İzmir Yeni Kent Merkezi İçin Mahkemeden Flaş Karar

İzmir Bayraklı'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

02 Aralık 2015
İzmir Yeni Kent Merkezi İçin Mahkemeden Flaş Karar

İzmir 1. Adliye Mahkemesi Yeni Kent Merkezi'nde residence ve konut yapımını içeren plan notlarını iptal etti...

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık 2013 tarihinde Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planı’nda Turizm-ticaret ve turizm-ticaret-kültür tanımlarına "residence" ve "yüksek nitelikli konut" plan notlarını eklemişti. İzmir 1. İdare Mahkemesi, Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planı’nda yapılan plan notu değişikliklerini planda öngörülmeyen nüfus artışına neden olmasına karşın ek teknik ve sosyal altyapı alanlarına yönelik plan kararı içermemesi nedeniyle iptal etti.

İzmir 1. İdare Mahkemesi plan notu iptali davasında 30 Eylül tarihinde karar verdi. Mahkeme'nin iptal kararında "kamu yararı taşıyan nesnel ve teknik gerekçelere dayanmaması, planda öngörülmeyen bir nüfus artışına neden olmasına karşın, artan bu nüfusun ihtiyacı olan ilave teknik ve sosyal altyapı alanlarının yine aynı bölge içerisinde planlanmasına yönelik bir plan kararı içermemesi ve mevcut planın işlevsel bölgeleme kararına dayanan yaklaşımını ve bu yaklaşımın hayata geçmesine yönelik yönlendiriciliğini ve bütünlüğünü ortadan kaldırması gerekçeleriyle planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine, kamu yararına, yasal mevzuata uygun olmadığı ve hukuka aykırı" ifadeleri kullanıldı.

Bu karar en çok bölgede residence ve konut yapacak yatırımcıları etkileyecek. Değişiklikleri yapılan imar planı askıdan indikten sonra Liman arkasında arsaları bulunan Tariş ve Turan - Alsancak arası sahilde de yatırımcılar projelerini hayata geçirmek için harekete geçmişti. Mahkemenin bu kararı yatırıma hazırlanan ve ruhsat süreci devam eden projeleri olumsuz etkileyecek.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Silivri Fatih ve Cumhuriyet Mahallesi 24 yıl sonra imara açılıyor

Silivri Fatih ve Cumhuriyet Mahallesi 24 yıl sonra imara açılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisinden onay kararı alan Silivri Fatih Mahallesi ve Cumhuriyet Ma

21 Temmuz 2017


Sur Yapı, Muhit projesi lansmana özel fırsatlarla satışta

Sur Yapı, Muhit projesi lansmana özel fırsatlarla satışta

Sur Yapı, yeni bir çehre kazanmasında önemli bir rol oynadığı Sancaktepe’de Muhit projesini hayata g

21 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat