ'nin patlayan su borusu olduğuna hükmedildi" diye konuştu.

İlk günden beri hak sahiplerini hiç yalnız bırakmadıklarını ve onların yanlarında olduklarının altını çizen İnce, "Hak sahipleri ile yaptığımız görüşmelerde onlara yeni projelerimizden daireler vermek suretiyle mutabakata vardık" şeklinde konuştu.

BAKANLIĞA DESTEK VERİLDİ

Bölgede yaşanan sıkıntı sonrası olayın tespiti için hemen mahkemeye başvurduklarını belirten İVA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnce, "İlk andan itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileriyle konuştuk. Orada önemli bir dönüşüm projesi başlayacağı için ortak hareket edilmesi yönünde konsensüs oluştu. Sonrasında orada bakanlık tarafından başlatılan 40 dönümlük kentsel dönüşüme bizim proje alanımız da dahil edildi" diye konuştu.

Bu süreçte Bakanlığa her türlü desteği verdiklerini dile getiren İnce, "Sonrasında 6306 Sayılı Kanunun 6. Maddesinde bir düzenleme yapıldı. Bu kapsamda müteahhitlerin elde olmayan sebepler ve hukuki imkansızlıklar nedeniyle devam etmediği yerlerde bakanlığın devam etmesi halinde müteahhidin zararlarının karşılanacağı maddesi eklendi yasaya. Biz de orada hafriyata başladığımız ve ruhsat aldığımız için bakanlığın zararımızı temin etmesi konusunda beklentimiz sürüyor" ifadelerini kullandı.

RAPORA GÖRE İSTİNAT DUVARININ YIKILMASININ NEDENİ İSKİ'NİN PATLAYAN SU BORUSU

Kağıthane'de meydana gelen kaza sonrasında 5. Sulh Hukuk Mahkemesine dava açtıklarını belirten İVA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnce, "Toprak kayması ve istinat duvarının yıkılmasının sebebinin tespiti için açtığımız davada nihayet sonuç çıktı. Bilirkişi, bizim hiçbir kabahatimizin bulunmadığına, yaşanan olumsuz olayın sebebinin İSKİ'nin patlayan su borusu olduğuna hükmetti. Mahkemede karar lehimize çıktı. Şimdi de İdare Mahkemesinde zararımızın karşılanması için İSKİ'ye dava açtık" diye konuştu.

Kağıthane'de yarım kalan projede 90 hak sahibi olduğunu belirten İnce, "Orada hukuki imkansızlıklar doğunca hak sahipleri ile tek tek konuştuk. En başından beri onları yalnız bırakmadık, tüm süreçlerle ilgili kendilerini daima bilgilendirdik, pek çok konuda mutabık kaldık. İlk günden beri sahadayız" şeklinde konuştu.

YENİ PROJEDE 300 KONUT ÜRETME HEDEFİ

İVA Yapı olarak taahhütlerini gerçekleştirmek ve yeni projelerini hayata geçirmek için tüm güçleriyle çalıştıklarını belirten İnce, hayata geçirmeyi planladıkları projelerle yaklaşık 300 konut üreteceklerini sözlerine ekledi.
Taahhütlerimizi yerine getirmek için yeni projelerinde çalışmalarına ara vermeden ilerleyeceklerinin altını çizen İnce, "Zaten en baştan beri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile uyum halinde çalışıyoruz. Müşterilerimizin problemlerini bir bir çözerek yolumuzda emin adımlarla ilerliyoruz. Bizim için en önemli konu kâr değil hak sahiplerine vadettiğimiz sözlerin yerine getirilmesi" diye konuştu.

Çok sayıda ailenin erişilebilir fiyatlarla ev sahibi olmasını sağlayan İVA Yapı'nın İVA Flat Kağıthane, İVA Suits Kağıthane gibi projeler hayata geçirdiğini anımsatan Serdar İnce, grup şirketlerinden Smart Mimarlık ile de bugüne kadar İstanbul'daki çok sayıda prestijli projenin müellifliğini üstlendiklerini dile getirdi.

İVA Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnce son olarak, "Bundan sonra da yeni projelerimizle vatandaşlarımızın hayallerini kurduğu evlere kavuşması ve mutlu olmaları için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yatırımlara, istihdama, ekonomiye ve sektöre katkı sunmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Resim nizlemesi


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Fuzul’ün Yeni Reklam Yüzleri, Murat Yıldırım ve Eşi Iman Elbani Oldu

Fuzul’ün Yeni Reklam Yüzleri, Murat Yıldırım ve Eşi Iman Elbani Oldu

Tasarruf finansman sektörünün öncüsü Fuzul yeni reklam yüzleri, Murat Yıldırım ve eşi Iman Elbani’ni

27 February 2024


GYO'lar yükselişte

GYO'lar yükselişte

Borsa İstanbul’da uzun yıllar stabil seyreden gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) sayısında hızlı bi

26 February 2024


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum