• Emlak Haberleri
  • İzmir Konut Satışında İstanbul ve Ankara’yı Solladı

İzmir Konut Satışında İstanbul ve Ankara’yı Solladı

Konut satışları İstanbul’da ve Ankara’da düşerken İzmir’de ise yükselişe geçti...

16 Mayıs 2016
İzmir Konut Satışında İstanbul ve Ankara’yı Solladı Eva Gayrikenkul Değerleme tarafından yayınlanan Periskop Analizi’ne göre Türkiye genelinde konut satışlarında 2016'nın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 arttı. Satışlar İstanbul’da ve Ankara’da düşerken İzmir’de ise yükselişe geçti...

Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından hazırlanan Periskop Analizi’nin Nisan 2016 raporu açıklandı. Rapora göre, Türkiye genelinde konut satışları yüzde 2 artttı.

İSTANBUL’DA SATIŞLAR DÜŞTÜ
İlk çeyrek sonu itibariyle geçen yıla kıyasla konut satışları İstanbul'da yüzde 1,Ankara’da ise yüzde 7 azalırken İzmir’de ise yüzde 6 arttı.

Rapora göre Mart ayı itibariyle son bir yıllık süreçte konut kredisi kümülatif değişimi yüzde 12 artış gösteriyor. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 17 büyüyen konut kredileri bu yıl yüzde 12 büyümeyi başarmış bulunuyor. Raporda kredi miktarının 2016'nın ikinci çeyreğinde durağanlaşacağı, ancak yıl içinde yeniden hareketleneceği öngörülüyor.

Rapora göre kullanıcı için konut kredisindeki maliyetlere bakıldığında, Mayıs ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1,10 ile yüzde 1,29 arasında değiştiği görülüyor. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede bin 505 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 286 TL dolayında seyrediyor.

Takipteki kredilerdeki değişime bakıldığında ise 2015 Mart ayında, konut kredileri içinde takipteki konut kredi miktarının sadece yüzde 0,47 düzeyinde olduğu, söz konusu oranın 2015 Mart ayında yüzde 0,49 olduğu kaydediliyor.

Periskop Analiz'in verilerine göre takipteki kredilerin toplam kredi hacmi içindeki büyüklüğünün kredi miktarıyla aynı hızda büyümemesi Türkiye için olumlu bir gösterge olarak değerlendiriliyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


G - Yoo inspired by Starck projesinde teslimler başladı

G - Yoo inspired by Starck projesinde teslimler başladı

Mar Yapı tecrübesiyle hayata geçirilen G - Yoo inspired by Starck projesi teslim yapılıyor.

23 Ağustos 2017


Türkiye hazır beton üretiminde Avrupa’da ilk sırada

Türkiye hazır beton üretiminde Avrupa’da ilk sırada

THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan, ‘Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları

23 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat