İzolatör Deprem Etkisini Yarı Yarıya Azaltıyor

Düzce Depremi’nin yıldönümü olan 12 Kasım’da ülke genelinde büyük bir tatbikat yapıldı. Tatbikat sonrasında gündeme yine yapıların deprem mukavemeti ve alınan önlemler geldi.

14 November 2022
İzolatör Deprem Etkisini Yarı Yarıya Azaltıyor Sismik izolatörler bu önlemlerin en kritik başlıklarından. AKYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, “ İzolatörlü yapının asıl amacı deprem anında kontrollü hareket kabiliyeti sağlamak. Bunun sonucunda sarsıntının yapıda minimum düzeyde hissedilmesi söz konusu. “ dedi.

“Deprem izolatörü, binanın sigortasıdır”

Türkiye’nin deprem izolatörlü ilk konut projesine imza atan AKYAPI, Mavera Comfort’un temeline yerleştirilen 454 izolatör sayesinde olası depremin yıkıcı etkisinin minimum seviyeye indirileceğini belirtti. AKYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, böyle projelere daha fazla ihtiyaç olduğunu ifade etti. Hüseyin Dinçel “ Geleneksel yapı sistemleri, deprem anında oluşan sarsıntının, yapının tamamında, olduğu gibi hissedilmesine imkan tanıyor. Bu durum, daire içinde sabitlenmemiş mobilya ve eşyalarda devrilmelere, taşıyıcı olmayan duvarlarda çatlamalara ve en önemlisi yaşayanların konforunun bozulmasına yol açan etkenlere neden oluyor. Deprem izolatörleri ise yapının deprem anında her iki yönde oluşacak hareket isteğine olanak tanıyor. Depremin yıkıcı etkisini en alt seviyeye indirmeye yarıyor. Deprem coğrafyamızın bir gerçeği. Deprem izolatörü de binanın sigortasıdır. Umarım Türkiye’de deprem izolatörlü binalar yaygınlaşır.” Dedi.

KONTROLLÜ HAREKET KABİLİYETİ SAĞLIYOR

Türkiye’nin Deprem İzolatörlü ilk projesi olarak lanse edilen ve “Kesintisiz Konfor” ilkesine bağlı kalarak, yerli-yabancı deprem uzmanları ve konusunda uzman mimarlarla yasarlanan Mavera Comfort, sakinlerine, deprem anında ve sonrasında binanın tüm fonskyionlarında kesintisiz olmaksızın güven ve konfor içinde bir yaşam kalitesi sunuyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum