• Diğer Haberler
  • İzmir Aliağa Camii’nin Restorasyonu 2016’da Tamamlanacak!

İzmir Aliağa Camii’nin Restorasyonu 2016’da Tamamlanacak!

İzmir Aliağa'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

09 Ekim 2015
İzmir Aliağa Camii’nin Restorasyonu 2016’da Tamamlanacak!

İzmir'in en eski camiilerinden biri olan Aliağa Camii'nin restorasyon çalışmaları yeniden başladı. 2016 yılının sonunda restorasyon çalışmalarının tamamlanarak camiinin ibadete açılacağı açıklandı...

Restorasyonu yapan firma istinat duvarının yıkılması ile çalışmaları durdurmuştu. İzmir Valiliği ve İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, konuya el atarak ihale süreçlerini hızlandırdı. İlk önce istinat duvarı tamir edildi. Şimdi de restorasyon süreci başladı.

İstinat duvarı yıkıldı

2016 yılının sonunda camiinin ibadete açılacağını ifade eden İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba, "Son cemaat yerini yenilediler. Arkadaki duvar için çalışmalar devam ediyor. Camiinin seviyesine kadar çok büyük bir hafriyat çıktı. Camiye ömürlük bir iş yapıyoruz. İnşallah camiyi kurtaracağız. Tuvaletler farklı yerlere alınacak. En önemlisi de camiyi alttaki nemden kurtaracağız. İstinat duvarı önceden bitişikti ve çökmüştü. Cami bu yüzden sürekli alttan nem alıyordu. Biz bu nemi kesmiş olduk. Böylece camii yıpranmaktan kurtulmuş olacak. Çok titiz bir çalışma yürütüyoruz. İnşallah 2016 yılının sonunda camimizi ibadete açmış olacağız" dedi.

Tek ahşap cami

1672 yılında yapılan Aliağa Camii, İzmir'in tek ahşap camisi oldu. Ayrıca caminin avlusundaki dönemin ileri gelenlerinin özel "İzmir Taşı"n dan yapılan mezarları da caminin İzmir için önemini bir kat daha arttırıyor. Bahçesinde de İzmir tünellerinden birinin girişi var.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


ABD’de ikinci el konut satışında düşüş

ABD’de ikinci el konut satışında düşüş

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanan rapora göre haziran ayından ülkede ikinci el konut satışı

25 Temmuz 2017


İstanbul’da enerji santrali kurulacak

İstanbul’da enerji santrali kurulacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kemerburgaz’da 70 dönümlük araziye 5MW’lık enerji tarlası kuracağını

25 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat