İzmir Dünya Ticaret Merkezi Projesi Yine Ertelendi!

İzmir'de yıllardır inşaatı tamamlanamayan İzmir Dünya Ticaret Merkezi projesi 16 yıldır olduğu gibi yine yargı engeline takıldı.

09 Aralık 2014
İzmir Dünya Ticaret Merkezi Projesi Yine Ertelendi!

İzmir'de yıllardır inşaatı tamamlanamayan İzmir Dünya Ticaret Merkezi projesi 16 yıldır olduğu gibi yine yargı engeline takıldı.

İzmir’in ‘Utanç Çukuru’ olarak da bilinen İzmir Dünya Ticaret Merkezi inşaatını daha önce yargı yoluyla 6 kez engelleyen İzmir Büyükşehir Belediye eski başkanlarından Yüksel Çakmur ve arkadaşları, Danıştay’dan bir engel kararı daha çıkarttı

İzmir Basmane'de yıllardır temel aşamasında kalan Dünya Ticaret Merkezi inşaatını, "hemşerilik" sıfatıyla açtıkları 6 davayla 16 yıldır durdurmayı başaran Büyükşehir Belediye eski Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşlarıyla ilgili Danıştay'dan önemli bir karar çıktı. Danıştay, Çakmur ve arkadaşlarının inşaatın yeniden başlamasını engellemek için açtıkları 7. davaya vize verdi. Yasal değişikliklerin ardından Çakmur ve arkadaşlarının "hemşerilik" sıfatına dayanarak bu konuda dava açamayacağına hükmeden yerel mahkeme kararı, Danıştay tarafından bozuldu. Danıştay, Çakmur ve arkadaşlarının bu davayı açabileceğine hükmetti.

''DAVA AÇMA HAKKI VAR''

Danıştay, kararında insanların ikamet ettiği yerlerde, bireysel olduğu kadar toplumsal çıkarlar ve bunun kamuoyu yararları konusunda karar verme hakları olduğu gibi, onunla ilgili dava açma hakları olduğunu da vurguladı. Danıştay, yerel mahkemenin bu unsurları dikkate almadan davayı reddetmesinin mümkün olamayacağını belirterek, davanın yeniden ve kaldığı yerden görülmesi için geri gönderdi. Davaya ilk başta red kararı veren İzmir 5. İdare Mahkemesi, Çakmur ve arkadaşlarının açtığı davayı önümüzdeki günlerde yeniden ele alacak. Dava açan isimler arasında bulunan avukat Günden Yurdugül, Danıştay'ın itiraz ettikleri gibi karar verdiğini dile getirdi. Yurdugül, "Bir şehirde yaşayan insanların, o şehrin oluşumu ve yaşamasıyla ilgili olumlu ya da olumsuz söz sahibi olduğunu dün olduğu gibi bugün de iddia ediyoruz. Hukuken de doğru olan budur" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Basmane'de eski otobüs terminalini ticaret merkezi yapmak isteyen işadamı Kemal Zorlu yönetimindeki Güçbirliği Holding, arsanın satış ihalesini 35 milyon dolarlık teklifle kazanmıştı. Belediyeye vereceği büyük bir opera binası ve otoparkın yer aldığı proje için dönemin belediye başkanı Burhan Özfatura ile protokol yapıldı. 1999'da eski belediye başkanı Yüksel Çakmur, emsal olarak imar mevzuatına aykırı olduğunu iddia ettiği proje için dava açarak inşaatı durdurdu. Özfatura'nın ardından başkan olan Ahmet Priştina döneminde imar değişiklikleri yapıldı. Ancak Çakmur'un sürekli yargıya başvurması nedeniyle inşaat bir türlü kaldığı yerden başlayamadı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Küçükyalı’da hayata geçirilen Hilltown AVM projesi 27 Ekim Cuma günü kapılarını açacak.

17 Ekim 2017


RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

Girişimciliğe teşvik edici çalışmalar yürüten RE/MAX Türkiye, gayrimenkul sektöründe çalışan ya da ç

17 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.