İzmir Tatil Yerleri ve Fiyatları

İzmir Urla'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

28 Temmuz 2015
İzmir Tatil Yerleri ve Fiyatları

İzmir'in tatil beldelerinde bulunan yazlık evlerin İzmir emlak piyasasındaki değeri günden güne yükseliyor. İşte İzmir tatil yerleri ve fiyatları...

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme'nin İzmir genelinde gerçekleştirdiği yazlık konut piyasası araştırması, önde gelen turizm merkezlerinde ikincil konutların çevre verileri ve gelişimlerini analiz ederek yazlık ev piyasası fırsatları ve değerlerini açığa çıkarıyor.

ÇEŞME - ALAÇATI

Çeşme merkezine kıyasla daha yoğun ilgi gören Alaçatı, son yılların trend lokasyonu olarak öne çıkıyor. Kendine özgü taş mimarisi, sörf tutkular için ideal denizi ve renkli gece yaşamı nedeniyle tercihte başı çeken Alaçatı, turizm odaklı gelişim gösteriyor. Buna bağlı olarak talep yazın artıyor, kışın azalıyor. Beldede imar parsel oranının düşmekte olduğunu kaydeden EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, yeni yatırımların sürdüğünü, önümüzdeki yıllarda Altınkum Plajı'nın bulunduğu sahil şeridi boyunca turizm odaklı gelişmenin beklendiğini belirtiyor.

Alaçatı’nın yeni gelişen bölgelerinde daha çok ikiz villa tipinde yazlıklar inşa ediliyor ve bu konutların fiyatları 4 bin lira/metrekare ila 5 bin lira/metrekare arasında satışa sunuluyor. Ancak Akkaya, Alaçatı’nın çarşısı olarak bilinen kentsel sit alanına yakın bölgelerde ve Alaçatı sörf yolu üzerindeki projelerde 6 bin lira/metrekare ila 10 bin lira/metrekare aralığında fiyatlara rastlandığını söylüyor. Çeşmenin Dalyan bölgesinde denize yakın villaların 3 bin 500 lira/metrekare ila 4 bin lira/metrekare olduğunu ifade eden Akkaya, denize göre iç kısımlarda kalan villaların ise 3.000 lira/metrekare ila 3 bin 500 lira/metrekare dolayında olduğunu belirtiyor.

ÇEŞME - AYA YORGİ KOYU

EVA Gayrimenkul'un araştırması, Çeşme’nin en çok bilinen ve tercih edilen eğlence merkezlerinden Aya Yorgi Koyu'nda iç kısımda fiyatların 3 bin 200 - 3 bin 600 lira/metrekare, denize kısmen yakın yerlerde ise 4 bin - 5 lira/metrekare aralığında olduğunu belirliyor. Boyalık Mevkinde ise genellikle site şeklinde yapılaşmaların görüldüğünü ifade eden Akkaya, en düşük fiyatların 4 bin lira/metrekareden başladığını ve 6 bin 500 lira/metrekareye kadar yükseldiğini kaydediyor. Akkaya, Ilıca Plajı, Paşa Limanı gibi bölgelerde yapılan lüks segment konsept projelerde fiyatların 8 bin -9 bin lira/metrekare dolayında olduğunu da kaydediyor.

İZMİR - URLA

Akkaya, Urla'da doğal ve arkeolojik sit alanlarının yoğun olduğunu, bu nedenle büyük çaplı yatırımlara uygun olmadığını belirtiyor. Ancak İzmir merkezin Güneybahçe'ye doğru kaymasıyla birlikte, GüzelBahçe'nin Urla ile birleşiminden batıya beş kilometreye kadar aksın yaz-kış ikamet etmek isteyenlerin gözdesi olmaya başladığını ifade ediyor. Akkaya, bu gelişmeye bağlı olarak Urla'nın ciddi bir nüfus artışı gösterdiğini, gelecek vaat eden bölgelerin Urla merkez, Gülbahçe, İçmeler-Torasan, İskele-Güvendik, Kalabak ve Şirinkent olduğunu kaydediyor ve "bölge henüz yatırımcılar için bakir durumda, daha tam keşfedilmemiş" değerlendirmesinde bulunuyor.

İçmeler-Torasan Bölgesi'ndeki dublekslerde ortalama fiyatlar 2 bin 750 lira/metrekare ila 3 bin 500 lira/metrekare arasında değişiyor. İskele-Güvendik Bölgesi’nde yeni yapılaşmalar için imarlı arsa oranı düşük olduğu için mevcut yapılarda değer artışı beklendiğini kaydeden Akkaya, dublekslerde ortalama fiyatlarının 3 bin lira/metrekare2 ila 4 bin lira/metrekare arasında seyrettiğini belirtiyor. Kalabak ve Şirinkent ise GüzelBahçe'ye yakın konumlanmalarından dolayı yaz-kış tercih ediliyor. Bölgede arsa payları yüksek sitelerin olması, denizden daha iç kısımlarda lüks site ve müstakil projelerin artmasıyla konutlar üst gelir grubuna hitap ediyor. Akkaya, bölgede dublekslerin ortalama fiyatlarının 3 bin 500 - 5 lira/metrekare aralığında olduğunu kaydediyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.