İzmir'deki eğik binalar yıkılıp yeniden yapılacak

Karşıyaka'da bulunan eğik binalara yönelik imar planı değişikliği yapıldı.

19 July 2020
İzmir'deki eğik binalar yıkılıp yeniden yapılacak İzmir'in Karşıyaka ilçesi Cemal Gürsel Caddesi üzerinde bulunan ve dolgu zemine inşa edildiği için zaman içerisinde eğilerek birbirinin üzerine yatan 13 bina tehlike oluşturuyordu. Söz konusu eğik bina sahipleri ile belediye arasında uzun zaman çözülemeyen kat sayısı anlaşmazlığı yüzünden çalışmalar yürütülmüyordu.

Eğik binaların sorununu çözmek adına hazırlanan yeni imar planı ile Mart ayında çalışmalar başlatılmıştı. Karşıyaka Belediyesi tarafından yürütülen söz konusu çalışmalar ile binalar boşaltılarak yıkım çalışmaları başlatılmıştı.

SON DURUM GÖRÜŞÜLDÜ

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı olağan toplantısında Karşıyaka'daki eğik binaların durumu da görüşüldü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu'nun yönettiği oturumda, Cemal Gürsel Caddesi'ndeki eğik binalarla ilgili imar planı değişikliği görüşüldü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı bilgilendirmeye göre, eğik binalarla ilgili oluşturulan önerge hakkında görüşlerini dile getiren CHP'li Meclis Üyesi Murat Aydın, çözüm üretmenin çözümsüzlükten daha iyi olduğunun altını çizerek, "İnsanların en temel hakkı olan sağlıklı konutta yaşama hakkını sağlamak adına Büyükşehir Belediyesi somut bir adım attı. Bu önerge Karşıyaka Belediyesi’nde oy birliğiyle geçti. Ne yapıyorsak yapalım tam olmayacak. Karşıyaka’nın 40 yıldır devam eden sorununu çözmek isteyen herkese teşekkür ediyorum. Hiç değilse bir adım atıldı" şeklinde konuştu.

ÖZEL PLANLAMA KARARI KALKTI

Eğik binalara ilişkin imar planı düzenlemesi, oy çokluğuyla Meclis'ten geçti. Yapılan imar planı değişikliğiyle söz konusu eğik binaların yer aldığı imar adasında özel planlama kararı kaldırılarak parseller için tek tek yapılaşma hakkı verildi. Buna göre, ruhsatlı yapılar yeniden yapılabilecek, fiilen ve fiziken eğik binaların yer aldığı Cemal Gürsel Caddesi'ne cepheli binalara ilave inşaat hakkı verilecek.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum