İzmir'deki arsa sorunu konut fiyatlarını artırıyor

Türkiye genelinde konut fiyatlarının en fazla arttığı bölgeler arasında İzmir de yer alıyor.

14 July 2021
İzmir'deki arsa sorunu konut fiyatlarını artırıyor İzmir Ticaret Odası İş Geliştirme Müdürlüğü tarafından "İzmir'de Yükselen Trend: Konut Piyasası" raporu hazırlandı. Raporda İzmir'deki konut piyasasının son durumu ele alındı.

Rapora göre İzmir, satışa çıkarılan konut sayısında İstanbul ve Ankara'dan sonra 85 bin konutla üçüncü sırada yer aldı. Ayrıca İzmir'de yüzde 30,2 ile İstanbul ve Ankara'dan daha fazla fiyat artışı yaşandı.

"KONUT STOK FAZLALIĞI ALICI İÇİN AVANTAJ"

İzmir konut piyasasını değerlendiren İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail Kahraman, inşaat maliyetleri yükselmeden önce üretilen fazla konut stokunun alıcıya büyük bir katkı sağladığını dile getirdi.

İzmir'in konut fiyatlarının geçiş süreci sebebiyle oturmadığını belirten Kahraman, "Ciddi bir konut stokumuzun olması, alıcı açısından çok büyük bir avantaj. Eldeki konutlar malzeme fiyatlarına artış gelmeden önce tamamlanmış konutlar. Yaşanan geçiş süreci cazip bir fırsat oluşturuyor. Demir fiyatlarında yaşanan yüzde 150'lik artışın yanı sıra, beton, çimento, mobilya, elektrik grubu ve bütün malzeme gruplarına ciddi zamlar söz konusu oldu. Dolayısıyla, bugün stokta bulunan konutlar, yeni yapılan konutların maliyeti fiyatına alınmış olacak. Bu nedenle, konut almayı bekleyenler için konut stoku önemli bir fırsat, geç olmadan değerlendirilmeli" ifadelerini kullandı.

KONUT FİYATLARININ YÜKSEK OLMASININ NEDENLERİ

İzmir'de konut fiyatlarının yüksek olmasında iki önemli unsurun etken odluğunu belirten İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı İsmail Kahraman, "Fiyat artışının en önemli sebebini arsa maliyetleri oluşturuyor. Yüzde 50 kat karşılığı alınan arsada edilen kar dikkate alındığında, artışın asıl sebebi malzeme maliyetlerinin yanı sıra arsa maliyetleri" diye konuştu.

Malzeme fiyatlarındaki artışla ilgili de olağanüstü bir durum olduğuna dikkat çeken Kahraman, "Önümüzdeki dönemde, özellikle orta sınıfın alt gelirli vatandaşlarımızın bundan sonra konut alması son derece zorlaşacak. Önümüzdeki dönemde bu fiyatlarla ev sahibi olunması neredeyse mümkün değil. Bundan öncesinde vatandaş, birikmiş parasının üzerine kredi kullanarak gayrimenkul sahibi olabiliyordu. Bu miktarlar gayrimenkulün değerinin yüzde 25'i ederken şu anda yüzde 5'ini karşılayabiliyor. Bu nedenle konut stokunun fırsat olarak değerlendirilmesinde fayda var" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum