İzmir’in Utanç Çukuru Satıldı

İzmir Konak'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

20 Ocak 2016
İzmir’in Utanç Çukuru Satıldı

Ege Dünya Ticaret Merkezi arsası satıldı. 17 yıldır tek bir çivi bile çakılmayan "Utanç Çukuru" nihayet kurtuluyor...

1999 yılından beri açılan davalar yüzünden tek bir çivi bile çakılmayan Utanç Çukuru olarak anılan Ege Dünya Ticaret Merkezi arsası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından ihaleye çıkarılmıştı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da gerçekleşen ihaleyi Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Genel Müdürü Tarık Kayar’ın oluşturduğu konsorsiyum 80 milyon dolarlık teklifle kazandı.

İhale sonrasında açıklamada bulunan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, "İzmir’in göbeğinde kangrene dönüşen Basmane Çukuru meselesinin nihayet çözülüyor olması sevindirici bir gelişme. "Utanç çukuru" diye adlandırılan bu sorun yıllardır giderilemedi. Şu andan itibaren bizim amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasını buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır" dedi.

İksa sistemi her an yıkılabilir

Görsel çirkinliğin yanı sıra çevre sağlığı ve güvenliği açısından da Basmane Çukuru'nun tehlike yarattığını söyleyen Sancak, " İnşaat bölgesine çökmeyi önlemek amacıyla 20 yıl önce yapılan geçici duvarların (iksa sistemi) çökmesi an meselesi. Bu durum bölgedeki binalar ve o bölgedeki insanlar için risk yaratıyor bu yüzden bir an önce el atılması gerekiyor." şeklinde konuştu.

750 milyon TL yatırım

Basmane Çukuru'na konsorsiyumun 750 milyon lira yatırım yapacaklarını açıklayan Sancak, yapılacak projeyi ve projenin adını da anket çalışmaları ile İzmirlilerin karar vereceğini söyledi. Sancak, proje kapsamında 4 bin inşa aşamasında olmak üzere toplam 9 bin kişini istihdam edileceğini de belirtti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul Kapılarını Açtı

Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul Kapılarını Açtı

Türkiye’nin ilk ihtisas fuarı olan Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul bu yıl 40. kez kapılarını açtı..

23 Mayıs 2017


Reina 45 Dakikada Yıkıldı!

Reina 45 Dakikada Yıkıldı!

Ünlü eğlence mekanı Reina sabahın erken saatlerinde iş makineleri tarafından yıkıldı...

23 Mayıs 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat