• Emlak Haberleri
  • İzmir'de depremzedeler için kalıcı konut çalışması başladı

İzmir'de depremzedeler için kalıcı konut çalışması başladı

Bakanlık, deprem sonrasında İzmir'de çalışmalarını sürdürüyor.

31 October 2020
İzmir'de depremzedeler için kalıcı konut çalışması başladı İzmir'de meydana gelen depremden sonra yaraları sarma adına çalışmalar sürdürülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri de bir yandan hasar tespit çalışmaları yaparken diğer yandan depremzedeler için kalıcı ve rezerv konut çalışmalarını sürdürüyor.

AA'nın aktardığı habere göre, öğle saatlerinde deprem hakkında son değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ'nin kalıcı konutların yapımı için AFAD'la koordinasyon halinde hem yerinde hem de rezerv alanlarda süreci başlattığı bilgisini aktardı.

KİRA YARDIMI YAPILACAK

Depremden zarar gören vatandaşlara yönelik çalışmalar hızlandı. Bakan Kurum, depremden sonra 100 kişinin kurtarıldığını belirterek yıkılan veya yıkılma riski bulunan ağır hasarlı binalara ilişkin bütün vatandaşlara kira yardımı yapılacağını dile getirdi.

"YIKILMA RİSKİ OLAN BİNALAR VAR"

Sahada yürütülen çalışmalar hakkında son bilgileri paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 56 bin kişi kapasiteli mobil beslenme ünitesinin alanda olduğunu belirterek, "Ağır hasarlı binalar için taşınma yardımı yapılacak. Binasına giremeyecek, eşyasını alamayacak vatandaşlarımıza eşya yardımı yapılacak. 17 binamızda yıkım gerçekleşmişti, arama kurtarma faaliyetleri şu an 8'inde devam ediyor. Sahada fiilen yaklaşık 5 bin arama kurtarma personeli çalışma yürütüyor. Vatandaşlardan ricamız, hasar tespit ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasından sonra binalara girmeleri. Yıkılma riski olan binalar var" şeklinde konuştu.

DASK DA ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) da İzmir bölgesinde depremden sonra çalışmalara başladı. DASK Koordinatörü Erdal Turgut, kamu kurumlarıyla koordinasyon halinde hasar eksperlerini sahaya yönlendirdiklerini ve hasar tespit çalışmalarını başlatmaya hazır olduklarını belirterek, "DASK olarak tüm imkanlarımızla vatandaşımızın yanındayız. Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahipleri, evleri depremde hasar gördüyse ALO DASK 125 çağrı merkezi, internet sitemizden ve e-devlet üzerinden hasar ihbarı yapabilirler" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum