İzmir'deki deprem konutlarında ilk teslimler Ağustos'ta

İzmir'de depremzedelerin barınma ihtiyacına yönelik konut çalışması sürdürülüyor.

28 April 2021
İzmir'deki deprem konutlarında ilk teslimler Ağustos'ta Geçtiğimiz Ekim ayında Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem, İzmir'in birçok ilçesinde yıkıcı etki yaratmıştı. Depremden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçerek deprem konutları inşa etmeye başladı.

AA'nın aktardığı habere göre, İzmir'deki deprem konutlarının inşaatı Toplu Konur İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yürütülüyor. Projelerde inşaat süreci devam ediyor.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, İzmir Bayraklı'daki rezerv alanda ve binaların yıkıldığı bölgede yer alan 7 proje alanındaki çalışmaları denetledi.

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de deprem ve sel gibi birçok afet meydana geldiğini hatırlatan Bulut, "Hasar gören yapıların inşası konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının koordinasyonu ile çalışmaları biz yürütüyoruz. Depremin yaşandığı Elazığ ve Malatya'da geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanımızın katıldığı törenle 10 bine yakın konutu teslim ettik. Konutlar tamamlandıkça teslim etmeyi sürdüreceğiz. Artvin'in Yusufeli ilçesinde bulunan Dereiçi köyünde çalışmaları tamamladık. Önümüzdeki hafta ihalesini gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

BAYRAKLI'DA REZERV KONUT İNŞAATI BAŞLADI

İzmir Bayraklı'da sürdürülen çalışmalar hakkında konuşan TOKİ Başkanı Ömer Bulut, ilçedeki zemininin taşıma gücü bakımından zayıf olduğuna dikkat çekerek, "İnşaatların yapımı için fore kazık ve jet grout kullanarak zemini güçlendirdik. Binaların yıkıldığı Bayraklı da ise 1444 konutun inşaatı yükseliyor. Örnek daireleri gezdik. Ağustos'un başında ilk etapları teslim etmeye başlayacağız" şeklinde konuştu.

Bayraklı'da 3 milyon 800 bin metrekarelik alanda kurulan rezerv konutlarda inşaatın başladığını belirten Bulut, "Çok rahat bir şekilde planlanabilen, yüzde 50'in üzerinde yeşil ve sosyal donatı alanı bıraktığımız bir yer. Toplam 8 bin 100 konutun olacağı bir alan" diye konuştu.

Bu alanda 1700 civarında konutun inşaatının sürdüğünü, gelecek ay gerçekleştirilecek ihaleyle de bu sayının 3 bin 500'e yükseleceği bilgisini paylaşan Bulut, "Burada daha çok 127 metrekare olan 3+1 dairelerimiz olacak. Onun dışında az sayıda 90 metre kare 2+1 dairemiz ve 4+1 dairelerimiz var. İnsanlar tercihini ilk yaparken burayı bilmedikleri için daha çok Bayraklı merkezindeki konutlara odaklanmış durumdalar. Burada diri bir fay hattı söz konusu değil. Zamanında belirlenmiş olan fay hattı bölgesinde tedirginliği ortadan kaldırmak için o alanlar tamamen yeşil olan olarak bıraktık. Çok yakın bir gelecekte burası cazip bir yer haline gelecek" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum