İzmir’e Otoyol Dopingi

İstanbul İzmir Otoyolu projesi henüz tamamlanmadan İzmir'deki emlak piyasasını uçurdu...

06 Şubat 2016
İzmir’e Otoyol Dopingi

İstanbul İzmir Otoyolu projesi henüz tamamlanmadan İzmir'deki emlak piyasasını uçurdu...

İstanbul İzmir arasındaki mesafeyi 3,5 saat düşürecek olan İzmir İstanbul Otoyolu daha tamamlanmadan İzmir'deki emlak piyasasını uçurdu. Büyük bir kısmı tamamlanan proje emlak piyasasında fiyatları şimdiden arttırdı. Ankara İzmir hızlı tren hattının da tamamlanmasıyla İzmir hem İstanbul ile hem de Anadolu ile yakınlaşmış olacak. İzmirli sektör temsilcileri hem Anadolu'dan hem de İstanbul'dan çok sayıda yatırımcının İzmir'de emlak sahibi olabilmek için arayışa gireceğini belirtti.

Fiyatlar 5 Katına Çıktı

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kavuklar Grup Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk, " İzmir-İstanbul Otoyol Projesi ilk açıklandığı 2011 yılından bu yana özellikle Urla ve Çeşme gibi Yarımada'da bulunan araziler 5 kata kadar değerlendi. Bu kadar değer kazanacağını biz bile tahmin etmiyorduk. Projenin 2018 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Proje bitimine kadar bir miktar daha değer artışı yaşanacak daha sonra projenin bitmesiyle yüzde 10-15 civarı bir artışla son bulacaktır." dedi.

Fiyat artışının yarımadada bulunan arazilere yansıdığını, şehir merkezine etkide bulunmadığını belirten Kavuk, "Artık fiyat artış sırası kent merkezine geldi. Otoban bağlantısının ilk giriş ağzı Bornova. Yeni Bornova olarak isimlendirdiğimiz Altındağ - Çamdibi bölgesi özellikle üretilen arsa ve satış fiyatları açısından İzmir'in gelişmeye en uygun bölgesi. Otoyol aracılığıyla İzmir'e gelenleri de ilk karşılayan bölge. Bu yüzden çok büyük bir talep görecek ve önemli bir merkez haline gelecek. Biz bu bölgede yıllık 5 - 6 bin arası yeni marka konut satışı yapılacağını bekliyoruz ki; bu da İzmir genelinde 20 bin civarında bulunan rakamın 4'de biri anlamına gelir" dedi.

Yeni Bornova Çok Daha Fazla Değerlenecek

Otoyol projesinin İzmir piyasasını iki katına çıkaracağını belirten Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı, "Yeni Bornova olarak adlandırdığımız bölge çok daha fazla değer kazanacak. Bu bölgeyi inşaat piyasası açısından ırmağın denize döküldüğü vadi olarak adlandırabiliriz. Tüm İzmir değer kazanacak; ancak bu bölge en çok kazananı olacak. Özellikle Bayraklı'nın yeni kent merkezi olmasıyla da birlikte Yeni Bornova kentin çekim merkezi haline gelecek. İzmir'deki marka projelerin 3'te birini bu bölge karşılayacaktır" şeklinde konuştu.

Arsa Fiyatları Yüzde 25 Artacak

İzmir Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mesut Güleroğlu ise " Arsa fiyatlarında yüzde 20-25'lik bir artış olması bekleniyor. Bu da konut fiyatlarına yansıyacak. Ancak şu anda gayrimenkul satışlarında bir durgunluk var. Emlak piyasası bir kriz içerisinde. Bu kriz aşıldığı takdirde, İzmir bu işten karlı çıkacak. Hatta proje ilk açıklandığında yatırım yapanlar karlarını elde ettiler ve ellerindeki arazileri satışa çıkardılar. Kısacası ilk yatırımcılar kazandı, şimdi sıra ardından gelecek yatırımcılarda."HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Atakule mahkeme sürecinde yeni gelişme

Atakule mahkeme sürecinde yeni gelişme

Atakule projesiyle ilgili Ortaklık Aleyhine Dava Açılması veya davaya ilişkin gelişmeler KAP üzerind

23 Eylül 2017


Yalıtımsız binaya ruhsat verilmeyecek

Yalıtımsız binaya ruhsat verilmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yönetmeliğe göre yalıtım yaptırmayan binalara ruh

23 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat