İzmir Konut Sektörüne Göç Dopingi

Özellikle İstanbul'dan yoğun göç alan İzmir'de konut sektörü ivme kazanmaya başladı. Otoyol ve hızlı tren projelerinin de faaliyete geçmesiyle İzmir'in cazibe

21 Nisan 2016
İzmir Konut Sektörüne Göç Dopingi

Özellikle İstanbul'dan yoğun göç alan İzmir'de konut sektörü ivme kazanmaya başladı. Otoyol ve hızlı tren projelerinin de faaliyete geçmesiyle İzmir'in cazibe merkezi haline gelmesi bekleniyor...

TÜİK'in verilerine göre en çok göç alan 3. şehir İzmir oldu. Türkiye'nin 80 ilinden de göç alan İzmir'e 20 bin 849 kişi göç etti. 16 bin 129 İstanbullu ise İzmir'i tercih etti.

Göçle beraber nüfusun artış gösterdiği İzmir'de konut piyasasında da hareketlenme bekliyor. Konuyla ilgili İzmir'in inşaat sektörünün önde gelen isimleri açıklamalarda bulundu.

KONUT FİYATLARI İSTANBUL'A YETİŞMEDEN YATIRIM YAPIN

İstanbulluların İzmir'i yaşamak için seçmesinin 3 yıldır dile getirdikleri bir durum olduğunu söyleyen Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı, "İstanbul'un megapol olmasının getirdiği trafik ve pahalılık gibi sorunlar İstanbulluları İzmir'e yönlendiriyor." dedi.

İstanbul İzmir otoyolunun hizmete açılmasıyla bu göçün ciddi şekilde artacağını belirten Kalı, İzmirlilere konut fiyatları İstanbul fiyatlarına gelmeden yatırım yapmaları konusunda tavsiyede bulundu.

İSTANBUL'DAN İZMİR'E GÖÇ ARTACAK

İzmir'deki projelere en fazla talebin İstanbullular'dan geldiğini söyleyen Tanyer inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, "İstanbul'dan yorulan; trafik, hava kirliliği, gürültü ve insan kalabalığından kaçan İstanbullular İzmir'i tercih ediyor. Bunun nedeni İzmir'in daha doğal, daha sakin ve daha yaşanabilir olması. İstanbul'dan İzmir'e gelen insan sayısı bundan böyle azalmayacak, daha da artacaktır." dedi.

OTOYOL PROJESİ YATIRIMCININ İLGİSİNİ ARTTIRDI

Hızlı tren ve İstanbul İzmir Otoyolu projesinin tamamlanmasıyla İzmir'in cazibe merkezi haline geleceğini belirten Müteahhitler Federasyonu Başkanı Başkanı Necip Nasır, "Otoyol projesi ile iki şehir arasındaki mesafe 3, 3,5 saate düşecek. Yatırımcıların da bu anlamda ilgisi çok arttı. İzmir için mevcut planlar yeterli değil. Planları oluşturmadığımız sürece, gelecek talep sadece yeni sorunların doğmasına neden olacaktır." şeklinde konuştu.

İSTANBUL'UN TEK RAKİBİ İZMİR

Yaşam tarzı ve coğrafya olarak İstanbul'un tek rakibinin İzmir olduğunu söyleyen Kavuklar Grup Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk, "İstanbul'un sosyal yaşamına, boğazına ve kültürüne alışmış insanlar bu yüzden ilk alternatif olarak İzmir'i düşünüyorlar. Bundan böyle İstanbul'dan ve diğer illerden nitelikli göçün artarak devam edeceğini söylemek yanlış olmaz." dedi.

YENİ KENT MERKEZLERİ OLUŞTURULMALI

İstanbul İzmir Otoyolu projesi ve Ankara İzmir YHT projesinin göç sürecini daha da hızlandıracağını açıklayan Yücesoy İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yücesoy "İstanbul ile başlayan bu göç dalgası, Anadolu'nun farklı kentleriyle devam edecek. Kent nüfusu giderek artacak. Bu nedenle merkez ilçelerin yerine nüfus yoğunluğunu yayacak yeni kent merkezleri oluşturulmalı." dedi.

İSTANBULLULAR ÖZELLİKLE SAYFİYE YERLERDE OTURMAK İSTİYOR

İstanbulluların özellikle Çeşme, Urla ve Seferihisar gibi sayfiye yerlerinde oturmak istediklerini belirten DRC Grup Kurucularından Onur Durmuş, "İzmir'de gelişen inşaat sektörü de daha kaliteli konutlar sunuyor. İzmir İstanbul otoyolunun tamamlanmasıyla hem iş hem de oturma amacıyla İzmir'e daha çok insan gelecek. İzmir kısa süre içinde ekonomi ve kent yaşamı anlamında büyük gelişme kaydedecek." şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kocaeli Defterdarlığı, Gebze ve Başiskele’de 3 arsa satacak

Kocaeli Defterdarlığı, Gebze ve Başiskele’de 3 arsa satacak

Kocaeli Defterdarlığı Milli Emlak Dairesi Başkanlığı İzmit Emlak Müdürlüğü ve Gebze Emlak Müdürlüğü,

23 Ekim 2017


Tüm konutlar deprem sigortalı oluyor

Tüm konutlar deprem sigortalı oluyor

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada Türkiye'deki tüm konut ve b

22 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.