İzmir Alsancak Stadı Yıkılacak Mı?

İzmir Menemen'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

22 Ağustos 2014
İzmir Alsancak Stadı Yıkılacak Mı?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Alsancak Stadı'nın imar durumu ile ilgili açıklama yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, liglerin başlamasına sayılı günler kala depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle maçlara kapatılan Alsancak Stadı'yla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, "Hem Çevre ve Şehircilik, hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerine soruyorum: Boşaltma kararı verdiğiniz Alsancak Stadı'nın yerine ne yapacaksınız? Açıklayın, öğrenelim" diye konuştu.

Maliye ve Ulaştırma Bakanlıklarında temaslarda bulunmak üzere iki gündür Ankara'da bulunan Başkan Kocaoğlu, Alsancak Stadı'nın kentin vazgeçilmez değerlerinden biri olduğunu ve korunması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Önce şunu hatırlatayım: Stat arazisinin 4 bin 239 metrekaresi İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tapulu mülküdür. Alsancak Stadı'nın tarihini, İzmirli'de ne gibi duygular yarattığını ve bu kentin beleğinde ne gibi işlevi olduğunu en iyi spor camiası bilir. Elbette kimse riskli bir tesiste futbol oynansın, binlerce insan gelip maç seyretsin diyemez. Ama siz bir yandan Alsancak Stadı'nı riskli yer ilan ederek boşaltma emri çıkarıp diğer yandan buraya ne yapacağınızı söylemiyorsanız, bu karar kafaları karıştırmaktan başka işe yaramayacaktır. Çevre ve Şehircilik bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri Alsancak Stadı'nın yerine ne yapacağını açıklamalıdır. Bu arada İzmir kamuoyuna, Karşıyaka ve Gürsel Aksel Statlarına ilişkin projelerin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne hala gönderilmediğini de hatırlatmak isterim"

ALSANCAK'A 90 GÜN YETER

Karşıyaka 2'nci Başkanı Azat Yeşil, Alsancak Stadı'nın 90 günde güçlendirilip maçlara açılabileceğini söyledi. İzmir'in önemli müteahhitlerinden biri olan Yeşil, "Bir binada deprem riski varsa, güçlendirilip işlevi korunabilir. Alsancak Stadı'nın tribünleri, acil iş kapsamında ihalesi yapılırsa yaklaşık 4 milyon TL'ye 90 günde güçlendirilir. Hatta 2 ayda açık tribüne çatı bile yapılır. Günümüzde 70 günde viyadük inşaa ediliyor. Takımlar bir kaç hafta farklı statlarda oynadıktan sonra Alsancak'a dönebilir" dedi.

''ORASI DA ÇÜRÜK ÇIKAR''

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binasına 4 yıl önce depreme dayanıksız raporu verildiğini ancak o günden bu yana güçlendirilmeden kullanıldığını hatırlatan Azat Yeşil, "Şimdi kalkıp Atatürk Stadı'na depreme dayanıklılık testi uygulansa, orası da çürük çıkar. Ayrıca Atatürk Stadı takımlar için avantaj değil, dezavantaj yaratıyor. Olimpiyat statlarında oynayan kulüpler küme düşüyor. Orada seyirci desteğinden yoksun olacağız. Menemen Stadı bile bizim için daha cazip" şeklinde konuştu.

ALSANCAK STADI İÇİN YIKIM SİNYALİ

İzmir Valisi Mustafa Toprak, yıkılma riski nedeniyle maçlara kapatılan Alsancak Stadı için, "Dilerim kısa sürede spor alanı olarak yenilenir" dedi. Uzmanların bu aşamada tesisin güçlendirilmesinin mümkün olmadığı yolunda rapor sunduğunu söyleyerek bir anlamda "yıkım" sinyali veren Vali Toprak, "Statta gözlenen yıpranma nedeniyle bu kez hem Gençlik ve Spor Bakanlığı hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları numune alıp inceleme yaptı. Alınan numunelerde demir ve beton kalitesinin çok düştüğü, statta aşırı yıpranma olduğu tespit edildi" ifadesini kullandı.

''KULLANIMI RİSKLİ''

Futbol Federasyonu'nun İl Spor Güvenlik Kurulu'ndan statla ilgili, "Kullanımı riskli" raporunu değerlendirdiğini sözlerine ekleyen Vali Mustafa Toprak, "Federasyon da burada maç oynatma riskini almaz" şeklinde konuştu. Vali Toprak, "Tesisten yararlanan kulüpler bir süre mağdur olacak ama bu incelemeyle gelecekte doğabilecek kötü sonuçların önüne geçildi. Belki de daha sağlıklı tesislere kavuşulacak" yorumunu yaptı. Atatürk Stadı'na e-bilet sisteminin kısa sürede kurulacağını kaydeden Toprak, Alsancak Stadı'ndaki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün de derhal Örnekköy'deki Ulusal Tenis Eğitim Merkezi'ne taşınacağını açıkladı.

''KONU ARTIK BİZDEN ÇIKTI''

Bu arada İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, yıkılma riski nedeniyle kullanıma kapatılan Alsancak Stadı'nın geleceğiyle ilgili bilgisi olmadığını söyledi. "Konu artık bizden çıktı" diyen Tatlısu, "Stadın geleceğiyle ilgili son kararı Futbol Federasyonu verir" şeklinde konuştu. (DHA)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.