Kaçak yapıların tapusuna şerh konulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaçak yapılarla mücadele çalışmalarını genişletiyor.

29 October 2019
Kaçak yapıların tapusuna şerh konulacak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir süre önce başlatılan kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmaları sürüyor. Kaçak yapılaşmanın önüne geçme adına Meclis'in yeni bir düzenleme üzerine çalıştığı bildirildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni düzenleme sonrasında köylerde, yaylalarda ve sit alanlarında dahi ruhsatı ve proje onayı olmayan yapılara izin verilmeyeceğini aktardı.

Köy ve yaylalarda yapılacak yapıların da mühendislik hizmeti alması münasebetiyle valilik kanalıyla ruhsatlandırıldığını belirten Bakan Kurum, "Ruhsatı, proje onayı olmayan yapıların köylerde de yerlerim alanları dışında yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Önemli bir düzenlemedir. Vatandaşımızdan köylümüzden buna ilişkin herhangi bir ruhsat harç alınmadan sadece onun can ve mal güvenliğini temin edebilmek amacıyla ruhsata ve mevzuata uygun yapıların valilik onayını müteakip inşaatların yapılmasına müsaade edilecek" ifadelerini kullandı.

ŞERH KONUP SATIŞI ENGELLENECEK

Kaçak yapılaşmayla mücadele kapsamında yapılacak yeni düzenlemede dikkat çeken bir başka yenilik ise kaçak yapılara şerh konulması olarak göze çarpıyor. İmar mevzuatına aykırı yapılara yaptırım getirileceğini kaydeden Bakan Kurum, "Tespit yapılmasının hemen ardından bu gayrimenkule tapuya satılamayacağını ve kiralanamayacağına ilişkin şerh konulacak. Bu da önemli bir düzenleme. Bundan sonra kaçak yapılaşmayı tamamen bitirecek devrim niteliğinde kanunla birlikte şehirlerimiz inşa dönemlerinde inşaatlarla karşılaşacak" şeklinde konuştu.

Yeni düzenlemeyle yürürlüğe girecek elektronik işlem numarası hakkında da konuşan Bakan Kurum, "Meclisin yapacağı bu düzenlemeyle birlikte planlamada şeffaflığı sağlamak amacıyla elektronik işlem numarasına geçeceğiz. Elektronik işlem numarası vereceğiz ve bu numarayla artık tek çatı altında tüm imar planlarımız aynı genel müdürlük çatısı altında dijital göreceğiz. Şehirlerimizdeki imar planlarını adaletli bir şekilde yapacak yine o çerçevede dijital olarak askıya çıkaracak bir süreci yapmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum