• Emlak Haberleri
  • Kaçak yapılaşmayla mücadelede 'Akıllı göz' sistemi

Kaçak yapılaşmayla mücadelede 'Akıllı göz' sistemi

Türkiye genelinde kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmaları hızlanıyor.

03 November 2019
Kaçak yapılaşmayla mücadelede 'Akıllı göz' sistemi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir süre önce Türkiye genelinde kaçak yapılaşmaya karşı başlattığı çalışmalarda kapsam alanları genişletiliyor. Ayrıca bu çalışmalarda teknolojiden de faydalanılarak, 'Akıllı göz' sistemi kullanılacak. Bu sistemle kaçak yapılar anında tespit edilerek bu yapılara karşı hızlı bir reaksiyon alınacak.

Türkiye genelinde 21 bin kaçak yapının olduğu belirlenirken bu yapılardan 8 binin sahil kesiminde olduğu ifade ediliyor. Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Ağustos ayında Bodrum'da başlattığı çalışmalar neredeyse tamamlanma noktasına geldi. Bodrum'un birçok noktasında kaçak olduğu tespit edilen yapılara yıkım kararı çıkmıştı.

KAÇAK YAPILAR SATILAMAYACAK

Yapılacak düzenleme sonrasında kaçak olduğu belirlenen yapının tapusuna şerh konulacak ve bu yapının satışının önüne geçilecek. Kaçak yapıları yıkma noktasında ise belediyelere yetki verilecek. Eğer belediye yıkım işlemini yapamazsa Bakanlık tarafından belediyeye yıkım masraflarının iletileceği konuşuluyor.

ANINDA TESPİT EDİLECEK

Kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmalarında ciddi adımlar attıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Türkiye'deki 16 milyon yapıyı üç boyutlu olarak ayağa kaldırdık. Hem eş yükselti eğrileri hem arazisinin yükseltileri, binaların oturum alanları, kat yükseklikleri artık elimizde dijital olarak mevcut. Bu bilgiler sayesinde artık bundan sonraki süreçte 'akıllı göz' diyeceğimiz sistemlerle birlikte kaçak yapılaşmaya ilişkin ciddi bir adım atacağız. Yapılan kaçak yapıları anında tespit etmek suretiyle de gerekli cezai işlemleri yapacağımız çok önemli bir düzenleme olacak" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum