Jet Fadıl 170 Milyon Doları Geri Ödeyecek Mi?

Her şey dâhil 100 Euro’ya diyerek Maldivler için piyasadan 170 milyon dolar toplayan Fadıl Akgündüz, verilen paraları geri ödeyecek mi?

21 Temmuz 2014
Jet Fadıl 170 Milyon Doları Geri Ödeyecek Mi?

Her şey dâhil 100 Euro’ya diyerek Maldivler için piyasadan 170 milyon dolar toplayan Fadıl Akgündüz, verilen paraları geri ödeyecek mi?

Maldivler’de tatil vaadi veren Fadıl Akgündüz’ün ‘Caprice Gold Maldives Ebu Eyyub El Ensari House’ projesi başlamadan bitti. Akgündüz’ün devremülk sistemi ile pazarlamaya çalıştığı adanın sahibi ADK Akarsu şirketinin genel müdürü Eren Akarsu, Akgündüz’ün verdiği taahhüdü yerine getirmediğinden sözleşmeyi feshettiklerini açıkladı. Akarsu, nitelikli dolandırıcılıktan dava açacaklarını belirtti.

170 MİLYON DOLAR TOPLADI

Avrupa’daki gurbetçilerden milyonlarca dolar toplayan ve yargılandığı ‘dolandırıcılık’ davasında 1,5 yıl hapis cezası alan Fadıl Akgündüz’ün “Caprice Gold Maldives Ebu Eyyub El Ensari House” projesinin başlamadan bittiği ortaya çıktı. Her şey dâhil 100 Euro’ya Maldivler’de tatil vaadi veren Akgündüz’ün piyasadan 170 milyon dolar topladığı tahmin ediliyor.

5 HAFTADA 60 BİN KİŞİYE TATİL

Maldivler’in başkenti Male’nin 250 kilometre kuzeyinde yer alan adada, 180 dönüm olan Caprice Gold Maldives Adası için Caprice Gold, internet sitesi ve televizyonlardan da 5 haftada 60 bin kişiye tatil satışı yaptıklarını duyurmuştu.

Fadıl Akgündüz’ün devremülk sistemi ile pazarlamaya çalıştığı adanın sahibi ADK Akarsu şirketinin genel müdürü Eren Akarsu, Akgündüz’ün milleti dolandırmak için kendilerini ve Malezyalı ortaklarını kullandığını söyledi.

PARASINI ÖDEMEDİ

Abdurrahman Akarsu Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Akarsu ise “Maldivler’deki adanın yüzde 50’si bana, yüzde 50’si de ADK Group’un sahibi Ahmed Nashid’e ait. Ben hisselerimi Fadıl Akgündüz’e devrettim. Sözleşmeler yapıldı. Mayıs ayından 12. aya kadar bana ödemeler yapacağını söyledi ancak parasını ödemedi.

''GÖRÜŞMELERİMİZ VAR''

Hiçbir taahhüdünü yerine getirmedi. Türkiye’de mahkemeye başvurduk. Sözleşme fesih edildi. Fadıl Akgündüz insanlara 10 bin liralık yeri bin liraya satarak paraları topladı. Bildiğim kadarıyla 170 milyon dolar kadar bir para topladı. Kendisinin artık adayla bir ilgisi yok. Biz ona maddi ve manevi tazminat davası açıyoruz. Ahmed Nashid Bey ile farklı ortaklıklar için arayışlarımız sürüyor. Bir noktaya getirdiğimiz görüşmelerimiz var” dedi.

PARA YERİNE DEVREMÜLK TATİLİ

Son 4 aydır mali kriz içinde olan ve ödemelerini yapamayan Akgündüz’ün Maldivler projesinin iptal edilmesiyle beraber ödemeleri nasıl yapacağı merak konusu oldu. Topladığı 170 milyon doları nerede kullandığı belirsiz olan Akgündüz, faizsiz otomobil ve otel ev gibi projelerle para toplamaya devam ediyor.

10 BİNLERCE MAĞDUR

Borçlarını ödeyemeyen Akgündüz’ün topladığı 170 milyon doları ise geri ödeyemeyeceği ve bunun yerine devremülk tatil önereceği konuşuluyor. 15 yıl önce yerli malı araba İmza projesiyle gurbetçilerden yüz milyonlarca dolar para toplayan Akgündüz, borçlarını ödeyememiş ve arkasında on binlerce mağdur bırakmıştı.

MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ BEKLENİYOR

Akgündüz’ün yaklaşık 600 milyon liralık servetini ablası ve eniştesi üzerine devrettiği ortaya çıkmış ve bu durum ortağı Sacit Duran tarafından mahkemeye taşınmıştı. Yıllardır devam eden davanın Duran lehine sonuçlanması halinde birçok Jetpa mudisinin mağduriyetlerinin giderilmesi bekleniyor.

Jet Fadıl'ın Caprice Gold Maldives’ Projesi Mahkemelik Oldu

Jet Fadıl lakaplı Fadıl Akgündüz’ün Maldivler’deki ‘Caprice Gold Maldives’ projesi ortaklar arasındaki itilaf nedeniyle mahkemelik oldu.

Adanın sahibi AKP Group’un patronu Ahmed Naşid, yüzde 70′i biten projeye Türk yatırımcı Abdurrahman Akarsu’yu ortak etmiş, Akarsu da hisselerini Fadıl Akgündüz’e devretmişti.

Ancak turizmdebusabah.com.tr’den Mehmet Güneli’nin haberine göre Akgündüz anlaşma hükümlerini yerine getirmedi; Akarsu da mahkemeye gitti.

7 YILDIZLI OTEL OLARAK PAZARLADI

İstanbul Bayrampaşa'da açmayı planladığı Caprice Gold Oteli'nin ardından Maldivler'de "Caprice Gold Maldives Adası" projesi ile tüketiciye devre mülk tatil fırsatı sunmayı vaat eden ve bu doğrultuda ilanlar vererek satış yapan Fadıl Akgündüz'ün bu hayali suya düştü. Kamuoyunda Jet Fadıl olarak bilinen Akgündüz'ün bakanlık kriterleri arasında olmamasına karşılık 7 yıldızlı (Hilalli) otel olarak pazarladığı projesi mahkemelik oldu.

60 BİN KİŞİYE SATIŞ İŞLEMİ YAPILDI

Maldivler'in Başkenti Male'nin 250 kilometre kuzeyinde yer alan adada, 180 dönüm olan Caprice Gold Maldives Adası için Caprice Gold, internet sitesi ve televizyonlardan da 5 haftada 60 bin kişiye tatil satışı yaptıklarını duyurmuştu.

FESH EDİLDİ

Fadıl Akgündüz'ün devre mülk sistemi ile pazarlamaya çalıştığı adanın sahibi ADK Akarsu şirketinin  yüzde 50 ortağı olan Abdurrahman Akarsu hisselerinin büyük bir kısmını Fadıl Akgündüze vermeyi taahhüt etti, ancak Akgündüz sözleşme hükümlerini yerine getirmeyince sözleşme ADK Akarsu tarafından fesih edildi.

"170 MİLYON DOLAR TOPLADI"

Konuya ilişkin  açıklama yapan Abdurrahman Akarsu Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Akarsu, TurizmdeBuSabah'a şunları söyledi:

"Maldivler'deki adanın yüzde 50'si bana, yüzde 50'si de ADK Group'un sahibi Ahmed Nashid'e ait. Ben hisselerimi Fadıl Akgündüz'e devrettim. Sözleşmeler yapıldı. Mayıs ayından 12. aya kadar bana ödemeler yapacağını söyledi ancak parasını ödemedi. Hiçbir taahhüdünü yerine getirmedi. Türkiye'de mahkemeye başvurduk. Sözleşme fesih edildi. Fadıl Akgündüz insanlara 10 bin liralık yeri bin liraya satarak paraları topladı. Bildiğim kadarıyla 170 milyon dolar kadar bir para topladı. Kendisinin artık adayla bir ilgisi yok. Biz ona maddi ve manevi tazminat davası açıyoruz. Ahmed Nashid Bey ile farklı ortaklıklar için arayışlarımız sürüyor. Bir noktaya getirdiğimiz görüşmelerimiz var"

İLK YAZAN BAHATTİN YÜCEL OLDU

Projenin reklam filmlerinin dönmeye başladığı ilk günlerde konuyu köşesine taşıyan Turizm Eski Bakanı ve TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı Bahattin Yücel, "Maldivler'e Türkiye'den bu sayıda insanın bir yılda değil, 10 yılda bile gidebilmesi imkansız. Kampanyada kullanılan yanıltıcı bilgilerin hangisini inceleseniz, doğrulayacak bir dayanak bulunmuyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde; uluslararası ya da yerel akreditasyon almış standart değerlendirme kuruluşu tarafından verilen Hilal ile simgelenen sınıflandırma yok. Haydi diyelim ki, Bakanlık ya da meslek kuruluşlarımızın sesleri çıkmıyor. Rekabet Kurulu konuyla ilgilenmiyor. Ya da ilgilenmek istemiyor. Her fırsatta toplumsal sorunlara yorumlar yapan Diyanet İşleri Başkanlığı neden susuyor?" sözleriyle dile getirmişti.

JET FADIL'DAN MEKTUP VAR

Fadıl Akgündüz, Caprice Gold’dan daire alanlara 16 Mayıs’ta gönderdiği mektupta Kuran-ı Kerim’den alıntılara yer verip ve şunları söylemişti:

''30 Mart seçimlerinden sonra piyasalara hareket gelmesi bizi sevindirmiş ve satışların eski yüksek seviyelerine geleceği yönünde bizi ümitlendirmişti. Bundan dolayı size gönderdiğim yazıda Mayıs ayında aylık ödemelerinizi günlük düzeye çekebileceğimizi bildirmiştim. Ancak Nisan ayının son haftasından beri piyasayı tedirgin eden bazı gelişmelerin olması ne yazık ki vatandaşın tekrar bir bekleme sürecine girmesine neden olmuştur.

Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın ve Barolar Birliği Başkanı’nın konuşmaları ile Soma’daki son elim kazanın belli mihraklar tarafından hükümet aleyhtarı provakatif eylemlere dönüştürülmesinin üzerine Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile ilgili belirsizlik de eklenince, gayrimenkul satışları başta olmak üzere piyasalardaki satış hareketleri tekrar bir durgunluğa girmiştir… Şirketimize telefon ederek her gün aynı soruları sormanız, telefonun diğer ucunda bulunan personelimizin size yeni bir cevap vermesini sağlamayacaktır. Çünkü personelimiz de size belli aralıklarla gönderdiğim bu bilgiler dışında başka bir bilgiye sahip değildir…

Yüce Allah’ın Kuran’ı Kerimi’nde buyurduğu gibi ‘Her zorluğun arkasında bir ferahlık vardır’ ayeti kerimesindeki hikmetin en kısa zamanda tecelli edeceğine olan inancımızı zikrederek sizleri Allah’a emanet ediyorum''HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Akın 688 Eryaman daireleri 155 bin TL’den başlıyor

Akın 688 Eryaman daireleri 155 bin TL’den başlıyor

Ankara Etimesgut’ta hemen teslim olanağı sunan Akın 688 Eryaman projesi 155 bin TL’ye ev sahibi olma

19 Eylül 2017


TGM Trend Gayrimenkul: İstanbul'da her gün 350 aile taşınıyor

TGM Trend Gayrimenkul: İstanbul'da her gün 350 aile taşınıyor

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, sıfır eve geçişlerde en düşük oranın temmuz ve ağu

19 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat